KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Miķelis Goppers un grāmatu apgāds “Zelta Ābele”
28.11.2019 17:30
Stāsta bibliofils un apgāda “Zelta Ābele” izdevumu kolekcionārs Laimonis Osis.

Ikreiz, kad publikācijās lasām par Latvijas grāmatu mākslas sasniegumiem 20. gadsimtā, neiztrūkstoši tajās pieminēts apgāds “Zelta Ābele” un tā izveidotājs un vadītājs Miķelis Goppers (1908–1996). “Zelta Ābeles” izdevumu skaits nav liels – tikai 179 (neskaitot atkārtotos izdevumus) 50 gadu laikā. To noteikuši arī vēsturiskie apstākļi: “Zelta Ābelei” nācies savu darbību uzsākt trīs reizes, un katrā no tām M. Goppers izvirzījis apgādam atšķirīgu uzdevumu.

 

Tikai dažus gadus 1935. gada 28. novembrī dibinātā “Zelta Ābele” varēja darboties neatkarīgā Latvijas valstī, un šajā laikā izdevēja nolūks bija veidot savus izdevumus tā, lai tie atbilstu arī bibliofilu prasībām. Šo darbības posmu pārtrauca padomju okupācija 1940. gadā, kad apgāds tika nacionalizēts, bet izdevējs piedzīvoja personīgu traģēdiju: tika arestēts un nošauts viņa tēvs – leģendārais karotājs ģenerālis K. Goppers. Pārējiem ģimenes locekļiem tik tikko izdevās izvairīties no 1941. gada 14. jūnija deportācijām.

 

Pēc tam sekojošajā vācu okupācijas laikā M. Gopperam izdevās apgāda darbību atjaunot un ievērojami paplašināt, izdodot grāmatas visdažādākajam lasītāju grupām, tomēr virsuzdevums jau bija cits: dokumentēt padomju varas noziegumus un sniegt garīgu maizi latviešu karavīriem austrumu frontē. Trešo reizi “Zelta Ābeles” darbību nācās atjaunot jau trimdas apstākļos Zviedrijā, kur apgāda grāmatām bija jākļūst par latviešu bēgļu kopā turētājām, nacionālā gara un latviešu kultūras vērtību glabātājām un arī to popularizētājām, virkni izdevumu izdodot angļu valodā.

 

1993. gadā, kad kopā ar muzikologu un kolekcionāru Guntaru Pupu tika sagatavots ilustrēts “Zelta Ābeles” bibliogrāfiskais rādītājs, kurš tajā pašā gadā iznāca laikraksta “Literatūra un Māksla” apgādā, par izdevēja dzīvi un “Zelta Ābeles” darbību bija ļoti ierobežots informācijas apjoms. Stāvoklis mainījās 2008. gadā, kad Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ar izdevēja dēla Kārļa Goppera gādību nonāca Miķeļa Goppera privātarhīvs. Pateicoties viņa un kolekcionāra Arnolda Putniņa atsaucībai, Laimoņa Oša krājumu papildināja arī vairāki citi materiāli, kas kopā ar M. Goppera arhīvā iegūto informāciju ļāva vismaz daļēji restaurēt M. Goppera dzīvi un darbību gan Krievijas impērijas plašumos, gan Latvijā un pēc tam trimdinieka gaitās Zviedrijā.

 

Lekcija interesentus iepazīstinās ar iepriekš plašāk nezināmiem faktiem par latviešu grāmatniecības leģendu un tās radītāju – ar retu drosmi un gaišu ideālismu apveltīto izdevēju Miķeli Gopperu. Stāstījumā tiks izmantots vizuālais materiāls no izdevēja dēla, autora un citu kolekcionāru krājumiem.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

Pieaugušajiem: 5,00 EUR

Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 2,50 EUR

Biļetes nopērkamas DMDM kasē. Lekcijas apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vēlama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm.

Saistītie pasākumi
Saistītie jaunumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes