MUZEJU NAKTS: Vienas gleznas stāsts
19.05.2018 19:00
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja vēsturiskā galvenā ēka šogad krāšņi atzīmē Latvijas valsts simtgadi, Orsē muzejā Parīzē izrādot kolekcijas klasiķu meistardarbus izstādē “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs”.

19.00–24.00 (ieeja līdz plkst. 23.00)

Pastāvīgās ekspozīcijas “Latvijas māksla. 19.–20. gadsimts” apskate

(Jaņa Rozentāla laukums 1)

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pastāvīgā ekspozīcija pirmo reizi aptver Latvijas mākslas vēstures kopainu visa 19. un 20. gadsimta garumā. Tā ir veidota pēc hronoloģiski stilistiskā principa, secīgi atspoguļojot Latvijas mākslas vispārējo attīstību, ar raksturīgu darbu kopām un unikāliem meistardarbiem akcentējot katra perioda nozīmīgākās, izcilākās parādības un personības, kā arī inovācijas. Līdzās tradicionālajiem mākslas veidiem – glezniecībai, tēlniecībai un grafikai – ekspozīcijā iekļautas fotogrāfijas, instalācijas un videodarbi. Kopumā pastāvīgajā ekspozīcijā apskatāmi aptuveni 500 mākslas darbi no muzeja krājuma.

 

19.00–24.00 (ieeja līdz plkst. 23.00)

Līvijas Endzelīnas gleznu izstādes “Noslēpums” apskate

4. stāva izstāžu zāles

Līvija Endzelīna (1927–2008) ir viena no zināmākajām un tajā pašā laikā noslēpumainākajām, netveramākajām personībām 20. gadsimta Latvijas mākslā. Izstādē apmeklētāji ieraudzīs labi pazīstamus portretus un klusās dabas, kurās māksliniece, izvēloties noteiktu priekšmetu kārtojumu, atklāj savus estētiskos un ētiskos priekšstatus par lietu pasauli. Gleznotājas kompozīcijās nereti apcerētas liriskas, ikdienas dzīvē tuvas, simboliskas vai metafiziskas tēmas.

 

19.00–24.00 (ieeja līdz plkst. 23.00)

Iespēja apmeklēt Kupola zāli

Kupola zāle / 5. stāvs

Muzeju naktī apmeklētājiem būs pieejamas muzeja bēniņu un kupola telpas, kur izbūvēta izstāžu zāle un atjaunotas vēsturiskās koka konstrukcijas.

 

19.00–24.00 

“Vienas gleznas stāsts” video sēriju demonstrēšana

Laukumā pie LNMM galvenās ēkas Esplanādes parka pusē

Sadarbībā ar advokātu biroju “Ellex Kļaviņš” Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā iespēju pavērt vēl līdz galam neiepazīto Latvijas mākslas lappusi – 20. gadsimta otrās puses meistardarbus, kas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā kopš tā jaunatklāšanas ir redzami pirmo reizi. “Vienas gleznas stāsts” projekta dalībnieki ir 10 autori, kuri sniegs personisku komentāru saviem darbiem: Ieva Iltnere “Krievu valoda” (1994), Daina Dagnija “Kritušais. I” (1987), Helēna Heinrihsone “Sieviete–Kristus” (1989), Ģirts Muižnieks “Dārzā” (1989), Juris Utāns “Pieturā” (1987), Sandra Krastiņa “Vai vējš?” (1999), Māris Subačs “Ainava ar salāpītām bungām” (1989), Dzintars Zilgalvis “Pēdējais balkons. Veltījums Mākslinieku savienības Gleznotāju sekcijai” (1990), Andris Breže “Politkaste I”, “Politkaste II”, “Citātu kaste” (1990), Leonards Laganovskis “Es iepērkos pie Engelsa”, “Es iepērkos pie Ļeņina” (abi no diptiha “Uz veselību!”, 1989).

 

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 nominantu izstāde

Laukumā pie LNMM galvenās ēkas Esplanādes parka pusē

Ekspress izstāde iepazīstinās ar 9 arhitektūras projektiem, kurus nacionālā žūrija izvirzījusi tālākai cīņai par Latvijas Arhitektūras gada balvu (LAGB). Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Tas ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. 2017. gadā Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu ieguva Šaoliņas lidojošo mūku teātris. LAGB 2018 ir aicinājums ikvienam turpināt domāt par labu arhitektūru, piedalīties, vērtēt to un arī – svinēt.

 

19.00–21.00

Spēle “Atrodi portretus muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā!”

Pastāvīgā ekspozīcija / 3. stāvs

Portrets izsenis ir viens no interesantākajiem žanriem, kas visos laikos piesaistījis mākslinieku un skatītāju uzmanību. Mazie muzeja viesi tiks aicināti vērīgi ielūkoties gleznās, lai sameklētu portretus īpašā kartē.

 

19.00–22.00

LNMM Jauniešu kluba “Instagram” akcija

Laukumā pie LNMM galvenās ēkas Esplanādes parka pusē

Iesaisties – fotografē Muzeju naktī redzēto, un, izmantojot mirkļbirku, piedalies izlozē un laimē balvas!

 

19.00–22.00

Radi kopā ar LNMM Jauniešu klubu!

Laukumā pie LNMM galvenās ēkas Esplanādes parka pusē

Iedvesmojoties no video sērijām “Vienas gleznas stāsts”, jebkurš interesents varēs līdzdarboties jauna mākslas darba tapšanā.

 

plkst. 19.30 un 21.30

Latvijas Kultūras akadēmijas īsfilmu skate “Naksnīgās tikšanās”

Konferenču zāle / 1. stāvs

Muzeju nakts ietvaros divos seansos LNMM norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās filmu skolas maģistrantūras studentu īsfilmu skate “Naksnīgās tikšanās”, kurā tiks pirmizrādīts mākslas darbu interpretācijai un mākslinieku personību portretēšanai veltīts kino etīžu cikls “Kino gleznas” (2018, 41 min.), ko veidojuši režisori Signe Birkova, Elita Kļaviņa, Marta Elīna Martinsone, Jānis Jozauskis, Māris Bezmers, Ieva Norvele, Adriāna Roze, Dāvis Dreimanis, Gunta Gaidamaviča. Tāpat tiks demonstrēta bakalaura studiju ietvaros veidota Elizabetes Mežules-Gricmanes dokumentālā filma “Ideāls jebkas” (2017), kas stāsta par laikmetīgo mākslinieku duetu “Golf Clayderman”.

 

Programma

(kopējais garums – 80 min.)

Stikla odere

(rež. Adriāna Roze, 2018, 6’)

Vizuālā eseja interpretē sievietes identitātes veidošanos un viņas attiecības ar likumu, atsaucoties uz Žaka Lakāna “spoguļa etapu” teoriju. Stilistiski eseju iedvesmojušas mākslinieku dueta Komāra un Melamida gleznas, īpaši “Meitene pie spoguļa” (1982) un "Klauvējiens pie durvīm" (1983).

El veterano

(rež. Māris Bezmers, 2018, 2’)

Ironiska apspēle par vesterna žanra stilistiku, pārvēršot kinovalodā Kārļa Padega darbu “Padegs un astrālais” (1939).

Ostina feisbuks

(rež. Signe Birkova, 2018, 6’)

Kinoetīdi iedvesmoja radīt mākslinieka Ostina Osmena Spēra daiļrade, viņa skarbā dzīve un glezna “Nāves poza” (1911), kurā ietverts pašportrets un garu pasaules feisbuks.

The Lovers

(rež. Dāvis Dreimanis, 2018, 7’)

Vai iespējams apēst divus dučus svetlanu? Vai manā Rimi kartē vēl ir tie septiņi centi? Šie ir jautājumi, kas nodarbina skatītāju prātus, izdzīvojot audiovizuālo piedzīvojumu “The Lovers”. Etīdes pamatā ir Renē Magrita glezna “Mīlētāji” (1928).

Dejo

(rež. Gunta Gaidamaviča, 2018, 6’)

Kaislība. Deja. Dzīve. Kinoglezna “Dejo” tapusi, iedvesmojoties no Jāņa Liepiņa akvareļiem “Dejo” un “Divi draugi”. Tā risina stāstu par divu cilvēku tiekšanos vienam pie otra, bet nesatikšanos.

Jozē portrets

(rež. Jānis Jozauskis, 2018, 5’)

Īsfilmā iedzīvināts Anrī Ruso radīts “Žozefa Brumera portrets” (1909). Mākslinieks pārsvarā gleznoja džungļus ar lauvām un tīģeriem, kurus nekad nebija redzējis, vien iztēlojies un aplūkojis pastkartēs un citos attēlos. Filma ir fantāzija par vienu Ruso tējas vakaru un autora ilgām nokļūt džungļos, ko viņš tā arī nekad savā mūžā neapmeklēja. Džungļos Ruso sastop meiteni, kas viņu mīlējusi, mākslas kritiķus, kas viņu ienīst, draugus, kas viņu uzmundrināja, taču arī nesaprata un no viņa novērsās.

Naksnīgās tikšanās

(rež. Marta Elīna Martinsone, 2018, 5’)

Naksnīgā kafejnīcā pie Džimija sastopas divi kungi un noslēpumaina femme fatale. Katram ir savs iemesls, kas neļauj gulēt. Film noir estētikā veidotā etīde ir tapusi, iedvesmojoties no Edvarda Hopera gleznas “Naktsputni” (1942).

Dzeltenā harmonija

(rež. Ieva Norvele, 2018, 4’)

Ir vēla sesdienas pēcpusdiena, un mazā Ilze mājās garlaikojas. Kad viņai apnīk labot vienu leļļu namiņu, viņa pievēršas citam leļļu namiņam. Filma veidota, apspēlējot Anrī Matisa gleznu "Dzeltenā harmonija" (1927).

Puika ar ābolu

(rež. Elita Kļaviņa, 2018, 12’)

Sešgadīgs zēns kopā ar mammu pēc vectēva bērēm paliek pa nakti vectēva mājās. Viņš mēģina izprast nāvi, ar ko pirmoreiz saskāries. Filmu iedvesmojis gleznotāja Endrjū Vaieta darbs “Vilarda mētelis” (1968).

Ideāls jebkas

(rež. Elizabete Mežule-Gricmane, 2017, 27’)

Aksels un Margrieta abi kopā veido mākslinieku apvienību “Golf Clayderman”. Viņu nolūks ir cilvēkos kultivēt prasmi jebko novērtēt par ideālu. Kas ir viņu māksla? Mākslas zinātnieki to sauktu par “trash art”, bet filmas autore to uzskata par budismam raksturīgu morālo higiēnu, kas atstāj aiz muguras sabiedrības vērtējumu un tā vietā ļaujas vieglprātīgām izdarībām. Niecīgs vai pārspīlēti nozīmīgs – ideāls var būt jebkas.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieeja brīva

Saistītie pasākumi