LEKCIJA: Baltās sporta lēdijas
Stāsta Latvijas Sporta muzeja vadošā pētniece Rita Apine
09.04.2019 17:30
Otrdien, 2019. gada 9. aprīlī, plkst. 17.30 izstādes “Vienas gleznas stāsts: Tenisiste” ietvaros Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) aicina uz Latvijas Sporta muzeja vadošās pētnieces Ritas Apines lekciju “Baltās sporta lēdijas”, kas iepazīstinās ar pirmajām latviešu sievietēm-sportistēm, īpašu uzmanību veltot tenisistēm.

Glezna “Tenisiste” (1927) ir būtisks un ievērības cienīgs darbs Aleksandras Beļcovas (Александра Бельцова, 1892–1981) daiļradē, un tam ir sava radīšanas vēsture, bet šoreiz uzmanība vairāk tiks pievērsta tenisam – sporta veidam, ar kura atribūtiem redzama Beļcovas darbā attēlotā sieviete.

 

Teniss 20. gadsimta sākumā un īpaši 20. gados bija elitārs, taču ļoti izplatīts sporta veids, kurā ar spožiem panākumiem izcēlās vairākas sievietes, iemantojot slavu un popularitāti. Tenisistes parādījās tā laika mākslas darbos – gan sportistes, gan dāmas, kuras tikai pozēja tenisistu apģērbos vai ar attiecīgajiem aksesuāriem, jo šis tēls asociējās ar jauno moderno sievieti. Mode uz tenisu, līdzīgi kā norises politikas un kultūras dzīvē, bija saistāma ar Pirmo pasaules karu un izmaiņām, ko tas ieviesa sabiedrībā, – sievietes ieguva plašākas tiesības un iespēju līdzdarboties dažādās jomās, to skaitā arī profesionālajā sportā.

 

Starpkaru Latvijā sieviešu žurnālos parādījās arī pa kādam daiļam, sportiski sievišķīgam akcentam, uzsverot, ka nekas jaunai sievietei tā nepiedien kā izslavētā Annas Ašmanes ritmiskā vingrošana, balets, peldēšana, daiļslidošana, golfs, krikets un, protams, teniss.

 

“Mūsu pirmās “sporta lēdijas”!” Tā dzejnieks un sporta biedrības “Strādnieku sports un sargs” patrons Rainis apzīmēja pirmās latviešu sportistes. Bezbailīgās amazones, kas nostājās līdzās vīriešiem sporta laukumos. Starp sporta lēdijām bija arī baltā sporta – tenisa – pārstāves.

 

Vakara gaitā centīsimies ielūkoties, kādi bija Latvijas tenisa mērogi un tenisa sabiedrība pirms Pirmā pasaules kara un pirmās Latvijas Republikas gados ar biedrībām, tenisa kortiem, lielām un mazām cīņām Rīgā, Jūrmalā, Liepājā un citās mūsu pilsētās.

 

NORIES VIETA:

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs

Elizabetes iela 57a, dz. 26 (ieeja caur pagalmu, 5. stāvs)

 

BIĻEŠU CENAS:

Pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR.

Pirms lekcijas apmeklētāji var iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi.

 

PIETEIKŠANĀS:

Vietu skaits ierobežots. Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš.

T: (+371) 67 288800

E: sbm@lnmm.lv

 

PASĀKUMA KOORDINATORE:

Mag. art. Elvija Pohomova, LNMM / R. Sutas un A. Beļcovas muzeja speciāliste

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes