LEKCIJA: Personiskas un radošas attiecības avangarda mākslā: iedvesma un konflikts (krievu valodā)
Stāsta A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas glabātājs Dr. art. ALEKSEJS PETUHOVS
12.10.2019 12:00
Sestdien, 2019. gada 12. oktobrī, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) ar lekciju “Personiskas un radošas attiecības avangarda mākslā: iedvesma un konflikts” uzstāsies vieslektors no Maskavas – A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas kurators Dr. art. Aleksejs Petuhovs.

20. gadsimtā ne tikai piedzima avangarda māksla, bet arī piepildījās sieviešu sapņi par radošo neatkarību. Viena no pirmajām modernisma pārstāvēm Latvijā Aleksandra Beļcova (Александра Бельцова, 1892–1981) ir labs piemērs tam, kā sabiedriski aktīva un spilgta māksliniece, strādājot tandēmā ar savu vīru Romanu Sutu (1896–1944), var veidot jauna formāta ģimenes attiecības, kas balstās uz abu partneru līdztiesīgām lomām arī radošajā jomā.

 

Kubisma, sirreālisma, dadaisma un abstrakcionisma pasaulē vīriešu un sieviešu mākslinieku attiecības varēja būt ļoti netradicionālas un pat izaicinošas. Lekcijā kopā ar mākslas zinātnieku, A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzeja 19.–20. gadsimta franču glezniecības kolekcijas kuratoru Dr. art. Alekseju Petuhovu (Алексей Петухов, Maskava) mēs savāksim nelielu likteņu un radošo rokrakstu kolekciju, kas raksturo Parīzes 1910.–1930. gadu avangarda mākslinieces un viņu dzīvesbiedrus.

 

Pasākums notiks krievu valodā.

 

PAR LEKTORU

Mākslas zinātņu doktors Aleksejs Petuhovs (Алексей Петухов) 1999. gadā absolvējis M. V. Lomonosova Maskavas Valsts universitāti, 2003. gadā aizstāvējis disertāciju “Art Deco un Francijas mākslas dzīve”. Šī tēma un viss ar to saistītais ir Petuhova specializācijas lauks. Pētnieka zinātnisko interešu lokā atrodas arī 1890.–1940. gadu ASV, Krievijas, Austrum- un Centrāleiropas māksla un kultūra. Jau 18 gadus Aleksejs Petuhovs strādā par vecāko zinātnisko darbinieku A. Puškina Valsts tēlotājas mākslas muzejā Maskavā un ir jaunās franču mākslas kolekcijas (bijušās Sergeja Ščukina un Ivana Morozova kolekcijas) kurators. Zinātnieks nopietni interesējas par Latvijas starpkaru laika mākslu, kultūru un vēsturi. Regulāri apmeklē Rīgu kopā ar savu ģimeni.

 

PAR LEKCIJU CIKLU

Šī būs pirmā tikšanās lekciju ciklā, kas pavadīs izstādi “Aleksandra Beļcova (1892–1981). Glezniecība. Grafika. Darbnīcas “Baltars” porcelāns”, kura no š. g. 12. oktobra līdz 2020. gada 12. janvārim būs skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē. Izstāde ir līdz šim lielākā retrospekcija, kas visaptveroši parāda spilgtas klasiskā modernisma mākslinieces Latvijā Aleksandras Beļcovas daudzpusīgo radošo mantojumu.

 

Cikla turpinājumā 1. novembrī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā viesojās Viļņas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures un teorijas katedras pasniedzēja Dr. doc. Ramute Rahlevičūte (Ramutė Rachlevičiūtė), kura iepazīstināja ar Pēterburgas amazones starpkaru Lietuvā – mākslinieces un dejotājas Olgas Dubeneckienes-Kalpokienes (Olga Dubeneckienė-Kalpokienė, 1885–1967) personību un dzīvesstāstu.

 

15. novembrī plkst. 18.00 būs iespēja iepazīt Lietuvas Art Deco mākslinieka Stasa Ušinska (Stasys Ušinskas, 1905–1974) daiļradi, par ko plašāk pastāstīs mākslas vēsturniece, Lietuvas kultūras pētniecības institūta profesore Dr. Ģiedre Jankevičūte (Giedrė Jankevičiūtė, Viļņa). Pasākums norisināsies angļu valodā.

 

Savukārt 13. decembrī plkst. 18.00 notiks izstādes kuratores, mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas (Наталья Евсеева) lekcija “Aleksandras Beļcovas daiļrades saikne ar Parīzes skolas māksliniekiem”. Pasākums būs latviešu valodā.

 

NORISES VIETA:

LNMM galvenā ēka / Konferenču zāle (1. stāvā).

Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

 

DALĪBAS MAKSA:

Ieejas biļete izstādē (pieaugušajiem – 3,50 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,00 EUR).

GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas.

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

E: ekskursijas@lnmm.lv

T: (+371) 67 324461

 

LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Jums ir tiesības iebilst pret savas un sava nepilngadīgā bērna fotogrāfijas izvietošanu ar LNMM saistītos resursos, nosūtot elektronisko vēstuli uz e-pasta adresi: lnmm@lnmm.lv. Lūdzu, norādiet konkrētas fotogrāfijas saiti un/vai atsūtiet ekrānšāviņu, kā arī sniedziet par sevi informāciju, lai mēs Jūs varētu identificēt kā datu subjektu.

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes