LASĪJUMI: No Melnās jūras līdz Baltijas piekrastei. Ivana Aivazovska glezniecība Latvijas, Igaunijas un Ukrainas muzeju kolekcijās
image
04.10.2019 13:00
Piektdien, 2019. gada 4. oktobrī, no plkst. 13.00 līdz 15.00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zālē (3. stāvā; Doma laukumā 6, Rīgā) norisināsies izstādei “Gaismas metafizika” veltīti lasījumi “No Melnās jūras līdz Baltijas piekrastei. Ivana Aivazovska glezniecība Latvijas, Igaunijas un Ukrainas muzeju kolekcijās”. Ar referātiem uzstāsies pārstāvji no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Kadriorgas mākslas muzeja (Igaunija) un Odesas Mākslas muzeja (Ukraina).

Ievērojamais krievu mākslas skolas pārstāvis, armēņu izcelsmes gleznotājs Ivans Aivazovskis (Иван Константинович Айвазовский / Ованнес Айвазян, 1817–1900) ir plaši pazīstams visā pasaulē kā virtuozs jūras ainavu meistars, kuru jau dzīves laikā apbrīnoja laikabiedri. Mākslinieka popularitāte nav samazinājusies līdz mūsdienām, par ko liecina neskaitāmās izstādes un izdevumi, kā arī viņa mākslas darbu augstās cenas starptautiskās izsolēs.

 

Izstādei Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA atlasītas 23 Ivana Aivazovska gleznas dažādos žanros: marīnas, vēsturiskas kompozīcijas un ainavas. Pirmo reizi kopā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) darbiem parādītas autora gleznas no Ukrainas un Igaunijas muzeju krājumiem, kā arī privātkolekcijas. Ekspozīcijā iekļauti tādi izcili audekli kā “Jūras ainava (Vakars)” (1855, LNMM), “Skats uz Vezuvu pirms izvirduma” (1885, Igaunijas Mākslas muzejs), “Puškins Melnās jūras krastā” (1897, Odesas Mākslas muzejs) un citi.

 

Ievadot izstādi, lasījumi piedāvā iespēju padziļināti iepazīties ar Ivana Aivazovska personību un radošo mantojumu, ko glabā muzeji Latvijā, Igaunijā un Ukrainā. Ar referātiem uzstāsies pārstāvji no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Kadriorgas mākslas muzeja (Igaunija) un Odesas Mākslas muzeja (Ukraina).

 

LASĪJUMU  PROGRAMMA:

 

12.30–13.00        Dalībnieku reģistrācija

 

13.00–13.15        Ievadvārdi. Ivana Aivazovska biogrāfija

Daiga Upeniece, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja

 

13.15–13.45        Ivans Aivazovskis un Rīga

Ksenija Rudzīte, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Glezniecības kolekcijas glabātāja

Referāta tēma veltīta mākslinieka saiknei ar Rīgas mākslas dzīvi. Kad un kur tika organizēta pirmā Ivana Aivazovska gleznu izstāde Rīgā? Ko par to rakstīja vietējā prese? Kā veidojusies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Aivazovska darbu kolekcija?

 

13.45–14.15        Ivana Aivazovska kolekcijas Igaunijā

Aleksandra Murre (Aleksandra Murre), Kadriorgas mākslas muzeja un Mikkeli muzeja direktore

Referāta tēma veltīta Ivana Aivazovska gleznu kolekcijām Igaunijas muzejos un privātkolekcijās. Tiks stāstīts par atradumiem Aivazovska izstādes “In Pursuit of the Ideal” (2018, Kadriorgas mākslas muzejs) tapšanas laikā, kā arī par gleznas “Skats uz Vezuvu pirms izvirduma” (1885) vēsturi un saturu.

 

14.15–14.45        Ivana Aivazovska darbu kolekcija Odesas Mākslas muzejā

Marija Kazakova (Мария Казакова), Odesas Mākslas muzeja vadošā zinātniskā līdzstrādniece un izstāžu projektu kuratore

Referāta tēma veltīta Odesas Mākslas muzejam, tā vēsturei, ka arī Ivana Aivazovska darbu kolekcijas veidošanās vēsturei un saturam.

 

14.45–15.00        Diskusija, lasījumu noslēgums

 

 

NORISES VIETA:

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zāle (3. stāvā)

 

LASĪJUMU DARBA VALODA: 

Latviešu un krievu

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Ieeja brīva. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

T: (+371) 67 226467

E: Lilita.Pudule@lnmm.lv

 

#RigasBirza

#GaismasMetafizika

#IvansAivazovskis

 

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Jums ir tiesības iebilst pret savas un sava nepilngadīgā bērna fotogrāfijas izvietošanu ar LNMM saistītos resursos, nosūtot elektronisko vēstuli uz e-pasta adresi: lnmm@lnmm.lv. Lūdzu, norādiet konkrētas fotogrāfijas saiti un/vai atsūtiet ekrānšāviņu, kā arī sniedziet par sevi informāciju, lai mēs Jūs varētu identificēt kā datu subjektu.

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes