KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Romana Sutas interjeru stils
Stāsta izstādes kuratore, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja, mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva
10.05.2017 17:30
Gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs Romans Suta (1896–1944) 20. gadsimta 20.–30. gados aktīvi strādājis lietišķajā mākslā un dizainā, savu praktisko darbību pamatojot arī nedaudzajos teorētiskajos rakstos. Viņš ir autors nacionāli konstruktīvā interjera stila jēdzienam. Kas tas ir? Kā šis stils izpaudās paša mākslinieka realizētajos projektos? Izsmeļošas atbildes uz jautājumiem sniegs mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas stāstījums.

Ideja par nacionālā mantojuma un etnogrāfisko motīvu iekļaušanu lietišķās mākslas priekšmetu izgatavošanā pati par sevi nebija jauna: 20.–30. gados tai bija daudz atbalstītāju arī citās zemēs, īpaši Austrumeiropā, taču tieši Romans Suta konsekventi centās to apvienot ar modernās mākslas sasniegumiem.

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais cikls “Klasiskās vērtības” veidots ar domu aktualizēt jautājumu par latviešu lietišķās mākslas dārgumiem, popularizēt tos un iepazīstināt auditoriju ar izcilāko mākslinieku dzīvi un daiļradi. Ziemas / pavasara sezonā’ 2017 lekcijas būs veltītas 20. gadsimta 20.–30. gadu reklāmas un grafiskā dizaina vēsturei. Jomas profesionāļi – mākslas un vēstures pētnieki – sniegs padziļinātu ieskatu reklāmas un grafiskā dizaina attīstībā, aicinot definēt un izvērtēt laikmeta panākumus tālākā perspektīvā. Nodarbībās apmeklētāji no citiem, reizēm pat negaidītiem rakursiem ieraudzīs modernisma izpausmes dažādās grafiskā dizaina nozarēs – no konfekšu iepakojumiem, plakātiem un afišām pilsētvidē līdz interjeru un skatlogu noformējumiem.

 

Visa lekciju cikla “Klasiskās vērtības” programma.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

pieaugušie: 3,00 EUR

skolēni, studenti, pensionāri: 1,50 EUR

 

Lekcijas ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

T:  (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

Saistītie pasākumi
news-image
20 Sep 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāma 20. gadsimta 30. gados
Rudens sesiju 20. septembrī plkst. 17.30 iesāks VEF Vēstures muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Zanda Zībiņa, kura piedāvās sarunu par Valsts Elektrotehniskās fabrikas (VEF) reklāmu 20. gadsimta 30. gados. Lekcija sniegs ieskatu VEF reklāmas biroja radošajos izaicinājumos dizaina jomā, kā spilgtākos piemērus aplūkojot biroja vadītāja Ādolfa Irbītes (1910–1983) un talantīgās mākslinieces Zelmas Baboliņas (1912–2003) darbību. Laikmeta estētika, zīmola stils un atpazīstamība, kā arī ražotāja orientācija uz klienta vajadzībām un gaidām atklāsies, pētot VEF veikalu skatlogu noformējumus, reklāmu, daudzveidīgo produkciju pavadošus grafiskos materiālus un iesaiņojumu.
news-image
18 Okt 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Modernākais Baltijā. Armijas ekonomiskais veikals
18. oktobrī plkst. 17.30 Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, mākslas vēsturniece Ilze Martinsone iepazīstinās ar 20. gadsimta 30. gadu otrajā pusē grandiozāko ēkas celtniecību Vecrīgā – Armijas ekonomiskā veikala būvniecību, kas tika atzīts par modernāko lielveikalu tā laika Baltijā.
news-image
08 Nov 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Rūpnīcas “Laima” grafiskā dizaina vēsture 1925–1940
Cikla noslēgumā 8. novembrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Lauma Lanceniece pastāstīs par Latvijas saldumrūpniecības uzņēmuma “Laima” grafisko dizainu periodā no 1925. līdz 1940. gadam, raksturojot rūpnīcas arhīvā glabāto plašo, taču ilgu laiku nesistematizēto iepakojumu kolekciju, kas veidojusies jau no uzņēmuma pirmsākumiem 1925. gadā.
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas