TŪRE MEDIJIEM izstādē “... un plūsma... Jānis Murovskis... sietspiede...”
image
29.11.2019 11:00
Piektdien, 2019. gada 29. novembrī, plkst. 11.00 mediju pārstāvji tiek aicināti uz tūri medijiem izstādē “... un plūsma... Jānis Murovskis... sietspiede...” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā).

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 10.30–11.00

 

Jāņa Murovska meditatīvā pasaules vērojuma sākumu izstādē iezīmē maza fotogrāfija: Latvijas–Krievijas miera sarunu delegācijas sagaidīšana Zilupes stacijā 1920. gadā, kad no Maskavas Latvijas delegācijas sastāvā atgriezās Jānis Jējers, Jāņa vectēvs, kas tika piekomandēts kā sevišķo uzdevumu virsnieks.

 

“Vectēvs-es-es-vectēvs,” saka mākslinieks. Ūdeņi plūst un mainās. Plūduma plašumam organiski atbilstoša sietspiedes tehnika. Tā pakļaujas autora gribai, pielāgojas audekla vai papīra virsmai un pati piedāvā nejaušības kā impulsu nākamajam gājienam. Tajā izpaužas tecējumu lineārā ekspresija, kontrastainu vai tuvu stāvošu krāslaukumu noskaņas. Ja vēlas, sietspiedē var iegūt arī reljefu triepienu, faktūru, kas modelē formu un pauž individuālo žestu. Pat neizdošanās noved pie kāda jauna sākuma. Sietspiedē slēpjas virzītājspēks un distance, iespēja ilgstoši skatīties un vērtēt no malas, nesteigties, jo katrs krāsu slānis žūst lēni. Lēni, lēni dieviņš brauca.

 

Jāņa Murovska darbus var piepulcināt fenomenoloģiskajai pieejai. Fenomenologi uzskata, ka apziņa ir tāds pats fenomens, kuru nav iespējams vērot no malas, jo vērojums pats par sevi ir apziņas stāvoklis. Mijiedarbībā ar sietspiedi izceļas autora sapņu ezeri. Tie piezemējas, kad tos nosauc īstajos vārdos. Vārdos, kuru saturs līdzinās mūzikai, zvaigznēm vai dzīves zibšņiem mūžības riņķojumā.

 

“Mana brīvība ir mana darīšana,” saka mākslinieks, kas savus darbus paraksta īsi MURIS.

 

IZSTĀDES KURATORS:

Jānis Murovskis, mākslinieks

 

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Laura Dravniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmu kuratore

Saistītās izstādes