Paula Zariņa-Zēmane. The Still Point of the Turning World / Bangojošās pasaules miera punkts
No 2017. gada 21. jūlija līdz 20. augustam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles ARSENĀLS Radošajā darbnīcā (Vecrīgā, Torņa ielā 1; 2. stāvā) būs skatāma Paulas Zariņas-Zēmanes personālizstāde “The Still Point of the Turning World / Bangojošās pasaules miera punkts”.

Impulsu šāda tēlaina izstādes nosaukuma izvēlei gleznotājai Paulai Zariņai-Zēmanei devis amerikāņu-angļu literāta un dramaturga Tomasa Stērnsa Eliota (Thomas Stearns Eliot, 1888–1965) dzejoļu krājums “Četri kvarteti” (1943). Tajā lasāma frāze par kādu līdzsvara punktu, kurā visas pasaules pretrunas satiekas harmonijā. Paulas Zariņas-Zēmanes gadījumā bangojošās pasaules miera punkts rodams katrā no darbiem, kuros ir meklēts starpstāvoklis garīgajai un zemes pasaulei. Pārāk liela kustība padara mūs uztrauktus, turpretī nevirzīšanās uz priekšu liek garlaikoties. Māksliniece glezno vietas, kas sniedz cilvēkam iespēju baudīt klusumu un mieru – pat tad, ja pasaule apkārt griežas ātrāk nekā jebkad.

 

Paulas Zariņas-Zēmanes jaunākie darbi attālinās no dabas atveidojuma, ļaujot skatītāja iztēlei līdzdarboties arvien vairāk. Tās ir autores ainavās uztvertās asociācijas – mistiski brīži, īstenoti lielformāta tonāli jutīgās eļļas gleznās, kurās ik pa laikam ienāk kāds tēls. Ikviens triepiens ir kā emocionāls, bet mērķtiecīgs process, kas piepilda audeklu ar smalkām, pat reizēm nemanāmām piedzīvoto mirkļu refleksijām, radot bezgalīgu un dziļu apziņas plūdumu.

 

Čehu-franču rakstnieks Milans Kundera (Milan Kundera, 1929) romānā “Nepanesamais esības vieglums” (1984) uzdod jautājumu: “Taču vai smagums patiesi ir briesmīgs, bet vieglums brīnišķīgs? Vissmagākais slogs mūs nomāc, spiež pie zemes; mums ļimst kājas. Tomēr sieviete visu laikmetu mīlas dzejā ilgojas pēc vīrieša auguma. Tātad vissmagākais slogs vienlaikus ir arī dzīves visintensīvākā piepildījuma tēls. Jo smagāks ir slogs, jo mūsu dzīve tuvāka zemei, īstenāka un patiesāka.” Paulas Zariņas-Zēmanes izstāde spēlējas starp lielajiem pretstatiem – smags un viegls, tumšs un gaišs, miers un kustība. Noārdot lieko realitāti, parādās līdzsvara punkts.

 

 

PAR MĀKSLINIECI

Paula Zariņa-Zēmane (1988) ir beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūru Glezniecības nodaļā. Viņai notikušas vairākas nozīmīgas personālizstādes galerijā “Māksla XO”, kā arī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā un fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājā. 2016. gadā autores darbi bija skatāmi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS projekta “Spriedze. Jaunie Latvijas glezniecībā III” ietvaros, kā arī Cēsu Mākslas festivāla izstādē “Laikmetīgā ainava” Vecajā alus brūzī.

 

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Līna Birzaka-Priekule, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore,

izstāžu zāles ARSENĀLS Radošās darbnīcas vadītāja

 

 

Saistītie pasākumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas