LEKCIJA: Laikmetīgā māksla kā ārstniecības metode
Mākslas kolekcionāres, psiholoģes REBEKAS RUSO lekcija (Itālija)
17.02.2017 11:00
Purvīša balvas desmitgades pasākumu ietvaros piektdien, 2017. gada 17. februārī, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (5. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā) sadarbībā ar mākslas portālu “Arterritory.com” notiks itāļu psiholoģes un mākslas kolekcionāres Rebekas Ruso lekcija “Laikmetīgā māksla kā ārstniecības metode”.

Rebekas Ruso (Rebecca Russo) izstrādātā un patentētā “Videoinsight®” metode kopš 2013. gada tiek pielietota gan klīniskajā psiholoģijā, gan psihoterapijā, gan medicīnā un iedarbīguma ziņā tiek pielīdzināta Roršaha testa mūsdienu ekvivalentam. Tās pamatā ir Ruso – profesionālas psiholoģes un psihoterapeites – praksē gūtā un klīniskos pētījumos pārbaudītā atziņa, ka daļai laikmetīgās mākslas darbu piemīt spēcīga psiholoģiskā iedarbība, kā arī psihodiagnostisks un psihoterapeitisks resurss.

 

Rebekas Ruso kolekcija, kuras nosaukums ir “Videoinsight® Collection”, šobrīd ir viena no lielākajām laikmetīgās mākslas kolekcijām Eiropā. Atbilstoši konceptam to veido tikai mākslas darbi (lielākoties fotogrāfijas un videodarbi), kuriem piemīt “Videoinsight®” iedarbība jeb spēks likt ielūkoties sevī, just, domāt, sapņot, fantazēt, sarunāties, atcerēties, mācīties, reflektēt... “Māksla var palīdzēt atrisināt psiholoģisku spriedzi, jo tā virza personību dažādos līmeņos. Manuprāt, māksla potenciāli ir terapija ikvienam. Tā ir arī fantastisks enerģijas avots, veids, kā atrast spēku tikt galā ar savām personiskajām problēmām,” saka Ruso.

 

2013. gadā Rebeka Ruso izveidoja “Videoinsight®” Mākslas un zinātnes fondu, kura paspārnē šobrīd rodami vairāki atsevišķi atzari. Medicīnā un psihoterapijā izmantota “Videoinsight®” metode, pastāv “Videoinsight®” centri, speciālas “Videoinsight®” istabas slimnīcās dažādās pasaules valstīs, “Videoinsight®” mācību kurss universitātē un gadskārtējā “Videoinsight®” balva, kas tiek piešķirta kopš 2012. gada. “Tā ir mana “Videoinsight®” elementu piramīda. Manas dzīves un manas profesijas savstarpējās mijiedarbības rezultāts,” uzsver Rebeka Ruso, piebilstot, ka viņa mērķtiecīgi kolekcionējusi tikai laikmetīgo mākslu, jo uzskata, ka tajā iekodēts uzdevums – provocēt skatītāju, “palīst zem ādas”, tā runā par mūsdienu pasauli un tās problēmām.

 

Rebeka Ruso ir viena no Purvīša balvas 2017 starptautiskas žūrijas pārstāvēm, kas pieņems lēmumu par šī gada balvas ieguvēju. Laureāta vārdu publiski nosauks 17. februāra vakarā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Rebekas Ruso lekcija “Laikmetīgā māksla kā ārstniecības metode” ievadīs Purvīša balvas 2017 pasniegšanas ceremoniju un izstādes atklāšanu.

 

 

PAR  LEKTORI

Ārste psihoterapeite, psiholoģe un mākslas kolekcionāre Rebeka Ruso (Rebecca Russo) dzimusi Itālijā. Viņas māte ir gleznotāja. Pirms pievērsusies psiholoģijai, Rebeka studējusi mūziku – klavierspēli. Interesi par psiholoģiju viņā rosinājis amerikāņu psihologa, neirozinātnieka Stefana Maikla Koslina (Stephen Michael Kosslyn, 1948) darbs “Image and Mind” (1980).

 

Rebekas Ruso disertācijas temats savulaik bija “The Contributions of the Rorschach’s Test to the Nosographic Differentiation of Schizophrenic Diseases” – pētījums, kura ietvaros autore izmantoja Roršaha testu darbā ar 50 pacientiem, kuru diagnoze bija šizofrēnija. Laikmetīgā māksla Ruso praksē ienākusi likumsakarīgi un vienlaikus instinktīvi, darba kabinetā pie sienas pieliekot vairākas fotogrāfijas. “Es biju ļoti pārsteigta redzot, kādu iespaidu šie mākslas darbi atstāj uz gandrīz katru no maniem pacientiem,” atceras psihoterapeite.

 

Rebekas Ruso pirmā grāmata “Videoinsight®. Healing with Contemporary Art”, kura tika izdota 2010. gadā, uzskatāma par viņas intīmo un profesionālo dienasgrāmatu. “Es esmu dziļi pārliecināta, ka Māksla un Dzīve ir cieši, nesaraujami saistītas – līdzīgi kā piedzimšana un nāve. Sevis radīšanas process un ikdienas dzīve ir radošas un mākslinieciskas pieredzes akts katrai personībai.” Arī uz savu dzīvi Ruso raugās kā trīs jomu – personīgās dzīves, kaislības pret mākslu un profesijas – saplūšanu, integrāciju un mijiedarbību.

 

Lekcija notiks angļu valodā bez tulkojuma. 

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Kupola zāle (5. stāvā)

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieeja pasākumā bez maksas, bet ar ielūgumu.

Vietu skaits ir ierobežots.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Lai pieteiktos lekcijai un saņemtu ielūgumu, aicinām līdz 15.02.2017. sazināties ar Mairitu Brici: mairita@indie.lv.

Tos, kuri jau ir saņēmuši elektronisko ielūgumu, lūdzam, ierodoties uz pasākumu, uzrādīt to izdrukātā veidā, kā arī apstiprināt savu dalību līdz 15.02.2017. pa e-pastu mairita@indie.lv vai tālruni (+371) 29 216158.

 

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes