LEKCIJA: “Kasparsoniādes” lāsts
Mākslas vēsturnieces Mag. art. EDVARDAS ŠMITES lekcija
15.05.2018 17:30
Otrdien, 2018. gada 15. maijā, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) ar lekciju “”Kasparsionādes” lāsts” viesosies mākslas vēsturniece Mag. art. Edvarda Šmite.

Šobrīd Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā ir apskatāma izstāde “1919. gads. Latvijas Republikai - 1”, kas sniedz ieskatu Latvijas mākslas un kultūras attīstībā pirmajā gadā pēc neatkarīgas Latvijas Republikas nodibināšanas.

 

Nenoliedzami, iedzīvotājiem bija svarīga apziņa par tās iespējām ekonomiskajā, sociālajā un kultūras jomā tuvināties attīstītāko Eiropas valstu līmenim. Viens no ievērojamiem sasniegumiem ir leģendārā apvienība “Ekspresionisti” (Romans Suta, Konrāds Ubāns, Valdemārs Tone, Oto Skulme, Jēkabs Kazaks, Niklāvs Strunke), kas izveidojās 1919. gadā un, nevēloties sevi ierobežot viena noteikta modernisma virziena parādībās, 1920. gadā kļuva par Rīgas mākslinieku grupu. Tā bija svarīgākais virzītājspēks modernisma ienākšanai Latvijas mākslā, kas jaunajiem autoriem deva pašapziņu sevi pielīdzināt Rietumeiropas modernistu un krievu avangarda pārstāvjiem.

 

Šajā sakarā ļoti interesants gadījums Latvijas mākslas vēsturē ir t.s. “kasparsionāde”, kas gan norisinājās 1920. gadā, bet ir vistiešākajā saistībā ar jaunajām modernisma vēsmām un vecākas paaudzes mākslinieku nevēlēšanos to pieņemt.

 

Pirms 98 gadiem - 1920. gada oktobra beigās - Rīgā notika jauna un līdz tam nezināma mākslinieka Reinholda Kasparsona izstāde, kurā it kā tika pieteikts jauns mākslas virziens - "bumbisms".  Tika izstādīti vāji moderno mākslas virzienu atdarinājumi, lai parādītu, ka nav jābūt lielai mākai lai šādus darbus radītu. Izrādījās, ka izstādi organizēja Rihards Zariņš un Jānis Roberts Tillbergs kā uzbrukumu Rīgas mākslinieku grupai.

 

1920. gada 22. oktobrī Rīgas Latviešu biedrības Lielajā zālē Zariņš un Tillbergs pat sarīkoja priekšlasījumu, kura mērķis bija jaunos māksliniekus padarīt nožēlojamus sabiedrības acīs. Rīgas mākslinieku grupas biedri demonstratīvi atstāja zāli. Vecmeistari ar šo izgājienu gan izpelnījās sabiedrības nosodījumu un daudzi nostājās jauno mākslinieku pusē. Rīgas mākslinieku grupa šo skandālu smagi pārdzīvoja, bet Jēkabam Kazakam šajā laikā strauji sāka attīstīties tuberkuloze un neilgi pēc tam viņš mira.

 

Tā bija viena no epizodēm akadēmiskās mākslas pārstāvju cīņā ar tolaik tik daudzveidīgajiem "ismiem". Zīmīgi, ka seno notikumu vērtējumā jau turpat gadsimtu dominē   akadēmisko mākslinieku rīcības  krasi negatīvs vērtējums, Vai iespējams arī cits skatījums?  Lekcijas mērķis -  iepazīstināt ar kaismīgajām cīņām, ar ​seno notikumu  dalībniekiem, to mērķiem, rīcības motīviem un rezultātiem.  

 

 

MĒRĶAUDITORIJA:

studenti, pieaugušie, seniori, kultūras jomas profesionāļi, mākslas un kultūras vēstures cienītāji

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušajiem: 3,00 EUR

skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1,50 EUR

Pasākuma ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi.

 

IEPRIEKŠĒJA PIETEIKŠANĀS:

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 288800 vai e-pastu sbm@lnmm.lv.

Vietu skaits ir ierobežots.

 

PASĀKUMA KOORDINATORE:

Mag. art. Elvija Pohomova, LNMM / R. Sutas un A. Beļcovas muzeja speciāliste

Saistītās izstādes