VIDUSLAIKU MŪZIKAS KONCERTS: Mediatore
Itāļu mūzika Londonas manuskriptā
image
11.08.2019 18:00
Svētdien, 2019. gada 11. augustā, plkst. 18.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10, Rīgā) ar koncertu “Itāļu mūzika Londonas manuskriptā” uzstāsies viduslaiku mūzikas ansamblis “Mediatore”.

Lai bagātinātu Latvijas koncertdzīvi ar viduslaiku mūziku, ansamblis “Mediatore” sagatavojis dziesmu un deju programmu ar skaņdarbiem no Londonas manuskripta, kas ir 14. gadsimta itāļu komponistu sacerējumu krājums. Mūsdienās to iesaukuši par Londonas manuskriptu tādēļ, ka kopš 1876. gada tas atradies Lielbritānijas muzejā, bet šobrīd glabājas bibliotēkā Londonā. Manuskripta izcelsme gan visdrīzāk saistāma ar Toskānu vai Umbriju, un savulaik tas piederējis slavenajai Mediči dzimtai.

 

Krājumā ietilpst vairākas kompozīcijas, kas ir unikālas, jo nav pierakstītas nekur citur. To skaitā 15 vienbalsīgas instrumentālas dejas, kas ir viens no pirmajiem tieši instrumentālās mūzikas paraugiem viduslaikos. Koncertā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiks atskaņota tikai laicīgā mūzika, iekļaujot vienu no populārākajiem Trecento vokālajiem žanriem – ballatu, un dejas: Saltarello, Trotta un Estamps. Tāpat vakara gaitā paredzēts stāstīt klausītājiem par vēsturisko kontekstu, Londonas manuskriptu, kā arī par izvēlētajiem skaņdarbiem un to tekstiem.

 

Ansambļa “Mediatore” sastāvā ir daudzsološais un Latvijā jau labi pazīstamais soprāns Aija Veismane-Garkeviča, dažādos muzikālos sastāvos dziedošā Dārta Treija, Beļģijā un Nīderlandē koncertējošā vijolniece, fideles spēlētāja Anita Romanova. Visas trīs mūziķes studējušas vēsturisko interpretāciju, tās ietvaros notikušas viduslaiku mūzikas teorijas un atskaņošanas prakses Latvijā, Nīderlandē, Francijā un Vācijā.

 

Jāpiebilst, ka “Mediatore” izpildīs iecerēto programmu divos koncertos: Bauskas pilī 10. augustā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā 11. augustā.

 

Pirms koncerta apmeklētājiem būs iespēja apskatīt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja trīsdesmit gadu jubilejai veltītu izstādi “REDZĒTS – NEREDZĒTS – IZREDZĒTS”.

 

PAR ANSAMBLI un MĀKSLINIECĒM

Ansamblis “Mediatore” dibināts 2012. gadā, kad tā dalībnieces Aija Veismane-Garkeviča, Dārta Treija un Anita Romanova studēja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedrā. Jau studiju laikā notikuši grupas pirmie koncerti Jēzus baznīcā Rīgā, vēlāk tika atskaņotas viduslaiku mūzikas programmas Mencendorfa namā Rīgā, Cēsu pilī, Bauskas pilī, Nurmes baznīcā Laucienē. Šobrīd mūziķes piedalās dažādos Latvijas mēroga un starptautiskos projektos kā brīvmākslinieces.

 

Aija Veismane-Garkeviča (balss) 2014. gadā absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju Senās mūzikas dziedāšanas klasē pie A. Rūrānes, bet 2017. gadā saņēmusi maģistra grādu Brēmenes Mākslu augstskolā pie Gemma Bertagnolli un Peter Kooij. Papildinājusi operdziedāšanas iemaņas ERASMUS apmaiņas programmā Māstrihtē pie prof. A. Everaerta.

 

Darbojusies ansambļa “William Byrd Consort” sastāvā, iegūstot 1. vietu baroka un 2. vietu ansambļu kategorijā konkursā “Polifonico 2011” Itālijā. 2016. gada “Masefield” konkursa jaunajiem mūziķiem laureāte kameransambļa “The Flute’s Pleasure Garden” sastāvā, kā arī fināliste baroka mūzikas “EAR-ly” konkursā “Vantaa 2016” (Somija) solistu kategorijā. Piedalījusies prestižajā “A. Cesti Innsbruck 2015” baroka solistu konkursā.

 

Aija uzstājusies vairākos baroka mūzikas projektos gan kā soliste, gan ansambļa soprāns. Latvijā sadarbojusies ar “Collegium Choro Musici Riga”, kamerkori “Ave Sol”, “Kesselberg Ensemble”, “Inegalite Mystique”, Vidzemes kamerorķestri u.c. Piedalījusies starptautiskos projektos: Francijas un Baltijas valstu kopprojektā “TYO” (“Traveling Youth Orchestra”) kā soliste, Nīderlandē “Meesters en gezellen” projektā diriģenta K. Putniņa vadībā, Baltazāra Neimana korī (Balthasar Neumann Chor) un “Bremen Baroque Consort” Vācijā, “Camerata Vocale Bozen” Itālijā utt.

 

Dārta Treija (balss) 2015. gadā ieguvusi bakalaura grādu senās mūzikas dziedāšanā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, studiju ietvaros ERASMUS apmaiņas programmā gadu mācījusies Lionas Augstākajā mūzikas un dejas konservatorijā pie profesoriem Bruno Boterfa (Bruno Boterf) un Annes Delafoses (Anne Delafosse), pie kuras papildinājusies arī 15. gadsimta mūzikas meistarklasēs Parīzes Viduslaiku mūzikas centrā. Vairākkārt apmeklējusi viduslaiku improvizācijas un interpretācijas meistarklases Vezelē (Vezelay) pilsētiņā Francijā pie profesoriem Rafaela Pikazo (Raphaël Picazos) un Žana Īva Emoza (Jean-Yves Haimoz), kā arī Čehijas pilsētā Prahaticē (Prachatice) pie profesores Rebekas Stjuartes (Rebecca Stewart).

 

Dārta ir bijusi kora māksliniece Valsts korī “Latvija”, dziedājusi “Tenso” jauniešu kamerkorī diriģenta K. Putniņa vadībā, kopš 2016. gada ir vokālās grupas “Putni” dalībniece, kopš 2017. gada ir Laines Taboras vadītā viduslaiku gregoriskās mūzikas sieviešu ansambļa “Schola Cantorum Vox Iubilantis” dziedātāja.

 

Anita Romanova (fidele) ieguvusi bakalaura grādu baroka vijoļspēlē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, tā ietvaros pavadījusi vienu gadu Hāgas Karaliskajā konservatorijā, studējot pie Enriko Gati (Enrico Gatti). Anita turpināja apgūt vēsturisko interpretāciju maģistrantūrā pie Miras Glodeanu Briseles Karaliskajā konservatorijā, paralēli studējot viduslaiku repertuāru Tomā Baetē (Thomas Baete, “Club Medieval”) ansambļa stundās Woluwe-Saint-Lambert akadēmijā.

 

Anita piedalījusies dažādos projektos Eiropā gan kā kamermūziķe, gan kā orķestra dalībniece. Pēc studiju beigšanas māksliniece dibinājusi savu kamermūzikas ansambli “El Capricho del Duende” kopā ar franču, argentīniešu un taivāniešu mūziķiem. Šobrīd viņa dzīvo Holandē, regulāri uzstājas ar labākajiem beļģu vēsturiskās interpretācijas orķestriem, piemēram, “Apotheosis” un “Le Concert d’Anvers”, kā arī spēlējusi ar godalgoto Nīderlandes orķestri “Holland Baroque”.

 

Anita turpina pilnveidot zināšanas senās mūzikas interpretācijā un piedalās dažādās meistarklasēs, spēlējot vijoli un fideli. Pēdējās meistarklases bijušas tieši viduslaiku teorijā un izpildīšanas praksē pie labi zināmā ansambļa “Tasto Solo” mākslinieciskā vadītāja Gilermo Peresa (Guillermo Perez) Briselē.

 

NORISES VIETA:
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielā zāle / Skārņu iela 10, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

5,00 EUR. Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā DMDM kasē.

Vietu skaits ir ierobežots. Sēdvietas nav numurētas.

 

ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds

 

PASĀKUMA KOORDINATORE:

Agrita Pore, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izglītības programmu kuratore

T: (+371) 67 830917

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Jums ir tiesības iebilst pret sava nepilngadīgā bērna fotogrāfijas izvietošanu minētajos resursos, nosūtot elektronisko vēstuli uz e-pasta adresi: lnmm@lnmm.lv. Lūdzu, norādiet konkrētas fotogrāfijas saiti un/vai atsūtiet ekrānšāviņu, kā arī sniedziet par sevi informāciju, lai mēs Jūs varētu identificēt kā datu subjektu.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes