Egila Rozenberga personālizstāde

No 2013. gada 25. oktobra līdz 8. decembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) skatītājiem būs atvērta pazīstamā tekstilmākslinieka Egila Rozenberga personālizstāde.

Egila Rozenberga vārds mākslas, kultūras un sabiedriskās dzīves ritmos labi zināms gan regulāri izstādēs skatot vērienīgos gobelēnus un telpiskos objektus, gan sekojot viņa darbībai dažādās ar aktuālo un aktīvo mākslas dzīvi saistītās organizācijās un struktūrās Latvijā un ārvalstīs.

Egils Rozenbergs dzimis 1948. gadā Jūrmalā. Beidzis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu 1965. gadā, Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu 1971. gadā. Izstādēs piedalās kopš 1968. gada, sarīkojis vairākas personālizstādes Latvijā un ārzemēs. Bieži pārstāvējis Latvijas tekstilmākslu izstādēs daudzviet pasaulē, organizējis un piedalījies starptautiskos simpozijos un konferencēs, viņa darbi skatāmi nozīmīgos pasaules muzejos (piemēram, Ņujorkas Mākslas un dizaina muzejā), sabiedriskos interjeros un atrodas privātkolekcijās. Egils Rozenbergs ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1971. gada, organizācijā ieņēmis dažādus vēlētus (t. sk. prezidenta) amatus, no 1993. līdz 1997. gadam pildījis Starptautiskās Tekstilmākslas asociācijas ģenerālsekretāra pienākumus. Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī vairākiem ārvalstu apbalvojumiem.

Egila Rozenberga daiļradē labi izsekojami tekstilmākslas nozares attīstības kopējie procesi. Sākotnēji, 20. gadsimta 70.–80. gados, viņš konsekventi strādā klasiskajā figurālajā gobelēnā, ar uzsvērumu uz krāsu laukumiem un dinamiku, līniju ritmiem, simboliku, dekoratīvām kompozīcijām ar akcentētu faktūru. Mākslinieka ierosmei kalpo gan deju, sporta spēļu un sadzīves svētku, gan folkloras atbalsoti motīvi un tēmas.

Nākošais intensīvo meklējumu posms saistās ar apjomīgiem trīsdimensiju objektiem, kur raupjo materiālu vijumos un faktūrās nezūd romantiskās iedvesmas nots. Pēdējo gadu darbos vērojamas gan ceļojumos gūtās noskaņas, gan jūras piekrastes inspirēti ritmi un to mijiedarbība, iezīmējas citādas nianses materiālu un tehnisko paņēmienu izmantojumā. Egilu Rozenbergu iepazīstam kā lielisku vērotāju un vēstītāju, kurš atļāvies brīvi pārkāpt tekstilmākslas ierastās robežas, paplašināt radošo darbības lauku. Savās kompozīcijās autors liek skatītājam apstāties izziņas ceļā uz kāda realitātes mirkļa izpratni, lai apbrīnotu pasauli un tās izpausmes.

Egila Rozenberga personālizstāde LNMM izstāžu zālē Arsenāls ir līdz šim plašākā mākslinieka darbu skate, kas sniedz pilnīgu pārskatu par autora individuālo ceļu mākslā sākot no 20. gadsimta 70. gadiem līdz šodienai.

Teksts: Gundega Cēbere