LEKCIJA: Romana Sutas mākslas dzīves iespaidi Krievijā pirmajā padomju varas gadā
Stāsta mākslas zinātniece IRĒNA BUŽINSKA (RU)
09.10.2018 17:30
Otrdien, 2018. gada 9. oktobrī, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) ar lekciju “Romana Sutas mākslas dzīves iespaidi Krievijā pirmajā padomju varas gadā” viesosies mākslas zinātniece Irēna Bužinska. Klausītājus gaida aizraujošs un tematiski daudzpusīgs stāstījums, kas ļaus gūt plašāku priekšstatu par atsevišķām 1918. un 1919. gada norisēm, ko atspoguļo izstāde “1919. gads. Latvijas Republikai – 1”.

1917. gada 7. novembrī Petrogradā notika boļševiku organizētais valsts apvērsums. Taču jaunās padomju valsts veidošana un politiskās, sociālās un kultūras dzīves reorganizācija ar lielu vērienu sākās 1918. gadā, turklāt Pirmā pasaules kara apstākļos bijušās Krievijas impērijas teritorijā. Laika posmā no 1917. līdz aptuveni 1922. gadam joprojām tika uzturēti cieši sakari starp latviešu māksliniekiem divās jaunās valstīs – neatkarīgajā Latvijā un Padomju Krievijā. Kaut arī katra valsts izvēlējās iet savu, atšķirīgu sociāli politiskās attīstības ceļu, tomēr vismaz daļai mūsu radikāli noskaņoto mākslinieku likās pievilcīgas kaimiņvalsts kreisās utopiskās idejas.

 

Šajā laikā Romans Suta (1896–1944) aktīvi darbojās arī kā mākslas kritiķis un korespondents vienā personā. Laikraksta “Līdums” 1918. gada 23. novembra numurā varam lasīt viņa lielo publikāciju “Mākslas dzīve Sovdepijā”, kurā detalizēti izklāstītas jaunākās norises Petrogradā un Maskavā. Raksts liecina, ka autors skaidri apzinājās vēsturiskās situācijas nozīmību – Krievijā bija sācies ne vien politiskās varas, bet arī mākslas radikalizācijas process.

 

Vismaz daļai krievu inteliģences pārstāvju jaunās politiskās pārmaiņas bija nepieņemamas vai pret tām viņi izturējās piesardzīgi, izvēloties turpināt savu radošo darbību ierastajā virzienā. Viens no tādiem bija cariskās Krievijas armijas virsnieks, spožais krievu sudraba laikmeta literāts Nikolajs Gumiļovs (Николай Гумилёв, 1886–1921), kurš pēc atgriešanās no frontes publicēja vairākus dzejas krājumus, to vidū ir atdzejojumu grāmata “Porcelāna paviljons. Ķīniešu dzejas”.

 

Lekcijā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore, mākslas zinātniece Irēna Bužinska sīkāk pastāstīs par Romana Sutas rakstā minētajiem notikumiem, īpašu uzmanību veltot monumentālajai propagandai – veco pieminekļu nojaukšanai un jauno uzstādīšanai Petrogradā, Maskavā un Rīgā 1918. gada beigās un 1919. gadā, kā arī pilsētas noformējumam uz 1. Maija un Oktobra revolūcijas pirmajām gadadienām, kuru radīšanā dalību ņēma latviešu mākslinieki.

 

Pasākumu noslēgs dzejas lasījumi no Nikolaja Gumiļova tieši pirms simts gadiem izdotā dzejas krājuma “Porcelāna paviljons”. Tik blīvs dažādu notikumu kopums lieliski atbilst 20. gadsimta sākuma atmosfērai un palīdzēs labāk izprast Romana Sutas uzskatus un radošo darbību šajā periodā.

 

Lekcija notiks krievu valodā.

Nepieciešamības gadījumā iespējams nodrošināt sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

 

NORISES VIETA:

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs

Rīga, Elizabetes iela 57a, dz. 26 (ieeja caur pagalmu, 5. stāvs)

 

BIĻEŠU CENA:

pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR.

Pirms lekcijas apmeklētāji varēs iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi “1919. gads. Latvijas Republikai – 1”.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vietu skaits ierobežots.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanā.

T: (+371) 67 288800

E: sbm@lnmm.lv

 

PASĀKUMA KOORDINATORE:

Mag. art. Elvija Pohomova, LNMM / R. Sutas un A. Beļcovas muzeja speciāliste

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes