SARUNAS MUZEJĀ: Biruta Baumane (1922–2017). Glezniecība
Tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci ILZI PUTNIŅU
27.08.2017 15:00
Svētdien, 2017. gada 27. augustā, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un izstādes kuratore, mākslas zinātniece Ilze Putniņa aicina uz “Sarunu muzejā” par ievērojamo latviešu gleznotāju Birutu Baumani.

PASĀKUMS

Salacgrīvas osta, no jūras puses platu, zvejas kuģītī iešūpotu soli nāk zvejnieks. Biruta Baumane strauji apstājas un tieši saka: “Es gribu Jūs gleznot, pozēsiet?” – “Jā.” Arī šī ekspozīcija, kas turpina izstāžu ciklu “Paaudze”, – meistares novēlējums Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumam – ir tāda spēja atkalsatikšanās: es esmu, es dzīvoju!

 

Vai tā ir līksmība un dzīves svētki līdz pagurumam lauku kāzās, vienatne naktī, saulains, rāms mazpilsētas miers, karstas gaismas un pūdera putekļi cirka arēnā, ostas skats, klusā daba vai portreti – viss nolikts robežsituācijā. Starp skumjām par aizgājušo laiku un ilgām pēc pilnības pulsē tagadnes trauslā līnija. Birutas Baumanes (1922–2017) galvenās dzīves un ikdienas intereses nepārprotami un daudzskaitlīgi parādās jaunajā ekspozīcijā, cieši sakļaujoties ar pašas autores spilgto individualitāti, kas ietver sakāpinātas prieka un skumju emocijas.

 

Par to arī būs “Saruna muzejā” ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Ilzi Putniņu. Tikšanās laikā apmeklētājiem tiks piedāvāts detalizēti iepazīties ar muzeja kolekcijas jaunieguvumu – autores dāvinātajām 26 gleznām. Reizē tā būs lieliska iespēja gūt dziļāku ieskatu Birutas Baumanes radošajā biogrāfijā un noskaidrot, kādas raksturīgas īpašības veido viņas oriģinālo stilu un rokrakstu.

 

Mākslinieces garajā, likteņa pagriezieniem piesātinātajā mūžā būtiska loma bijusi ne tikai glezniecībai, bet arī zināmām Latvijas kultūras personībām. Komentējot izstādē aplūkojamās kompozīcijas, kuratore pastāstīs dažādus interesantus notikumus, kas atklās Birutas Baumanes attiecības ar līdzcilvēkiem, radošo ietekmju līkločus un laikabiedru liecības. Šo nozīmību savulaik akcentējusi arī pati meistare, sakot, ka glezniecība ir viņas dzīve, viņas dienasgrāmata, bet dzīve – tas ir laiks, kurā mēs piedalāmies, laiks, kam mēs piederam ar saviem darbiem, jūtām, domām un arī redzējumu par to (“Biruta Baumane. Glezniecība”, Daugava, 2010).

 

Sarunā ar Ilzi Putniņu apmeklētāji uzzinās, kas rosinājis konkrēto darbu tapšanu, kādu semiotisku skaidrojumu ietver Birutas Baumanes iecienītās košās krāsas un kādus personīgos pārdzīvojumus vai emocijas pauž izstādē iekļautie portreti un akti.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

4. stāva izstāžu zāles

 

DALĪBAS MAKSA:
Ieejas biļete izstādē

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes