PRESES PASTAIGA: The Weather Diaries / Laika zīmju pieraksti
06.02.2019 12:00
Trešdien, 2019. gada 6. februārī, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina mediju pārstāvjus uz preses pastaigu izstādē “The Weather Diaries / Laika zīmju pieraksti”.

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

 

No š. g. 7. februāra līdz 31. martam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā viesosies izstāde “The Weather Diaries / Laika zīmju pieraksti”, kas piedāvā ziemeļu dabas skaistuma un skarbo laikapstākļu iedvesmotu 10 islandiešu, grenlandiešu un fēriešu mākslinieku-dizaineru skatījumu uz mūsdienu modi. Unikāls Ziemeļvalstu projekts tapis sadarbībā ar māksliniecēm-kuratorēm Sāru Kūperi (Sarah Cooper, ASV) un Ninu Gorferi (Nina Gorfer, Austrija), kuras divu gadu garumā apmeklēja Islandē, Grenlandē un Fēru salās dzīvojošos modes māksliniekus un dizainerus, lai pētītu, kā salinieku vide, kultūras identitāte un tradīcijas ietekmē viņu radošumu.

 

Izstādes iecere radusies Ziemeļu mājā Reikjavikā (Islande), un tā sākotnēji tika veidota 3. Ziemeļvalstu modes biennāles programmai, kas 2014. gadā notika Lietišķās mākslas muzejā Frankfurtē. Kopš tā laika ekspozīcija tikusi izrādīta Dānijā, Nīderlandē, Fēru salās, Islandē, ASV, Ķīnā, Zviedrijā un Grenlandē, bet 2019. gadā, pateicoties Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Baltijas valstīs iniciatīvai, ar to iepazīsies skatītāji Rīgā, Viļņā un Tallinā.

 

Preses pastaigā piedalīsies:

  • Stēfans Ēriksons (Stefan Eriksson), Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors – pastāstīs par veiksmīgo triju Baltijas valstu biroju sadarbību šajā projektā;
  • Kristīne Ingvarsdotira (Kristín Ingvarsdóttir, Islande), projekta “The Weather Diaries” vadītāja no Ziemeļu mājas Reikjavikā – iepazīstinās ar izstādes tapšanas vēsturi un mērķiem plaši popularizēt ilgtspējīgās modes iniciatīvas Ziemeļvalstīs, kā arī īsumā raksturos katru ekspozīcijai atlasīto kompozīciju;
  • Inese Baranovska, izstādes kuratore Rīgā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja – informēs par izstādei veltīto pavadošo pasākumu programmu.

 

Tāpat preses pastaigā piedalīsies divas izstādes autores, kuras detalizētāk pastāstīs par savu radošo darbību un konkrēto darbu ieceri:

  • Steinuna Sigurdardotira (Steinunn Sigurðardóttir / STEiNUNN, Islande) – pasaules līmeņa modes māksliniece. Autores eleganti sarežģītajos adījumos jaušams viņai vien raksturīgs rokraksts. STEiNUNN mākslinieciskā jaunrade balstās uz ilggadēju sadarbību ar daudziem slaveniem modes namiem, kā arī padziļinātām zināšanām par materiāla tekstūru un trīsdimensiju formveidi;
  • Gudruna Rogvadotira (Guðrun Rógvadóttir, Fēru salas). Fēriešu zīmolu “Guðrun&Guðrun” dibinājušas modes dizainere Gudruna Ludviga (Guðrun Ludvig) un viņas biznesa partnere Gudruna Rogvadotira. Gudruna Ludviga ar savu izmeklēto gaumi, smalko materiāla un krāsas izjūtu darbojas robežzonās, kur pārklājas tradicionālā un novatoriskā adīšana. Apstākļos, kad pasaulē dominē lēti masveida ražojumi, “Guðrun&Guðrun” džemperi ir ilglaicīga, stilistiski nevainojama alternatīva.

 

Preses pastaigu vadīs Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā padomniece kultūras jautājumos Ginta Tropa.

 

Mediju tūrē plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem būs iespēja aplūkot, filmēt un fotografēt ekspozīciju. Pēc oficiālās pasākuma daļas žurnālisti varēs uzdot jautājumus visiem projektā iesaistītajiem.

 

PAR “COOPER & GORFER”

Cooper & Gorfer” (www.coopergorfer.com) ir mākslinieču duets: Sāra Kūpere (Sarah Cooper, 1974, ASV) un Nina Gorfere (Nina Gorfer, 1979, Austrija). Kopš sadarbības pirmsākumiem 2006. gadā viņām ir bijušas vairākas personālizstādes, to skaitā Fotogrāfijas muzejā Stokholmā un Nacionālajā fotogrāfijas muzejā Kopenhāgenā. Pēdējais autoru publicētais izdevums “I Know Not These My Hands” saņēma Vācijas Fotogrāmatu balvu 2018. gadā. Izstādes “The Weather Diaries” katalogu publicējis apgāds “Gestalten” (Berlīne). Mākslinieces dzīvo un strādā Gēteborgā, Zviedrijā.

 

 

 

 

IZSTĀDĒ PĀRSTĀVĒTI 11 MODES MĀKSLINIEKI UN DIZAINERI:

Barbara I Gongini, Guðrun&Guðrun / Guðrun Ludvig & Guðrun Rógvadóttir (Fēru salas);

Bibi Chemnitz, Nikolaj Kristensen, Najannguaq Lennert (Grenlande);

STEiNUNN / Steinunn Sigurðardóttir, JÖR / Guðmundur Jörundsson, Kría / Johanna Methusalemsdóttir, Mundi, Shoplifter a.k.a. Hrafnhildur Arnardóttir (Islande)

 

IZSTĀDI VEIDO:

Ziemeļu māja Reikjavikā (Islande)

 

IZSTĀDI LATVIJĀ ORGANIZĒ:

Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

 

PROJEKTU ATBALSTA:

Ziemeļvalstu Ministru padome, “The Nordics”, Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, Norvēģijas Karalistes vēstniecība Rīgā, Islandes konsulāts, Islandes Izglītības, zinātnes un kultūras ministrija, “Nordic Partners Group”, “Fish+Fish”, transporta kompānija “DSV”, “Samsung

 

IZSTĀDES KURATORE MUZEJĀ:

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes