SENĀS MŪZIKAS KONCERTS: "Easter Motets"
Uzstājas “Abaronin Ensemble” (Latvija) un Markuss Strands (Zviedrija)
image
29.03.2018 18:00
Ceturtdien, 2018. gada 29. martā, plkst. 18.00 Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) ar Lieldienu laikam un Rafaēla dzimšanas dienai veltītu senās mūzikas koncertu “Easter Motets” uzstāsies “Abaronin Ensemble” (Latvija) un Markuss Strands (Zviedrija).

Ansamblī “Abaronin Ensemble” apvienojušies senās mūzikas vokālisti, kas iepriekš guvuši pieredzi Latvijas klausītājiem pazīstamajā baroka mūzikas korī “Collegium Choro Musici Riga”. Mākslinieku mērķis ir apzināt agrīnās renesanses un agrīnā baroka perioda muzikālos šedevrus, parādot šī laikmeta spilgtākās personības, kuras devušas nozīmīgu ieguldījumu tālākajā mūzikas evolūcijā.

 

29. martā Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA ar programmu “Easter Motets” uzstāsies Beāte Zviedre (soprāns), Ilze Grēvele (mecosoprāns), Mikus Abaroniņš (tenors) un Aivis Greters (bass) – viņus vieno ilgstoša koncertu prakse senās mūzikas jomā. Vakara īpašais viesis būs daudzpusīgais zviedru mūziķis Markuss Strands (Marcus Strand), kurš ir gan lielisks teorbists, gan baroka ģitārists un lautists. Netradicionālais izpildītāju sastāvs sniegs iespēju baudīt noskaņām bagātu muzikālo priekšnesumu: tajā savīsies visdažādākās emocijas – no sāpēm līdz nerimstošai mīlestībai.

 

Koncertā izskanēs piecas spāņu renesanses meistara Tomasa Luisa de Viktorijas (Tomás Luis de Victoria, 1548–1611) motetes no cikla “Tenebrae Responsories” (Liturģiskās himnas), angļu dižgara Henrija Pērsela (Henry Purcell, 1659–1695) “Mūzika karalienes Marijas izvadīšanai” (“Music for the Funeral of Queen Mary”), angļu renesanses komponista, lautista un dziedātāja Džona Doulanda (John Dowland, 1563–1626), itāļu baroka dziedātājas Barbaras Stroci (Barbara Strozzi, 1619–1677) dziesmas balsij un teorbai.

 

Tomass Luiss de Viktorija ir viens no slavenākajiem 16. gadsimta spāņu komponistiem, kurš dzīves laikā darbojies arī kā ērģelnieks, dziedātājs un katoļu baznīcas mācītājs. Laikabiedri viņu raksturojuši kā tehniski veiklu izpildītāju, tomēr pats de Viktorija labprātāk izvēlējās strādāt kā komponists.

 

Henrijs Pērsels bija angļu baroka laika ērģelnieks un komponists, kurš rakstījis gan reliģisku, gan sekulāru mūziku. Savā daiļradē viņš izmantoja itāļu un franču baroka elementus, tomēr tiek uzskatīts par angļu baroka mūzikas stila izveidotāju.

 

Džons Daulands bija angļu renesanses komponists, flautists un dziedātājs, kurš vislabāk pazīstams ar melanholiskām dziesmām. 20. gadsimtā atdzimšanu piedzīvojuši autora sacerētie instrumentālie skaņdarbi, kalpojot par iedvesmas avotu mūsdienu flautistiem un ģitāristiem.

 

Barbara Stroci bija itāļu baroka dziedātāja un komponiste, viņas radītās kompozīcijas tika plaši atskaņotas jau dzīves laikā. Stroci uzskatīta par vienu no izcilākajām 17. gadsimta vidus Venēcijas sekulārās mūzikas autorēm, atzīstot mākslinieces kompozīciju un poēzijas spēju.

 

Daudzveidīgā koncerta programma ļaus klausītājiem pirms Lieldienu svētkiem iegrimt apcerīgā pārdomu gaisotnē. Vienlaikus bagātīgā baroka un renesanses mūzikas palete izskanēs kā dzimšanas dienas dāvana vienam no izcilākajiem itāļu augstās renesanses gleznotājiem Rafaēlam Sancio da Urbīno (Raffaello Sanzio da Urbino, 1483–1520), kurš dzimis Lielajā Piektdienā. Vecmeistara agrīnais darbs “Svētā Katrīna no Aleksandrijas” (1500–1503) no Markes Nacionālās galerijas kolekcijas šobrīd ir apskatāms Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA. Rafaēls Latvijā tiek eksponēts pirmo reizi, un šī izstāde ir dāvana Latvijas Republikai simtgadē no Markes reģiona.

 

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

 

ATBALSTĪTĀJI:

Valsts kultūrkapitāla fonds

 

BIĻEŠU CENA:

Koncertā bezmaksas ieeja ar ielūgumu, ko iespējams izņemt Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kasē.

Pirms koncerta, iegādājoties ieejas biļeti uz muzeja pastāvīgo ekspozīciju, iespējams apskatīt arī Rafaela darbu “Svētā Katrīna no Aleksandrijas”.

 

BEZMAKSAS IELŪGUMI UZ KONCERTU VAIRS NAV PIEEJAMI!

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 100 sēdvietas).

 

PASĀKUMA  KOORDINATORE:

Ieva Andžāne, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA komunikācijas speciāliste

 

 

#lnmm #RigasBirza

#TheMarcheRegion

#MarcheWeekinRiga

#MarcheDaysinRiga

#RaphaelinRiga

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes