SARUNAS MUZEJĀ: Ivars Drulle & Inese Baranovska
Magdalēnas Abakanovičas Visumā. Tekstils un tēlniecība
05.06.2019 17:00
Trešdien, 2019. gada 5. jūnijā, plkst. 17.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks saruna izstādē “Magdalēnas Abakanovičas Visumā. Tekstils un tēlniecība”. Uz tikšanos par mākslinieces radošo fenomenu un nozīmi laikmetīgās mākslas pasaules kopainā muzeja vadītāja Inese Baranovska ir aicinājusi tēlnieku Ivaru Drulli, kura radošā daiļrade guvusi rezonansi un atzinību, kā Latvijā, tā ārzemēs.

Tēlnieks Ivars Drulle iezīmē savu saikni ar pasaulē slaveno poļu mākslinieci: „Deviņdesmito gadu beigās turpinot studijas ASV, tiku iemests radikāli atšķirīgā vidē. Abstraktā ekspresionisma un popārta pieblīvētā telpa neatgādināja neko no manām saknēm. Tomēr bija daži, vai precīzāk viens, nozīmīgs izņēmums - Magdalēna Abakanoviča. Būdama no Austrumeiropas, viņa bija spējusi kļūt par ievērojamu mākslinieci starptautiskajā mākslas telpā, viņas skulptūras redzēju gan ASV pilsētvidē, gan lasīju par tiem žurnālos. Tas mani ļoti satuvināja ar mākslinieci - es sajutu, ka autors no Austumeiropas, strādājot ar man no bērnības tik pazīstamu materiālu kā maisaudums, var sasniegt augstākās virsotnes. Šī atziņa deva spēku nozīmīgā dzīves posmā.”

 

“Sarunas muzejā” ir ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, dizaineri, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.

 

 

PAR IZSTĀDI

Vēl līdz 2019. gada 31. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apskatāma izcilās poļu mākslinieces Magdalēnas Abakanovičas (Magdalena Abakanowicz, 1930–2017) izstāde. Tā ir unikāla iespēja iepazīties ar pasaulē vispazīstamākās Polijas mākslinieces daiļradi, kas spēja drosmīgi pārkāpt tradicionālās robežas un radikāli mainīt priekšstatus par to, kas var būt tekstilmāksla un tēlniecība 20. gadsimtā. Magadalēnas Abakanovičas darbi atrodami vairāk nekā simts pasaules muzeju kolekcijās, tai skaitā Žorža Pompidū centrā Parīzē, Modernās mākslas muzejā un Metropolitēna muzejā Ņujorkā, Teita modernās mākslas galerijā Londonā, Karalienes Sofijas Nacionālā muzeja mākslas centrā Madridē, Kioto Nacionālajā modernās mākslas muzejā u.c. Savas dzīves laikā māksliniece ir realizējusi vairāk nekā piecdesmit monumentālas instalācijas publiskā telpā visos piecos kontinentos.

 

Izstādē Rīgā reprezentēti 15 Magdalēnas Abakanovičas objekti – lielformāta telpiskās tekstilijas un skulptūru grupas – no vairākiem Polijas muzejiem un mākslinieces darbnīcas, kas lieliski raksturo viņas radošo darbību un novatorisko metodi. Tā ir reta iespēja šos darbus redzēt vienkopus. 2020. gadā tiek plānota plaša mākslinieces retrospekcija vienā no populārākajiem laikmetīgās mākslas muzejiem Tate Modern, Londonā.

 

Ivars Drulle (1975) 2000. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu, 2001. gadā pēcbakalaura studijās papildinājies Humbolta valsts universitātē ASV, 2003. gadā ieguvis maģistra grādu vizuālajās mākslās Montānas universitātē ASV. Kopš 2003. gada strādā Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā par formas dizaina programmas vadītāju. Divas reizes nominēts Purvīša balvai – 2011./2012. gadā par personālizstādi “Balstīts uz patiesiem notikumiem” galerijā “Alma”, bet 2016./2017. gadā par personālizstādi “Manai Dzimtenei” galerijā “Alma”. Izstādījies Latvijā, Lietuvā, ASV, Vācijā, Beļģijā, Zviedrijā, Krievijā un citās valstīs.

 

NORISES VIETA

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Skārņu iela 10, Rīga

 

MĒRĶAUDITORIJA

Aicināti visi interesenti

 

DALĪBAS MAKSA

Ieejas biļete izstādē:

pieaugušajiem: 3,50 EUR

studentiem, pensionāriem: 2,00 EUR

 

PAPILDU INFORMĀCIJA

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas