ĢIMENES DIENA: Ziemas Saulgriežu darbnīcas
15.12.2018 12:00
2018. gada 15. decembrī, no plkst. 12.00–16.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina bērnus, ģimenes un draugus uz ikgadējo Ģimenes dienu pasākumu “ZIEMAS SAULGRIEŽU DARBNĪCAS”, kuros tautas tradīcijas un profesionālā māksla dizaineru Valda Celma, Vīvas Ieviņas un Līvas Piterānes vadībā iedvesmos bērnus jaunām idejām neparastu telpu dekoru un jauku dāvanu darināšanā.

Vīva Ieviņa un Līva PiterāneBišu vaska dekoru darbnīcā” aicinās veidot neparastas eglīšu rotas, smeļoties iedvesmu Jūlija Madernieka (1870-1955) un Anša Cīruļa (1883-1942) mēbeļu dekoratīvajā apdarē, kā arī vēršot uzmanību uz izstādes ”TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” eko dizaina sadaļu, mudinās izzināt vēl neatklātās bišu vaska dekoratīvās un ekoloģiskās iespējas, kas var noderēt jaunu dizaina produktu radīšanā.

 

Valda Celma papīra moduļu darbnīcā “Kustība ir gaisma, kustība ir prieks” atcerēsimies par telpas dekoriem – puzuriem jeb lukturiem – krāšņākajiem rotājumiem, ar kuriem tradicionāli svētkos tika greznota telpa, kā arī iedvesmu smelsimies Valda Celma, Artūra Riņķa un Anduļa Krūmiņa “Izstādei “Forma. Krāsa. Dinamika” 40” veltītajā ekspozīcijā, kas tieši pirms 40 gadiem –1978./1979. gadu mijā bija iekārtota arhitektūras piemineklī Pēterbaznīcā. Darbnīcā visi kopā vai individuāli radīsim kustīgu moduļu eglīšu rotas un telpas dekorus, tā turpinot puzuru darināšanas tradīcijas. Tradicionālo izejmateriālu salmu un niedru vietā izmantosim papīru,  piešķirot objektiem dekorativitāti un  dinamiku.

 

2009. gada decembrī muzejā pirmo reizi tika atvērta Piparkūku darbnīca, kur piparkūku veidošanai izmantoja kokā grebtas formiņas. Eiropā šādas piparkūku cepšanas tradīcijas ir senas un slavenas, bet Latvijā tās nebija saglabājušas tik dzīvas kā tas ir Toruņā un Nirnbergā.

Seno koka formu trūkumu aizstājām ar kokgriezēja Jāņa Baloža darinātajām piparkūku formām. Tās izgatavotas pēc Baltu rotu, Anša Cīruļa, Jūlija Madernieka, Rūdolfa Heimrāta un citu mākslinieku darbu motīviem.

Katru gadu koka formu krājums tiek papildināts. Šogad tapušas divas – Kārļa Irbīša 1925. gadā projektētā VEF lidmašīnas forma un Anša Cīruļa “Saulītes” forma. Piparkūku darbnīcu dažādība ļauj iepazīt piparkūku vēsturi un dizainu, kas ir aizraujoši un interesanti gan lieliem, gan maziem muzeja apmeklētājiem. Piparkūkas koka formās cepsim ar “Junge.lv” piparkūku mīklu.

 

Madarošanas jeb audumu apdrukas darbnīcā visus gaida Mākslas muzeja JAUNIEŠU KLUBA dalībnieki! Būsiet aicināti izmēģināt šo seno tehniku, izmantojot sietus, kuros attēloti Anša Cīruļa saules motīvi.

Ansis Cīrulis atjaunoja interesi par sietspiedi 20. gadsimta 30. gados, izveidojot darbnīcu un nosaucot šo tehniku par „madarošanu” (vārda izcelsme tiek saistīta ar pļavas puķi - madaru, no kuras saknēm daudzas tautas prata iegūt sarkano krāsu).

 

Darbosies Ziemassvētku kartiņu darbnīca, kurā katram būs iespēja radīt savu svētku pastkarti aplikācijas tehnikā, izmantojot dažādus materiālus un apgūt papīra aplikācijas un plakātu veidošanas pamatus.

 

Interesanti, lietderīgi un izzinoši pavadīt brīvdienas laiku Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā laipni aicināts ikviens!

 

15. decembrī plkst.12.00 pasākuma dalībniekus ar Ziemassvētku dziesmām sagaidīs bērnu un jauniešu vokālais ansamblis “Podziņas”.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

5,00 EUR no personas.

Cenā iekļauta dalība visās darbnīcās, kā arī muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un izstādes “TIEŠI LAIKĀ. Dizaina stāsti par Latviju” apskate ar tās noslēdzošo satelītekspozīciju “Izstādei “Forma. Krāsa. Dinamika” 40”).

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

T: (+371) 67 222235, (+371) 67 830917

E: dmdm@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās galerijas