Krāsa. Sarkanā
Izstāde no LNMM kolekcijām

No 2011. gada 28. janvāra līdz 27. martam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a, Rīgā) būs skatāma izstāde „Krāsa. Sarkanā”.

Glezniecība bez krāsas vispār nav iedomājama. Sarkanā kopā ar zilo un dzelteno ir viena no trīm pamatkrāsām – emocionāli ārkārtīgi spēcīga un uzmanību piesaistoša. Sarkanā ir asins un dzīvības krāsa. Tā asociējas ar uguni, brīdinājumu un trauksmi, tā uzbudina, pastiprina troksni un karstumu. Sarkanais raksturo prieku, kaislību un mīlestību, taču arī agresiju un naidu.

Izstādes mērķis ir parādīt sarkanās krāsas fenomena daudzveidību, to izceļot gan kā glezniecisku akcentu, gan kā reliģisku vai politisku simbolu no Dievmātes tēla līdz revolucionāram patosam. Sakrālu zīmju valodu ekspozīcijā atklāj pareizticīgo ikonas, kas radītas ar temperu uz koka. Īpaši uzsvērta sarkana lakata, tērpa vai apgaismojuma, kā arī aktīvi iedarbīga fona loma cilvēka portreta kompozīcijā.

Ojārs Ābols, Līvija Endzelīna, Kuzma Petrovs-Vodkins, Kārlis Miesnieks, Ludolfs Liberts, Jānis Tīdemanis, Gustavs Klucis, Valdemārs Tone, Rūdolfs Pinnis, Boriss Bērziņš, Eduards Grūbe, Raimonds Staprāns, Helēna Heinrihsone, Ilmārs Blumbergs, Sandra Krastiņa un daudzi citi mākslinieki ar patiesi radošu vērienu izzina sarkanās krāsas būtību. Izstādes darbu kolekcijas kodolu veido glezniecība, taču tiek pārstāvēts arī akvarelis un grafikas tehnikas. Savukārt muzeja vestibīlā skatītājus sagaida Egila Rozenberga apjomīgais objekts ‑ sarkanu virvju vijums.

 

Ekspozīciju vainago sarkanās krāsas dominante ‑ neliela franču mākslinieces Martinas Lafonas (Martine Lafon) darbu izstāde „Sarkano meklējot” („En quête pour le Rouge”) Hēges zālē, kas notiek pateicoties Francijas Kultūras centra Rīgā iniciatīvai un atbalstam. Māksliniece strādā dažādās tehnikās (oforts, fotogrāfija, grāmatu grafika), taču visos izpausmes veidos galvenokārt tieši ar sarkano krāsu.

„Manā darbā iezīmējas divas asis – ainava un sarkanā krāsa. Esmu ieguvusi augstākās izglītības diplomus divās nozarēs – mākslā, mantojuma un muzeogrāfijas jomā trijās Francijas mākslas augstskolās – Sentetjēnā, Nīmā un Parīzē, man patīk izzināt vietu un lietu vēsturi.

Sarkanais manā daiļradē ienāca kā sava veida nolieguma robeža. Sociālā, reliģiskā, un jutekliskā robeža, kurā es rūpīgi meklēju drumslas, kas veido pasauli pilnu ar sarkano krāsu. Krāsainā pasaule vairojas līdz bezgalībai, tādējādi visas iespējas runāt par sarkano izpaužas dažādās toņkārtās - jutekliskuma un sievišķības, simbolisma, reliģijas, politikas, mīlestības un kaislības, bērnības, baiļu un baudkāres; atklājot ainavā sarkano un, protams, skatot šīs krāsas nozīmi mākslas vēsturē.”

Martina Lafona dzīvo un strādā Gāras departamentā un Parīzē
www.martinelafon.com

 

7. februārī
Eiropas Savienības mājā
(Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, 1. stāvā)
tiek organizēta tikšanās ar mākslinieci Martinu Lafonu.

3. martā
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notiks enciklopēdijas „Rouge” („Sarkanais”) autores Annija Molāra-Defūra (Annie Mollard-Desfour, Francija) lekcija par sarkano krāsu.

Teksts: Dace Lamberga