TEĀTRA IZRĀDE: Meistars un Aleksandra
image
15.10.2019 19:00
Turpinot sadarbību ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Mūzikas un mākslas atbalsta fonds izstādes “Aleksandra Beļcova (1892–1981). Glezniecība. Grafika. Darbnīcas “Baltars” porcelāns” norises laikā ciklā “Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas” piedāvā iestudējumu “Meistars un Aleksandra”.

Tas ir veltījums Aleksandrai Beļcovai – māksliniecei un sievietei, kurai piemita stiprs, nelokāms raksturs, liela izturība, gribasspēks, pašdisciplīna un īpatnējs stoicisms.

 

“Ko tad šī sieviete gribēja? Kas bija vajadzīgs šai sievietei, kuras acīs vienmēr dega kaut kāda neizprotama uguntiņa… Nezinu. Man tas nav zināms. Acīmredzot viņa teica taisnību, ka viņai bija vajadzīgs viņš, meistars… Viņa mīlēja viņu, viņa teica patiesību.” (Mihails Bulgakovs “Meistars un Margarita”)

 

Krievijā dzimusī māksliniece Aleksandra Beļcova savā dzimtenē ir zināma tikai šauram speciālistu lokam, toties Latvijas mākslas vēsturē viņa ir atzīta klasiskā modernisma meistare. Ar savu nākamo vīru, latviešu mākslinieku Romanu Sutu (1896–1944), Beļcova iepazinās Penzas Mākslas skolā Pirmā pasaules kara laikā. Pēc skolas beigšanas viņi abi aizbrauca uz Sanktpēterburgu. Drīz Romans devās atpakaļ uz Latviju, bet Aleksandra iestājās bijušajā Mākslas akadēmijā, kas tolaik, pēc Padomju Krievijas reformas, ieguva nosaukumu “Augstākās mākslinieciskās darbnīcas” (krievu: ВХУТЕМАС). Šeit pasniedza un studēja izcili krievu avangarda mākslinieki. Pēc Romana aicinājuma Aleksandra 1919. gadā atbrauca uz Rīgu – cerībā, kā drīz varēs aizceļot arī līdz Parīzei – visu moderno mākslinieku Mekai.

 

Uz Parīzi Romans un Aleksandra aizbrauca 1922. gadā kā laulātais pāris un nākamajā gadā atgriezās jau trijatā – ar Parīzē piedzimušo meitu Tatjanu. Romana un Aleksandras ģimenes dzīvē netrūka kaislību un peripetiju, tomēr tas visupirms ir bijis radošais tandēms, kura spilgtākais kopprojekts ir 1924. gadā organizētā porcelāna apgleznošanas darbnīca “Baltars”.

 

Māksliniece nodzīvoja garu mūžu, līdz pēdējiem dzīves gadiem aktīvi un radoši strādājot.

 

Dramaturģe: Inga Ābele

Režisore, scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Ināra Slucka

Lomās: Zane Dombrovska, Jānis Kronis

Video: Uldis Jancis

Gaismu mākslinieks: Rauls Lorencis

Cikla “Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas” producents: nodibinājums “Mūzikas un mākslas atbalsta fonds”. Izrāžu producente: Laila Baumane.

Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!

Norises vieta: Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejs / E. Smiļģa iela 37, Rīga.

Biļetes: www.bilesuparadize.lv un “Biļešu paradīzes” kasēs.

Papildu informācija pa tālruni (+371) 29 470103 vai e-pastu baumane.laila@gmail.com.

Saistītās izstādes