ĀZIJAS MĀKSLAS STĀSTI: Maharadža
Indijas Tandžoras skolas meistara gleznojums uz stikla
No 2020. gada 29. maija Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) tiek aizsākts jauns izstāžu cikls “Āzijas mākslas stāsti”, kas ar viena darba vai tēmas izklāstu iepazīstinās Austrumu galerijas apmeklētājus ar Āzijas mākslas dažādību.

Āzijas māksla vienmēr ir fascinējusi Rietumu skatītāju ar savu neparastumu, formas un funkcijas dažādību un tikai Āzijas kultūrām raksturīgo estētisko skatījumu. Aplūkojot Āzijas mākslas priekšmetus, var rasties vairāk jautājumu nekā atbilžu, un cikls “Āzijas mākslas stāsti” rosinātu atklāt un izprast noteiktu mākslas darbu sižetus, tehnikas, funkcijas, kā arī to filosofisko, reliģisko, estētisko un kontekstuālo nozīmi. LNMM Āzijas mākslas kolekcijā glabājas vairāki tūkstoši mākslas darbu no tuvākām un tālākām Āzijas zemēm, bet Austrumu galerijā eksponēta tikai daļa no tiem.

 

Pirmais cikla ietvaros eksponētais darbs ir Indijas Tandžoras skolas meistara gleznojums uz stikla “Maharadža”. Tas izceļas ne tikai ar savdabīgu izpildījuma tehniku un sižetu, bet arī ar apjomīgu restaurāciju.

 

Gleznas kompozīcijas centrā attēlots iespējams Marathu valsts (1674–1820) maharadža, kas sēž zirga pajūgā. Darbā parādās viena no populārākajām tēmām Indijas mākslā – procesija. Indijā reliģiskie rituāli ir katra valdnieka dzīves neatņemama daļa, kuru laikā viņš lūdz dieviem par dinastijas, tautas un valsts labklājību. Saskaņā ar tradīciju tieši svinīgu publisku ceremoniju laikā valdnieks uzskatāmi apliecina tautai savu varenību.

 

Muzeja Āzijas mākslas kolekcijā esošajam mākslas darbam bija nepieciešama sarežģīta restaurācija. Gleznas stikla pamatne bija saplēsta piecpadsmit gabalos, virspusi klāja putekļu un netīrumu kārta, kā arī viens stikla fragments pie augšējās malas bija zudis. Būtiski atzīmēt, ka restaurācija tamlīdzīga veida glezniecībai Latvijā līdz šim vēl nebija veikta, tāpēc pirms darbu uzsākšanas, konsultējoties ar nozares speciālistiem, tika izstrādāta atbilstoša metodoloģija. Gleznu restaurēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja gleznu restauratore-vecmeistare Nataļja Kurganova un Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla nodaļas docente un māksliniece Inita Ēmane.

 

IZSTĀDES KURATORE:

Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

 

ZINĀTNISKĀ IZPĒTE:

Ksenija Rudzīte, LNMM Ārzemju glezniecības kolekcijas glabātāja

 

RESTAURĀCIJA:

Nataļja Kurganova, LNMM gleznu restauratore-vecmeistare

Inita Ēmane, LMA Stikla mākslas katedras docente, māksliniece

Indra Tuņa, Mg. sc. chem., ķīmiskā izpēte

 

#RigasBirza
#AzijasMakslasStasti

Saistītās izstādes