TERRA INCOGNITA: Tējas salas lielie kaķi un citi dzīvnieki (Šrilanka)
Stāsta Dr. Maija Zebņicka
09.12.2017 16:00
Šrilanka (agrāk Ceilona) ir fantastiska sala lndijas okeānā, kas fascinē ar savu zaļumu, izcilo tēju un dzīvnieku pasauli. Tā ir vieta, kur budisms tiek glabāts tā sākotnējā un neizmainītā veidā ar absolūtu cieņu pret visa veida dzīvību.

Šrilankā mīt lielākais Āzijas zilonis, kura populācija pēdējos gados tiek rūpīgi un veiksmīgi atjaunota. Mežos un parkos pa kokiem lēkā kārtīga truša lieluma raibās vāveres, tur var dzirdēt lielo sikspārņu (lidojošo suņu) čivinošo tērgāšanu, kas droši norāda, uz kuru pusi jādodas, lai tos satiktu. Augļēdāji sikspārņi dzīvo lielās kolonijās un ir attāli radinieki Dienvidamerikas asinssūcējsikspārņiem. Šrilankā mīt arī 4 veidi savvaļas kaķveidīgo plēsēju, lielākais no tiem ir leopards. Vēl ir zivju ķērājs kaķis, džungļu kaķis un rudo plankumu kaķis. Tos gan nav tik viegli pamanīt kā milzu vāveres, mērkaķus un lidojošos suņus, jo kaķveidīgie plēsēji vairās no saskarsmes ar cilvēkiem.

 

Gar Šrilankas salas krastiem iet migrācijas ceļš pasaulē lielākajai zilo vaļu kolonijai. Šis okeāna milzenis sasniedz 30 metru garumu un sver vairāk nekā 170 tonnas. Ir neaizmirstams piedzīvojums redzēt, kā vaļa aste izšaujas no zilajiem ūdeņiem, mugura izslīd virspusē, un ja vēl izdodas redzēt izpūsto ūdens strūklu...

 

Ak! Un milzeņi jūras bruņurupuči! Pa piekrastes ciematiem ir bruņurupuču perēšanas un audzēšanas centri. Tos izveidojuši vietējie iedzīvotāji brīvas iniciatīvas vadīti, lai saglabātu un pavairotu bruņurupuču populāciju dabā. Tā izpaužas daudzu šrīlankiešu cieņpilnā attieksme pret dzīvo radību.

 

Šī tauta ir ļoti viesmīlīga – ceļotājus cienā ar tēju, kas ir izcila. Vai jūs ziniet, kas ir patiesais Ceilonas tējas tēvs? Nē, tas nav T. Liptons, bet gan cits skots no Kinkardinšīras, kas esot bijis liels augumā un varens savā garā. Gribat uzzināt vairāk un nogaršot slaveno tēju? Jums ir iespēja.

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS: 

pieaugušajiem: 3,00 EUR

studentiem, pensionāriem: 1,50 EUR

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 225209

E: Vita.Ozolina@lnmm.lv

Saistītās izglītības programmas