KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Jūlija Madernieka (1870–1955) grafiskā dizaina rokraksts kā spilgta un neatņemama mākslinieka radošas darbības izpausme
Stāsta mākslas vēsturniece Rūta Rinka
28.03.2018 17:30
Stāsta mākslas vēsturniece Rūta Rinka

Lekcijas sākumdaļā tiks aplūkots Jūlija Madernieka (1870–1955) ieguldījums latviešu grāmatu un preses izdevumu grafiskajā dizainā, raksturojot viņa darbu mākslinieciskās kvalitātes kontekstā ar aktuāliem jūgendstila strāvojumiem Eiropā un īpaši pakavējoties pie meistara devuma izdevniecībā “Zalktis”.

 

Turpmākā lekcijas gaitā uzmanība tiks pievērsta Jūlija Madernieka rokraksta izmaiņām 20. gadsimta sākumā. Mākslinieka jaunā radošās darbības koncepcija spilgti atklājās 1913. gadā paša izdotajā grāmatā “Ornaments”. Tas bija pirmais tāda rakstura izdevums Latvijā. Tāpat grāmatā tika ietverti viņa izstrādātie latviešu burtu fonti. Jūlijs Madernieks uzskatāms par pirmo šāda veida burtu autoru. Grāmatas novatoriskais saturs sabiedrībā un mākslinieku vidū raisīja diskusijas un visai pretrunīgas atsauksmes. Iemesls, acīmredzot, meklējams Madernieka ornamentu kompozīciju izlases titullapā. Tas ir īss, mērķtiecīgs, nākotnē vērsts aicinājums “Latviešu radošai jaunībai no autora”. Ornamentu krājums vienlaikus iezīmēja mākslinieka tālāko rokraksta attīstību ne tikai grafiskajā dizainā, bet arī visā viņa radošajā darbībā ikvienā lietišķās mākslas nozarē.

 

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušie: 3,00 EUR

skolēni, studenti, pensionāri: 1,50 EUR

 

Lekcijas ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītās izglītības programmas