KURATORA TŪRE MEDIJIEM izstādē “Ciao! Niklāvs Strunke Itālijā. 20. gadsimta 20. gadi”
29.06.2018 11:00
Piektdien, 2018. gada 29. jūnijā, plkst. 11.00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz kuratores Dr. art. Aijas Brasliņas vadītu tūri izstādē “Ciao! Niklāvs Strunke Itālijā. 20. gadsimta 20. gadi” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā).

Māksliniekam Niklāvam Strunkem (1894–1966) dzejnieks Aleksandrs Čaks un citi laikabiedri piedēvē itāliskā sveiciena “čau” (“ciao”) ieviešanu Rīgā. Kamēr vienaudži traucās uz Parīzi, slavenākais “latviešu itālis” no 1923. līdz 1927. gadam dzīvoja Romā, Kapri salā un Florencē, apceļojot arī Venēciju, Toskānu, Neapoles līča un Amalfi piekrasti.

 

“Romu var redzēt tikai tas, kas viņā dzīvo, jo ilgāk viņā dzīvo, jo vairāk viņa ievelk sevī. Tā laikam ir vienīgā pilsēta pasaulē, kas nav vienkārši pilsēta, bet ir kā tāda dzīva būtne, dzīvs priekšmets, dzīvs elements, kas nepadodas klasifikācijai, bet kurā var iemīlēties un kas paliek tuvs,” rakstīja Niklāvs Strunke kādā vēstulē no Romas.

 

Mūžīgajā pilsētā Itālijas savaldzinātais pittore lettone īrēja darbnīcu Vatikāna apkārtnē, Florencē – Oltrarno vecpilsētā, bet Kapri apmetās Marina Grande pusē. Itālijā pavadītie starpkaru gadi būtiski rosināja daudzpusīgā latviešu modernista un vecmeistaru mācekļa oriģinālo māksliniecisko izteiksmi. Niklāvs Strunke vienlaikus iedvesmojās no secondo futurismo jeb “otrā viļņa” futūrisma un itāļu agrās renesanses, sasniedzot izcilas savas glezniecības, grāmatu ilustrāciju un modernās scenogrāfijas virsotnes.

 

Izstādē, ko Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) piedāvās no š. g. 30. jūnija līdz 9. septembrim LNMM galvenās ēkas 4. stāva zālēs, līdzās Niklāva Strunkes kanoniskajiem darbiem “Galvas konstrukcija. Ivo Pannadži portrets” (1924), “Sorento” (1924–1925), “Cilvēks, kas ieiet istabā” (1927) un “Florencietis ziemā” (1929) atklāsies maz zināmi, ziemeļnieka acīm tverti “saules un vīna zemes” dabas, arhitektūras un sadzīves iespaidi, kas veido abu Itālijas ceļojumu vizuālo dienasgrāmatu.

 

Mediju tūrē plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem būs īpaša iespēja aplūkot, brīvi filmēt un fotografēt ekspozīciju, kā arī tikties ar izstādes kuratori, LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas (18. gs. – 20. gs. 1. puse) vadītāju Dr. art. Aiju Brasliņu. Žurnālisti varēs gūt plašāku ieskatu Niklāva Strunkes daiļradē un biogrāfijā, tuvāk iepazīt autora iecienītos darbu sižetus un paņēmienus. Pēc oficiālās daļas paredzēts laiks individuālajām intervijām.

 

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes