SARUNU PROGRAMMA: Nenorunātās tikšanās
14.12.2019 13:00
Sestdien, 2019. gada 14. decembrī, plkst. 13.00–18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) aicina uz starptautiskai izstādei “Nenorunātās tikšanās” veltīto sarunu programmu, kas izvedīs apmeklētājus cauri dažādiem laikiem, ģeogrāfiskām vietām, utopijām un katastrofām, kopīgi meklējot pieturas punktus jauniem nākotnes scenārijiem. Sarunas ar māksliniekiem vadīs projekta kuratores Solvita Krese, Inga Lāce un Andra Silapētere.

SARUNU  PROGRAMMA:

 

13.00–14.30

Mākslinieku prezentācijas un diskusija

Piedalās: Ieva Balode, Ilva Vesterlunda (Ylva Westerlund), Anna Līslegārda (Ann Lislegaard)

Mākslinieces iepazīstinās ar saviem izstādes darbiem, kas aptver aktuālus feminisma, ekoloģijas un straujās tehnoloģiju attīstības jautājumus. Ieva Balode aicinās reflektēt par to, vai mēs varam iztēloties vēsturi, kas rakstīta no sievietes pozīcijām? Un kādu perspektīvu nākotnei šāda vēsture piedāvātu? Tikmēr Ilva Vesterlunda aplūkos toksiskā piesārņojuma sekas pavisam tuvā nākotnē Baltijas jūras krastā, iemitinot pazīstamajā ainavā hibrīdus radījumus un halucinācijas. Vai fantastiskās distopiskās vīzijās varam rast risinājumus draudošajai ekoloģiskajai krīzei?

 

Jau šobrīd mūsdienu pasaule un cilvēki ir tik ļoti saistīti ar tehnoloģijām: daļa no mūsu atmiņas atrodas dažādās ierīcēs, liekot domāt, ka kiborgs – radījums, kas ir gan dzīva būtne, gan ierīce – vairs nav tikai daļa no zinātniskās fantastikas utopiskām vīzijām par tuvāko nākotni, bet zināmā mērā jau realitāte. Anna Līslegārda runās par savu darbu, kura galvenā varone ir kiborgs. Vai līdzīgu hibrīdu būtņu iztēlošanās mums palīdzētu atbrīvoties no tādiem iesīkstējušiem pretstatiem kā daba / cilvēks, sieviete / vīrietis? Kāda būtu sabiedrības un planētas uzbūve, ja šādas dualitātes nepastāvētu?

 

14.30–15.30

Pārtraukums

 

15.30–16.00

Muzikāla performance

Piedalās: Viktors Timofejevs (Viktor Timofeev) un Kaspars Groševs (grupa “Zolitūde”)

 

16.00–18.00

Mākslinieku prezentācijas un diskusija

Piedalās: Antons Vidokle (Anton Vidokle), Bahara Nūrizade (Bahar Noorizadeh), Driants Zeneji (Driant Zeneli), Kristaps Epners

Kādu savu 1978. gada runu zinātniskās fantastikas autors Filips K. Diks sāka ar jautājumu – kā izveidot pasauli, kas nesagrūst divas dienas vēlāk? Jautājums iekļauj ne tikai cilvēku nerimstošo vēlmi radīt alternatīvas pasaules gan literatūrā un kino, gan realitātē, mainot politiskās sistēmas, bet arī šai procesā ietvertās grūtības.

 

Mākslinieki diskutēs par pagātnes utopijām un to atstāto mantojumu mūsdienās. Antons Vidokle pievērsīsies krievu kosmismam, Bahara Nūrizade pārskatīs 1929. gadā komunistu attīstītās pilsētu izplešanās jeb padomju disurbānisma (disurbanism) idejas un Driants Zeneji apskatīs post-industriālas Albānijas pilsētas Elbasanas iespējamās nākotnes. Savukārt Kristaps Epners stāstīs par latviešu pilota Gunta “Gunnara” Taņņa mantojumu, kurš sapņoja uzbūvēt grandiozu nākotnes pilsētu nekurienes vidū Kanādā. Vai utopija ir neizdevusies, ja tā netiek realizēta? Vai zinātniskā fantastika var mums piedāvāt rīkus, kā utopijas ne vien iztēloties, bet arī īstenot?

 

Sarunas notiks angļu valodā, bez tulkojuma.

 

NORISES VIETA:

Izstāžu zāle ARSENĀLS

Torņa iela 1, Rīga

 

MĒRĶAUDITORIJA:

Aicināti visi interesenti

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete izstādē (pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR).

GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

T: (+371) 67 716108

E: arsenals@lnmm.lv

 

LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Jums ir tiesības iebilst pret savas un sava nepilngadīgā bērna fotogrāfijas izvietošanu ar LNMM saistītos resursos, nosūtot elektronisko vēstuli uz e-pasta adresi: lnmm@lnmm.lv. Lūdzu, norādiet konkrētas fotogrāfijas saiti un/vai atsūtiet ekrānšāviņu, kā arī sniedziet par sevi informāciju, lai mēs Jūs varētu identificēt kā datu subjektu.

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes