GRĀMATU MĀKSLAS SAVIĻŅOTAIS: Kā radās un ko paveica grāmatu apgāds "Zelta Ābele"
image
08.12.2019 14:00
Stāsta bibliofils un apgāda „Zelta Ābele” izdevumu kolekcionārs Laimonis Osis.

Kā gan tas iespējams, ka visaugstāk novērtētos latviešu grāmatu mākslas sasniegumus 20. gadsimta 30.-60. gados sasniedzis grāmatu apgāds, kura vadītājs bijis autodidakts? Vēl vairāk, grāmatu izdošana bijusi vienīgi viņa vaļas prieks, jo maizes darbu viņš strādājis Latvijas bankā, bet vēlāk – vairākās Zviedrijas spiestuvēs. Jā, dažādu iemeslu dēļ viņa apgāda izdevumu skaits nav liels, bet tieši šī izdevēja ienākšana Latvijas grāmatniecībā spēji izmainīja mūsu grāmatu ārējo izskatu un iespieduma kvalitāti, reizē ar šī apgāda izdevumiem uzauga vesela paaudze brīnišķīgu grafiķu un ilustratoru. Domājams, jebkurš, kas kaut nedaudz orientējas mūsu grāmatniecības vēsturē, uzreiz pateiks gan izdevēja, gan apgāda vārdu, jo tie abi ir nesaraujami saistīti. Tātad – Miķelis Goppers un “Zelta Ābele”.

 

Bet reti kuram būs zināms, kas lika leģendārā karotāja, ģenerāļa Kārļa Goppera dēlam pievērsties šai grūtajai profesijai un kāds bija viņa ceļš līdz skaisti izdotai grāmatai. Par to arī mans stāsts lekcijā “GRĀMATU MĀKSLAS SAVAŅĢOTAIS. Kā radās un ko paveica grāmatu apgāds “Zelta Ābele””.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

Pieaugušajiem: 5,00 EUR

Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 2,50 EUR

Biļetes nopērkamas DMDM kasē. Lekcijas apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vēlama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm.

Saistītās izglītības programmas