1,5 kg dzīves
Zane Veldre. Gleznas

No 2013. gada 11. oktobra līdz 10. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (2. stāvā, Torņa ielā 1, Vecrīgā) būs skatāma mākslinieces Zanes Veldres gleznu izstāde „1,5 kg dzīves”. 

Jaunā gleznotāja Zane Veldre (1986) savai personālizstādei LNMM izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā pievērsusies tēmai par pasaules procesu balansa meklējumiem. Projekta nosaukums „1,5 kg dzīves” aizgūts no krievu sirreālās literatūras pārstāvja Danīla Harmsa (Даниил Хармс) idejas par nobīdi visuma līdzsvarā, kas līdzvērtīgs pusotram kilogramam. Tas sasaucas ar Zanes Veldres priekšstatiem par mākslu, kur nejaušībai ir izšķirīga loma, un procesa radošumu nosaka meklējumi starp kārtību un haosu.

2012. gadā Zane Veldre beigusi Latvijas Māksla akadēmijas (LMA) Vizuālās mākslas nodaļas Glezniecības apakšnozares maģistrantūru, piedalījusies vairākās izstādēs, starp kurām nozīmīgākās ir „Pilsētasbērni” LNMM izstāžu zālē Arsenāls (2010), „Migrācija” LMA jaunā korpusa telpās (2012) un starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit 4” Tabakas Fabrikā (2012).

Lai gan Zane Veldre studējusi glezniecību, viņas mākslinieciskajā rokrakstā būtiska vieta ir grafiskai zīmei un līnijai, kas dominē gan gleznojumos, gan figurālās ainās (bārs „Chomsky”, grāmatu veikals „Robert’s Books”). Maģistra grādu gleznotāja aizstāvēja ar vitālām abstraktām kompozīcijām, kurās plaši, tīri krāsu laukumi mijas ar enerģiskiem krāsu šļakstiem un elegantu, atraktīvu līniju. Gleznas kodolu veido daudzslāņaini krāsu klājumi, kuros apspēlēti niansēti un kontrastaini toņi. Savukārt grafiskās zīmes rada darbu nejaušo un apzināto elementu līdzsvaru, kas paskaidro gleznotājas šī brīža mākslas tēmu – gadījuma lietu nozīmību. Iespējams, tieši lineārais smalkums, kas caurvij Zanes Veldres dažādo mākslu, ir viņas individuālā rokraksta atslēga.

„Zanes Veldres darbi ir vizionāri stāsti par ikdienā novērotiem notikumiem, situācijām un cilvēkiem, ar kuriem viņa satiekas, sajūtām un pārdomām, kas rodas tiešas vai pastarpinātas komunikācijas ceļā,” paskaidro mākslas zinātniece Dita Birkenšteina. Savos gleznojumos autore priekšplānā izvirza estētisko pievilcību, uzskatot, ka mākslai nav jābūt noteikti naratīvai, bet gan vizuāli suģestējošai un jārosina radīt aizvien jaunas interpretācijas.

Izstādē „1,5 kg dzīves” māksliniece eksponē lielfomāta abstraktas kompozīcijas, kurās turpina pētīt savu pašreizējo pasaules harmonijas modeli: „Mēs atrodamies nemitīgos meklējumos, nekad nesasniedzot iedomāto līdzsvaru un mieru,” atzīst Zane Veldre.

Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Vairāk par mākslinieci: www.zaneveldre.com

Teksts: Diāna Barčevska