Vija Celmiņa. Dubultā realitāte
Programmas „Force Majeure” tematiskā līnija „Okeāna alkas”

 

No 2014. gada 12. aprīļa līdz 22. jūnijam Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Lielajā izstāžu zālē (Doma laukumā 6, Vecrīgā) skatītājiem būs atvērta pasaulē pazīstamās latviešu izcelsmes amerikāņu mākslinieces Vijas Celmiņas personālizstāde „Dubultā realitāte”. Izstāde notiek „Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” programmas „Force Majeure” ietvaros, tematiskajā daļā „Okeāna alkas”, kas atbilst Vijas Celmiņas okeāna viļņotās ūdens virsmas zīmējumiem.

Personālizstāde aptver piecdesmit gadus mākslinieces radošajā darbībā – no 1964. līdz 2014. gadam. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ir gandarīts, ka izstādi izdevies izveidot daudzveidīgu, atvedot uz Rīgu atšķirīgus medijus, kādos strādājusi māksliniece; parādīt mākslas virzienus, kādi mainījušies šajos piecdesmit gados, iezīmējot arī Celmiņas mākslā dažādus periodus; iepazīstināt ar tematiem, kas interesējuši autori. Ekspozīcijā ir skatāmas Vijas Celmiņas gleznas, skulptūras, objekti, zīmējumi grafīta un ogles tehnikās, kā arī iespiedgrafikas darbi – mecotintas, akvatintas, sausās adatas, oforta, kokgrebuma tehnikās. Kopumā izstāde parāda 53 mākslinieces darbus, kas atvesti no Modernās mākslas muzeja Ņujorkā, Nacionālās mākslas galerijas Vašingtonā, Sanfrancisko Modernās mākslas muzeja, Frankfurtes pie Mainas Modernās mākslas muzeja, Kartjē Mūsdienu mākslas centra Parīzē, Skotijas un Teita Nacionālajām galerijām Londonā, ASV vēstniecības Latvijā kolekcijas, Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, Makī (McKee) galerijas Ņujorkā un pašas mākslinieces Vijas Celmiņas mākslas darbu kolekcijas.

Ekspozīcijā visplašāk pārstāvēti darbi, kuros redzami mākslinieces slavenie okeāna un zvaigžņotās debess skati. Īpaši Latvijas izstādes katalogam Liāna Langa tulkojusi amerikāņu esejista Eliota Veinbergera (Eliot Weinberger) poēmu „Zvaigznes”, kuru ar Vijas Celmiņas darbu reprodukcijām 2005. gadā izdeva Modernās mākslas muzejs Ņujorkā, angļu poēmu publicējot ar paralēliem tulkojumiem arābu, ķīniešu, hindu, japāņu un maori valodās. Tagad tulkojumu iespējams lasīt arī latviešu valodā.

Izstādē tiek demonstrēta Jura Podnieka studijas veidotā filma par mākslinieci Viju Celmiņu.

Vija Celmiņa dzimusi 1938. gadā Rīgā, 1944. gadā kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās, 1948. gadā ieceļoja ASV un 1949. gadā apmetās Indianapolisē. 1962. gadā māksliniece uzsāka mācības Kalifornijas Universitātē (Tēlotājas mākslas maģistra grāds, 1965) un pārcēlās uz Losandželosu, kur dzīvoja un strādāja līdz 1981. gadam, kad pārcēlās uz Ņujorku.

Teksts: Elita Ansone

 

 

 

 

 

 

 

#VijaCelmins

#DubultaRealitate

http://www.riga2014.org/VijaCelmina