SARUNAS MUZEJĀ: Vārds sievietei
Tikšanās ar izstādes kuratori, R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāju Dr. art. NATAĻJU JEVSEJEVU (RU)
01.04.2017 15:00
Sestdien, 2017. gada 1. aprīlī, plkst. 15.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece, izstādes “Vārds sievietei” kuratore Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz otro “Sarunu muzejā” (krievu valodā) un izzinošu pastaigu pa jauno ekspozīciju, veltītu gleznotājai Aleksandrai Beļcovai.

PASĀKUMS

Šogad, kad tiek atzīmēta ievērojamās Latvijas mākslinieces Aleksandras Beļcovas (Александра Бельцова, 1892–1981) 125. gadadiena, R. Sutas un A. Beļcovas muzejs sagatavojis trīs izstādes, katra no kurām ļaus atklāt kādu interesantu lappusi autores radošajā un personīgajā biogrāfijā, padziļināti pētīt viņas dailŗades tēmas un tēlus.

 

Aleksandra Beļcova bija gan apburoša un eleganta dāma, gan moderna un emancipēta sava laika sieviete, gan viena no pirmajām profesionālajām māksliniecēm Latvijā, kuras 20. gadsimta 20.–30. gadu darbiem – kubistiskajām ainavām, konstruktīvajām klusajām dabām, portretiem un “Baltars” porcelāna apgleznojumiem – piemīt augsta mākslinieciskā kvalitāte un risinājuma savdabība.

 

Aleksandra Beļcova dzīvē bija pretstats savam vīram Romanam Sutam (1896–1944). Ja enerģiskais Suta bija liels stāstnieks, tad izsmalcinātā Beļcova – kautrīga klusētāja. Tieši tāpēc pirmajai ekspozīcijai, kas atklāj jubilejas izstāžu sēriju, dots nosaukums “Vārds sievietei”, norādot uz to, ka vismaz tās norises laikā gleznotāja vairs neklusēs un būs tā, kura caur pašas mākslas darbiem droši un nepārprotami runās un tiks sadzirdēta.

 

“Sarunā muzejā” ar izstādes kuratori Dr. art. Nataļju Jevsejevu apmeklētāji uzzinās par Aleksandras Beļcovas dzīvi un daiļradi, personības kvalitātēm, kas stiprināja viņas iekšējās pozīcijas, un nozīmīgākajiem darbiem, kas nodrošināja gleznotājai stabilu vietu Latvijas mākslas vēsturē.

 

Aleksandra Beļcova nodzīvoja ilgu mūžu – 89 gadus un aktīvi nodarbojās ar mākslu līdz pēdējiem dzīves gadiem. Savos darbos viņa centās iet kopsolī ar laiku, izmēģināja daudzus stilus un virzienus, tomēr vienmēr saglabāja sev būtiskāko – pietāti, cieņu, smalkjūtību pret attēloto – vai tas būtu portretētais cilvēks, ainava vai klusā daba.

 

“Sarunas” dalībniekiem būs iespēja ieraudzīt ne tikai autores modernisma posma šedevrus – gleznas, zīmējumus, apgleznotos porcelāna traukus, bet arī 30. gadu Parīzes skolas mākslinieku iespaidā radītos gleznojumus un padomju laika kompozīcijas. Iepazīšanos ar retrospekciju papildinās stāsts par aplūkojamo eksponātu tapšanas vēsturi un atsevišķiem mazāk zināmajiem Aleksandras Beļcovas biogrāfijas faktiem, kas tā vai citādi ietekmēja konkrētu darbu ideju, sižetu izvēli, meistares rokrakstu un stilistiku.

 

Pasākuma laikā varēs noskatīties 1972. gada kinožurnāla “Māksla” ierakstu, kurā ir filmēta Aleksandras Beļcovas 80. jubileja un redzama pati māksliniece.

 

NORISES VIETA:

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs

Elizabetes iela 57a, dz. 26 (ieeja caur pagalmu, 5. stāvs), Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:
ieejas biļete izstādē

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās. Vietu skaits ierobežots.

T: (+371) 67 288800

E: sbm@lnmm.lv

Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes