PRESES SKATE izstādē "Boriss Lurje un NO!art"
11.01.2019 15:00
Piektdien, 2019. gada 11. janvārī, plkst. 15.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Rīgā, Doma laukumā 6) aicina mediju pārstāvjus uz preses skati izstādē “Boriss Lurje un NO!art”.

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 14.30–15.00

 

No š. g. 12. janvāra līdz 10. martam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (MMRB) pirmo reizi Baltijas reģionā sadarbībā ar Borisa Lurje Mākslas fondu (Boris Lurie Art Foundation) Ņujorkā viesosies izstāde “Boriss Lurje un NO!art”. Mākslas zinātnieces, kuratores Ivonnas Veihertes veidotajā ekspozīcijā būs aplūkojami kustības NO!art pārstāvja, bijušā rīdzinieka Borisa Lurje (Boris Lurie, 1924–2008), viņa domubiedru Sema Gudmena (Sam Goodman, 1919–1967) un Stenlija Fišera (Stanley Fisher, 1926–1980), kā arī daudzu citu mākslinieku darbi.

 

“Izstāde turpina vienu no Mākslas muzejam RĪGAS BIRŽA svarīgajiem darbības virzieniem – iepazīstināt apmeklētājus ar 20. gadsimta mākslas vēsturi, šajā gadījumā – ar tik spilgtu un neparastu kontrkultūras parādību kā NO!art kustība. Sociāli un politiski aktīvie sava ceļa gājēji, kā Boriss Lurje, Sems Gudmens, Stenlijs Fišers, Ņujorkas kultūras dzīvē tiek atpazīti kā nepiekāpīgie opozicionāri, kuriem NO!art gars un 1960. gadu sākuma izstādes ir kļuvušas par impulsiem radošiem meklējumiem mūža garumā,” stāsta Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece.

 

“Šajā projektā akcentēts laika posms no 1959. līdz 1964. gadam, jo tas ir periods, kad NO!art aktivitātes aizsākās, notika grupas pamatsastāvā un bija visjaudīgākās. Vēlāk NO!art ideja aizvien vēl bija dzīva, tomēr daži tās atbalstītāji bija vai nu uzsākuši individuālu karjeru, apsīkuši vai miruši. Tieši Boriss Lurje konsekventi popularizējis NO!art pasaulē un tiek saistīts ar to. Šīs izstādes tēma ir gan Ņujorkas 60. gadu mākslas dzīve, andergraunds un NO!art, gan tādas lielās vēsturiskās traģēdijas kā ebreji un holokausts,” atzīmē kuratore Ivonna Veiherte.

 

Izstādes “Boriss Lurje un NO!art” norise Rīgā ir svarīga, jo šai pilsētai atvēlēta īpaša vieta mākslinieka biogrāfijā. No 1925. gada līdz Otrajam pasaules karam Lurje ģimene dzīvoja Rīgā. Boriss apmeklēja vācu ģimnāziju un prata latviešu valodu. Atgriešanās Rīgā notika 1975. gadā, un visas atmiņas, tikšanās un emocijas mākslinieks aprakstījis savos vēl nepublicētajos memuāros ar nosaukumu “In Riga”, kas tapa vairāku gadu gaitā pēc Latvijas apmeklējuma.

 

Mediju tūrē plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem būs iespēja aplūkot, filmēt un fotografēt ekspozīciju, kā arī tikties ar izstādes kuratori Ivonnu Veiherti, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāju Daigu Upenieci, Borisa Lurje Mākslas fonda padomnieku, izstādes projekta vadītāju Rafaelu Fostelu (Rafael Vostell) un Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kuratori Faridu Zaletilo. Žurnālisti gūs ieskatu projekta tapšanas gaitā, tuvāk iepazīs ekspozīcijas specifiku un atklās pārstāvēto personību un mākslas darbu nozīmi plašākā kontekstā. Pēc oficiālās daļas paredzēts laiks individuālajām intervijām.

 

Informējam, ka izstādē esošie mākslas darbi var ietvert vardarbības un seksuāla rakstura motīvus.

 

IZSTĀDES KURATORE:

Ivonna Veiherte, mākslas zinātniece, kuratore

 

IZSTĀDES PROJEKTA VADĪTĀJI:

Vita Birzaka, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

T: (+371) 67 357535, E: Vita.Birzaka@lnmm.lv

Rafaels Fostels (Rafael Vostell), Borisa Lurje Mākslas fonda padomnieks

 

IZSTĀDES DIZAINA AUTORE:

Anna Heinrihsone

 

#lnmm

#RigasBirza

#BorisLurie

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas