PRESES PASTAIGA izstādē "Rihards Zariņš (1869–1939). Ko Latvijas meži šalc"
03.07.2020 11:00
Piektdien, 2020. gada 3. jūlijā, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina mediju pārstāvjus uz tikšanos ar izstādes “Rihards Zariņš (1869–1939). Ko Latvijas meži šalc” veidotājiem.

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 10.30–11.00

 

No š. g. 4. jūlija līdz 25. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Lielajā zālē būs skatāma latviešu nacionālās grafikas skolas pamatlicējam Rihardam Zariņam (Carl Richard Woldemar Sarring, 1869–1939) veltīta izstāde. Ekspozīcija daudzpusīgi parādīs vecmeistara radošo mantojumu un atklās viņa personības dažādās šķautnes. Mākslinieka laikabiedrs un draugs Janis Rozentāls 1904. gada rakstu krājumā “Vērotājs” rakstījis: “Zariņš ir viens no tiem retajiem laimīgajiem raksturiem, kuros mīt tāds sevišķs atsperes spēks, ka tos nekādi likteņa grūdieni nevar dabūt augšpēdus.”

 

Riharda Zariņa retrospekcijas un viņa zināmākās sērijas nosaukums “Ko Latvijas meži šalc” apliecina māksliniekam tik raksturīgo interesi par teiku un nostāstu romantikas apņemtiem dzimtenes mežiem, kuru noslēpumaino noskaņu ir aicināts izjust ikviens izstādes skatītājs.

 

Preses pastaigā piedalīsies:

 • Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore, izstādes idejas autore – pastāstīs par projekta vēsturi, tā konceptuālo uzstādījumu un ieskicēs Riharda Zariņa nozīmīgo vietu Latvijas kultūrtelpā;
 • Ieva Kalnača, LNMM Projektu vadības nodaļas vadītāja, izstādes projekta vadītāja – iezīmēs plašo deponētāju un sadarbības partneru loku, kuru atbalsts un iesaistīšanās ir bijusi fundamentāli svarīga izstādes izveidē;
 • Marita Bērziņa, LNMM Grafikas kolekcijas glabātāja (18. – 20. gs. 1. puse), izstādes kuratore – iepazīstinās ar Riharda Zariņa plašo devumu stājgrafikā, naudas zīmju dizaina izstrādē, vērtspapīru izveidē, grāmatu grafikā;
 • Dr. hist. Kristīne Ducmane, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pētniece, izstādes kuratore – sniegs ieskatu citās Riharda Zariņa darbību raksturojošās nozarēs;
 • Dace Džeriņa, izstādes māksliniece – pastāstīs par ekspozīcijas iekārtojuma koncepcijas idejisko izveidi un realizāciju.

 

Mediju tūri moderēs LNMM direktore Māra Lāce.

 

Pēc ievada uzrunām klātesošie kopā ar projekta radošo komandu dosies iepazīties ar izstādi. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt ekspozīciju. Noslēgumā paredzēts laiks individuālajām intervijām.

 

IZSTĀDI FINANSĒ:

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

 

IZSTĀDES ORGANIZĒTĀJS:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

SADARBĪBAS PARTNERIS:

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

 

IZSTĀDES IDEJA:

Māra Lāce, mākslas zinātniece, direktore / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

IZSTĀDES KURATORES:

Marita Bērziņa, mākslas zinātniece, Grafikas kolekcijas glabātāja (18. – 20. gs. 1. puse) /

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Dr. hist. Kristīne Ducmane, vēsturniece, pētniece / Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

 

PROJEKTA VADĪBA:

Ieva Kalnača, Projektu vadības nodaļas vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

PĒTNIEKI:

Agita AnčupāneMarita BērziņaAndrejs Bogdanovs (Андрей Богданов, Sanktpēterburga), Kristīne DucmaneGundega GailīteAija JansoneImants LancmanisAnita MeinarteRamona UmblijaValdis Villerušs

 

MĀKSLINIECE:

Dace Džeriņa

 

GRAFISKAIS DIZAINS, VIDEO:

Mārtiņš Ratniks

 

SKAŅAS DIZAINS:

Ernests Ansons

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

 1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
 2. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
 3. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
 4. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
 5. Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).
 6. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes