KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Latviešu nacionālās grafikas skolas pamatlicējs Rihards Zariņš (1869-1939). Grafika. Tautas tērps. Ornaments
Stāsta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja numismāte, pētniece Kristīne Ducmane
image
24.01.2018 17:30
Stāsta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja numismāte, pētniece Kristīne Ducmane

Līdzās tādiem latviešu mākslas dižgariem kā Vilhelms Purvītis glezniecībā un Teodors Zaļkalns tēlniecībā cienīgu vietu ieņem arī Rihards Zariņš (1869–1939) – nacionālās grafikas skolas pamatlicējs, oforta tēvs Latvijas grafikā.

 

Tas bija laiks, kas sekoja pirmajai atmodai 19. gadsimta 70.–80. gados. Latvieši turpināja apzināties savu nacionālo identitāti, un nezuda alkas pēc augstākās izglītības, ko mācīties gribošie un talantīgie jaunieši varēja iegūt Krievijas impērijas lielākajās pilsētās – Maskavā, Sanktpēterburgā un arī Tartū.

 

19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā Sanktpēterburgā dzīvoja, mācījās un strādāja vesela nākošo izcilo latviešu mākslinieku plejāde, piemēram, Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls, Jānis Roberts Tillbergs, Ādams Alksnis, Johans Valters, Gustavs Šķilters u.c. 1890. gados viņiem pievienojās Rihards Zariņš, kurš ar izcilību beidzis barona Aleksandra fon Štiglica Tehniskās zīmēšanas skolu, ar iegūto stipendiju četrus ar pusi gadus papildinājies Eiropā, 20 gadus nostrādājis Valstspapīru spiestuvē Sanktpēterburgā un atgriezās Latvijā, kļūdams par latviešu profesionālās grafikas skolas dibinātāju un Valstspapīru spiestuves izveidotāju.

 

Viņa vadībā Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas meistardarbnīcā un Valstspapīru spiestuvē savas prasmes apguva jaunā grafiķu paaudze. Rihards Zariņš perfekti pārzināja vairākas grafikas tehnikas un dāsni dalījās pieredzē ar audzēkņiem.

 

Mākslinieka apbrīnojamais talants un daudzpusīgās intereses izpaudās skrupulozi perfektajos naudaszīmju projektos un gatavajās zīmēs gan imperatora Krievijā, gan starpkaru Latvijas Republikā, grāmatu ilustrācijās, ekslibros, lietišķās un stājgrafikas darbos – ievērojamākais no tiem ir ofortu cikls “Ko Latvijas meži šalc” (1908–1911).

 

Rihards Zariņš bija īsts savas zemes patriots. Par lielāko veikumu pats mākslinieks atzina “Latvju rakstus” – izdevumu, kam latviešu etnogrāfiskie materiāli tika vākti, apstrādāti un popularizēti jau kopš studijām. “Par ornamentu viņš bija gatavs atdot dzīvību,” atcerējās meistara laikabiedri.

 

Savos uzskatos par mākslu Zariņš bija konservatīvs, bet ar romantisku pasaules skatījumu. Viņš skeptiski raudzījās uz daudzām modernās mākslas parādībām un asi vērsās pret visu, kas likās izlaidīgs vai paviršs. Pat kritizētāji Rihardu Zariņu atzina kā taisnīgu vīru ar stingru raksturu.

 

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušie: 3,00 EUR

skolēni, studenti, pensionāri: 1,50 EUR

 

Lekcijas ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītās izglītības programmas