SARUNAS MUZEJĀ: Tikšanās ar māksliniekiem Ēriku Apaļo, Gintu Gabrānu un Kristapu Epneru
image
12.05.2019 12:00
Svētdien, 2019. gada 12. maijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) aicina uz "Sarunām muzejā" Purvīša balvas nominantu izstādē. Pasākuma īpašie viesi – Purvīša balvas 2019 finālisti Ēriks Apaļais, Gints Gabrāns un Kristaps Epners.

Sarunu vadīs LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, Purvīša balvas 2019 neatkarīgo ekspertu darba grupas vadītāja Astrīda Rogule, kura apmeklētājus iepazīstinās ar uzaicinātajiem autoriem, viņu radošajiem sasniegumiem, kā arī, uzdodot jautājumus, rosinās klātesošos iesaistīties viedokļu apmaiņā. Šīs sarunas dalībnieki iepazīstinās ar sava darba ieceri, tapšanas procesu un vēstījumu.

 

PAR DALĪBNIEKIEM:

 

KRISTAPS EPNERS balvai nominēts par darbu “Forget Me Not” Kristapa Morberga rezidencē Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros (02.06.–28.10.2018.).

 

Viņš ir Latvijas mākslas vidē labi zināms mākslinieks, kura darbu fokusā ne reizi vien ir nonācis cilvēks un viņa emocionālās un fiziskās spējas. Turklāt ne tikai to attēlojums, bet arī padziļināta un pietuvināta izpēte.

 

Epners absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu, bijis rezidējošais mākslinieks Cité Internationale des Arts Parīzē (2006) un Kakslautanenas Arktiskās mākslas nedēļā Somijā (2007); viņa darbi atrodas gan Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Laikmetīgā mākslas muzeja, gan Igaunijas Valsts muzeja kolekcijās. Kopš 1996. gada Kristaps Epners ir sarīkojis vairākas personālizstādes un piedalījies grupu projektos Rīgā, Tallinā, Romā un citur, tostarp arī galerijas Triumph izstādē Extension.lv: Meeting with Ourselves Maskavā (2017) un Narracje #10 mākslas festivālā Gdaņskā (2018). Jau pirms diviem gadiem viņš tika nominēts Latvijas laikmetīgās mākslas prestižākajam apbalvojumam – Purvīša balvai – par personālizstādi“Vingrojumi” (2016), kas bija skatāma peldošajā mākslas centrā “Noass”.

 

GINTS GABRĀNS balvai nominēts par papildinātās realitātes projekta SAN aktivitātēm 2017. un 2018. gadā.

 

Lai gan Dubaijā, Šanhajā, Ņujorkā debesskrāpju netrūkst, daži izceļas uz pārējo fona. Šīs biroju ēkas sākas nevis no pamatiem, bet kaut kur stratosfērā un sniedzas lejup, gandrīz līdz zemei. Tie ir mākslinieka Ginta Gabrāna papildinātās realitātes projekta elementi, kas redzami tikai viedierīču ekrānos, pirms tam lejuplādējot lietotni SAN.

 

Gintam Gabrānam ir raksturīgi ilgstoši attīstīt kādu tēmu, kas saistīta ar zinātnes, tehnoloģiju un ikdienas realitātes attiecībām, un tad strauji ļauties jaunu atklājumu vilinājumam: viņš jau bijis Purvīša balvas pretendents 2009. gadā un 2015. gadā. Gints Gabrāns ir pārstāvējis Latviju 52. Venēcijas biennālē (2007), piedalījies Raumas (2006) Sanpaulu (2004), Maskavas (2011) un Stavangeras (2016) mākslas biennālēs. Šogad izvirzīts Purvīša balvai par publiskās mākslas projektu “Transrealitātes Zirgu ielā” un (no 2018. gada 16. līdz 19. novembrim) un tā turpinājumu “SAN ofisu debesskrāpji” (no 2018. gada 7. decembra).

 

ĒRIKS APAĻAIS balvai nominēts par gleznu sēriju “Zemes dienasgrāmatas” (“Diaries from Earth”, 2014–2018) Sporta ielas 2 kvartālā Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros.

 

Ēriks Apaļais savos darbos aplūko valodu kā kultūras radītu materiālu. Viņš veido vizuālus modeļus, kas ar lingvistisku formulu palīdzību skaidro un analizē cilvēka domāšanas procesu. Apaļā grafiskajā un lakoniskajā formveidē atrodamas atsauces uz literatūru un valodniecību, kas gleznas plaknē darbojas kā dekonstruēti stāstījuma un atmiņu fragmenti. Atsakoties no visa liekā, viņš ar mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem darbojas līdzīgi kā ar valodu.

 

Mākslinieks studējis angļu filoloģiju un vizuālo mākslu. 2011. gadā absolvējis Hamburgas Tēlotājmākslas augstskolu (HfBK profesora Andreasa Slominska vadībā) un saņēmis Karla Dīces balvu par labāko diplomdarbu. Kopš 2008. gada viņam bijušas vairākas personālizstādes – Veras Munro galerijā Hamburgā, kim? Laikmetīgās mākslas centrā Rīgā un galerijā “Alma” Rīgā. Piedalījies tādās mākslas mesēs kā Art Basel, Art Cologne un Artissima. Viņa darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā, topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijā, Prague Kunsthalle kolekcijā un Silvijas fon Mecleres kolekcijā Frankfurtē.

 

NORISES VIETA:

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka / Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Lielā izstāžu zāle (-2. stāvā)

 

DALĪBAS MAKSA:
ieejas biļete izstādē

GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja bez maksas

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas