KONCERTS: Polijai - 100 gadi!
18. Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls
image
02.12.2018 19:00
18. Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla rudens cikla ietvaros 2018. gada 2. decembrī plkst. 19.00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Venēcijas zālē (4. stāvā, Doma laukumā 6, Rīgā) notiks koncerts “Polijai – 100 gadi!”.

No 13. novembra līdz 4. decembrim Latvijā norisināsies 18. Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls, kura galvenie akcenti šogad ir franču baroks un to valstu mūzika, kas svin pastāvēšanas simtgadi. Festivāla vadītāja Aina Kalnciema uz Rīgu aicinājusi kamermūziķus un baroka orķestrus no Somijas, Lietuvas, Polijas, Austrijas un Francijas, lai piecos koncertos piedāvātu iedvesmojošas interpretācijas labi zināmiem skaņdarbiem, kā arī jaunatklājumus no mazāk pazīstamu komponistu daiļrades.

 

“POLIJAI – 100 GADI!”

Sveicot Poliju 100 gadu jubilejā, 2. decembrī plkst. 19.00 koncertā Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA uzstāsies divi jauni un talantīgi poļu izpildītāji – flautiste Aņa Karpoviča (Ania Karpowicz) un pianists Mareks Braha (Marek Bracha), kurš Rīgā ieradīsies ar savu instrumentu – āmuriņu klavierēm.

 

Koncerta programmā iekļauta klasicisma un romantisma laika mūzika, kuru pārstāvēs Frederika Šopēna (Fryderyk Franciszek Chopin, 1810–1849), Karla Filipa Emanuela Baha (Carl Philipp Emanuel Bach, 1714–1788), Franča Šūberta (Franz Schubert, 1797–1828) un citu autoru skaņdarbi.

 

Uz koncertu aicināti visi interesenti!

 

Festivālu atbalsta Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, LIVE RIGA, “Avalon Hotel”, Lietuvas Kultūra padome, ES programma “Radošā Eiropa”.

 

 

PAR MŪZIĶIEM

Flautiste, kuratore Aņa Karpoviča (Ania Karpowicz) aktīvi uzstājas kā soliste. 2011. gadā viņa ir absolvējusi Detmoldas Mūzikas augstskolu (Vācija), kur mācījās Janoša Balinta (János Bálint) klasē, bet pirms tam beigusi Antonija Verzbinska (Antoni Wierzbiński) klasi G. un K. Baceviču Mūzikas akadēmijā Lodzā (2009, Polija). Eiropas Savienības Jauniešu orķestra (EUYO) sastāvā no 2006. līdz 2008. gadam uzstājās Karaliskajā Albertholā Londonā, Berlīnes Konzerthaus, Amsterdamas Het Concertgebouw, Cīrihes Tonhalle un daudzās citās koncertzālēs Vācijā, Šveicē, Itālijā, Dānijā, Latvijā un Kazahstānā. Saņēmusi balvas nacionālos un starptautiskos mūzikas konkursos Polijā un Vācijā (1999–2015).

 

Māksliniece specializējas urbānos mikroprojektos, kas tiek īstenoti kopā ar vietējiem iedzīvotājiem. 2010.–2012. gadā viņa vadīja projektu “Lokal Na Poważnie”, kura gaitā notika 26 koncerti un 21 pasaules pirmizrāde. 2013. gadā Aņa Karpoviča nodibināja muzikālo kolektīvu “Hashtag Ensemble” un koncertos atskaņo 20.–21. gadsimta repertuāru, vada improvizācijas un izglītojošas aktivitātes.

 

Spēlējusi festivālos “War Vie”, “Musica Electronica Nova Festival” Vroclavā (2015), A. Rubinšteina Filharmonijā Lodzā (2016), kā arī koncertos ar “Sound Factory Orchestra” Vroclavas Mūzikas akadēmijā, Drēzdenes Mūzikas augstskolā un Esenes Folkwang Universität der Künste (2017). Kā kamermūziķe Aņa Karpoviča regulāri spēlē ar tādiem kolektīviem kā “Hashtag Ensemble”, “In:te:gro”, “Fl: Ar-Art”, veiksmīgi sadarbojas ar pianistu Mareku Brahu un ērģelnieku Mihalu Markuševski (Michał Markuszewski). 2017. gadā kopā ar Mareku Brahu Aņa Karpoviča uzsāka muzikālu uzstāšanos sēriju “WarszeMuzik” bijušā Varšavas geto teritorijā.

 

Kopš 2003. gada Aņa Karpoviča papildina poļu skaņdarbu krājumu flautai, sadarbojoties ar komponistiem. Māksliniece spēlējusi daudzās pasaules pirmizrādēs, un 37 skaņdarbi ir veltīti personiski viņai.

 

Mareks Braha ir viens no interesantākajiem poļu jaunās paaudzes pianistiem. Mūziķim piemīt izsmalcināts un valdzinošs, izteiksmīgi klusināts stils, padziļinātas zināšanas par klasisko un romantisko repertuāru, brīva moderno un vēsturisko instrumentu spēles meistarība. Viņš sistemātiski pēta 18.–19. gadsimta muzicēšanas praksi. Būdams ļoti daudzpusīgs mākslinieks ar saspringtu koncertu grafiku, Mareks Braha nes poļu mūzikas slavu pasaulē, orientējas jaunākajos sacerējumos un ir spēlējis vairāku jaunu darbu pasaules pirmatskaņojumus. Kā lektors un pasniedzējs piedalās klavierspēles meistarklasēs.

 

Mareka Brahas darbība kamermūzikas laukā ietver kopīgus projektus ar Tobias KochMarcin MaseckiAgata SzymczewskaMaciej Frąckiewicz, stīgu kvartetiem “The Atom String Quartet”, “The Royal String Quartet” un “The Meccore String Quartet”. 2017. gadā Mareks Braha spēlēja kopā ar Berlīnes filharmoniķu kameransambli “Scharoun Ensemble” 5. Emanacje festivāla atklāšanas koncertā Luslavicē (Polija).

 

Mareks Braha piedalījies daudzos festivālos un mūzikas projektos visā pasaulē, tai skaitā trīs reizes uzstājies prestižajās “EXPO” izstādēs (Hannoverē / 2000, Aiči, Japāna / 2005 un Milānā / 2015), bija dalībnieks starptautiskajā mūzikas festivālā “Semanas Musicales” Frutilarā (2014, Čīle). Ar solokoncertu virkni uzstājies Japānā, bet 2010. gadā spēlējis Šopēna gada noslēguma koncertā Pekinā.

 

Kā lielisks Šopēna mūzikas interprets Braha bieži tiek aicināts piedalīties poļu mūzikas festivālos, piemēram, 65. Starptautiskajā Šopēna klaviermūzikas festivālā, 44. klaviermūzikas festivālā un Šopēnam veltītajā La Folle Journée festivālā Varšavā. 2013. gadā Polijas Nacionālais Šopēna institūts (NIFC) izlaida pianista debijas solo albumu ar Šopēna skaņdarbiem.

 

 

BIĻEŠU CENAS:

10,00 EUR

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā “Biļešu Paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Koncertā vietu skaits ir ierobežots (zāles ietilpība – 80 sēdvietas). Sēdvietas nav numurētas.

Vairāk informācijas par festivāla norisi un māksliniekiem: www.music.lv/bachfestival.

 

PASĀKUMU KOORDINATORE:

Ieva Andžāne, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izglītības programmu kuratore

Saistītie pasākumi
Saistītās preses relīzes