KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Anglijas keramikas un porcelāna vēsture un saskarsmes punkti ar Latviju 19. un 20. gadsimta mijā
18.09.2019 17:30
Stāsta mākslas zinātniece Mg. art. Marta Šuste.

Anglijas keramikas specifiku iezīmē daži atšķirīgi materiāli, kas ietekmējuši keramikas un porcelāna ražošanas attīstību arī citviet. Viens no tiem ir creamware jeb latviskojot angļu fajanss vai mīkstais porcelāns – māla izstrādājumi ar krēmkrāsas glazūru, ko sāka ražot īsi pirms 1740. gada kādā ievērojamā Stafordšīras podniecībā. To attīstīja un pilnveidoja Džošua Vedžvuds, kurš lielā mērā atbildīgs par visas Anglijas keramikas industrijas pacelšanu plašā ražošanas apmērā, iepazīstinot arī ar melnā bazalta akmensmasas, jašmas tipa u.c. izstrādājumiem.

 

Creamware sekoja pearlware – vēl baltāka un smalkāka produkcija, līdz pie paša 19. gadsimta sliekšņa Spoudu (Spode) keramikas fabrikā tika radīts kaula porcelāns, kad jau zināmajai porcelāna masai (māli un akmens) tika pievienots dzīvnieku kaulu pulveris, panākot vēl neredzēti caurspīdīgu, baltu un dzidrskanīgu porcelānu. Plaukstošās Anglijas keramikas un porcelāna fabrikas – “Minton&Co”, “Bow”, “Chelsea”, “Derby”, “New Hall”, “Worcester” u.c. – izmēģināja un pilnveidoja šos un citus Anglijas porcelāna paveidus.

 

Nozīmīgi vēsturiskie keramikas centri Anglijā atradās Stafordšīras apkaimē, tagad tos apvieno pilsēta Stoka pie Trentas (Stoke-on-Trent). Viena no ražotnēm šajā reģionā – “TC Brown-Westhead, Moore & Co” (Cauldon Palace, Shelton) manufaktūra – 19. un 20. gadsimta mijā izpildīja pasūtījumus arī Latvijas uzņēmumam “Jaksch&Co”.

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais cikls “Klasiskās vērtības” veidots ar domu aktualizēt jautājumu par latviešu lietišķās mākslas dārgumiem, popularizēt tos un iepazīstināt auditoriju ar ievērojamāko mākslinieku dzīvi un daiļradi. Stāstījumu tēmas izvēlētas ar mērķi sasaistīt vēsturiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendences, akcentējot klasisko vērtību nozīmi kultūras vidē Latvijā un pasaulē. Visas lekcijas papildina plašs vizuālais materiāls.

 

NORISES VIETA:

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

 

BIĻEŠU CENAS:

Pieaugušajiem: 5,00 EUR

Skolēniem, studentiem, pensionāriem: 2,50 EUR

Biļetes nopērkamas DMDM kasē. Lekcijas apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.

 

PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:

Vēlama iepriekšēja pieteikšanās.

T: (+371) 67 830917 

E: Agrita.Pore@lnmm.lv

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm.

Saistītie pasākumi
Saistītie jaunumi
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes