KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Krievu porcelāns. 18. gadsimts – 20. gadsimta sākums. Fabrikas, izstrādājumi, ietekmes
10.10.2019 17:30
Stāsta Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja Baiba Uburģe.

Porcelāna jeb “baltā zelta”, kā to kādreiz dēvēja, vēsture ir interesanta un aizraujošu notikumu pilna. Izsmalcināti izstrādājumi greznoja valdnieku un augstmaņu galdus, par tiem maksāja zeltā, tos pasniedza kā diplomātiskas dāvanas, kolekcionēja, atdarināja un viltoja. Gadsimtu gaitā porcelāna priekšmeti kļuva pieejami ikvienam un atspoguļoja dažādas sadzīves norises un ikdienas vajadzības.

 

Krievijā porcelāna ražošana aizsākas 18. gadsimta vidū un otrajā pusē, bet 19. gadsimtā strauji attīstās, veidojas daudz jaunu fabriku ar plašu sortimentu. Ja sākumā jūtama gan vadošo Rietumeiropas manufaktūru ietekme, gan vietējo rūpnīcu produkcijas mijiedarbība, tad laika gaitā izkristalizējas spilgts individuāls stils, formas un krāsu palete. 19.–20. gadsimta mijai raksturīga fabriku tālāka izaugsme, lielu apvienību izveide vai likvidācija. Savukārt 1917. gada revolūcija un politiskās pārmaiņas valstī izvirza jaunus mērķus porcelāna ražošanas turpmākai attīstībai.

 

Nozīmīgākās ražotnes: Ķeizariskā porcelāna rūpnīca Sanktpēterburgā, Gārdnera rūpnīca Verbilkos, Popova rūpnīca Gorbunovo, brāļu Korņilovu rūpnīca, Kuzņecovu rūpnīcas utt.

 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā ir neliela krievu porcelāna un keramikas kolekcija, kas sniedz ieskatu Krievijas porcelāna evolūcijā un savstarpējās ietekmēs.

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais cikls “Klasiskās vērtības” veidots ar domu aktualizēt jautājumu par latviešu lietišķās mākslas dārgumiem, popularizēt tos un iepazīstināt auditoriju ar ievērojamāko mākslinieku dzīvi un daiļradi. Stāstījumu tēmas izvēlētas ar mērķi sasaistīt vēsturiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendences, akcentējot klasisko vērtību nozīmi kultūras vidē Latvijā un pasaulē. Visas lekcijas papildina plašs vizuālais materiāls.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

Pieaugušajiem: 5,00 EUR

Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 2,50 EUR

Biļetes nopērkamas DMDM kasē. Lekcijas apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vēlama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm.

Saistītie pasākumi
Saistītie jaunumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes