Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules
Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izstāde
No 2020. gada 28. novembra līdz 2021. gada 7. februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma Latvijas Laikmetīgās mākslas centra veidotā starptautiskā izstāde “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules”. Projekts izgaismos neērtās, bieži noklusētās tēmas Baltijas un Austrumeiropas reģionā un pievērsīsies sarežģītajam 20. gadsimta mantojumam, kas, lai gan izstumts no kolektīvās atmiņas, tomēr joprojām ietekmē mūsdienu realitāti.

Pie neērtās pagātnes pieder gan vardarbīgi konflikti, traumatiski zaudējumi un to sekas, gan aizspriedumos balstīta citādā izslēgšana, nacionālistisko, sociālistisko, komunistisko režīmu un ideoloģiju mantojums, koloniālisma un holokausta vēsture, kā arī etnisko un citu minoritāšu marginalizēšana. Tomēr vienlaikus izstādes uzmanības centrā ir šodienas skatījums un izpratne par mūsu spēju ietekmēt sabiedriskos procesus un aktuālo realitāti. No aizmirstības izceļot ignorētus vai manipulētus faktus, izstādes mākslinieki runā par demokrātijas trauslumu mūsdienu populistisko un radikāli nacionālistisko politisko režīmu laikā.

 

Ko mākslas darbi var sniegt sāpīgo 20. gadsimta pieredžu atspoguļošanā? Kā pilnīgāk un godīgāk izstāstīt stāstus par šo pagātni, izgaismojot tās dažādos slāņus, izmantojot gan kritisku apziņu, gan empātisku izpratni? Kā nesenās pagātnes saprašanā mijiedarbojas personīgās un kolektīvās vēstures un atmiņas attiecības? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem meklē atbildes projekta dalībnieki, pievēršoties pagātnes kompleksajam mantojumam. Tiecoties pārvarēt lokālās un nacionālās robežās, viņi aicina domāt par attiecībām starp sarežģītajām vēsturēm, to iespaidu un klātbūtni šodienā caur kopīgas vēstures un tā sauktās “daudzvirzienu atmiņas” perspektīvu, dialogu, saistību un solidaritāti starp dažādām neērtajām vēsturēm, kas bieži uztvertas savstarpēji izslēdzošās vai konkurējošās pozīcijās.

 

Izstādē eksponēti Lias Dostlijevas (Lia Dostlieva) un Andrija Dostlijeva (Andrii Dostliev), Vikas Ekstas, Kvīnsija Gario (Quinsy Gario), Zuzannas Hercbergas (Zuzanna Hertzberg), Jānas Kokko (Jaana Kokko), Paulīnas Puķītes (Paulina Pukytė) un citu autoru darbi, kas, mijiedarbojoties ar vizuālās antropoloģijas, dokumentāliem, arhīvu un mākslinieciskiem pētījumiem, skatītājus rosinās izzināt šīs neērtās pagātnes.

 

Izstādes kuratores ir Ieva Astahovska un Margareta Tali. Projekta publiskajā programmā notiks sarunas ar māksliniekiem, pētniekiem un vēsturniekiem par sarežģīto 20. gadsimta mantojumu, seminārs pedagogiem, kā arī radošās darbnīcas jaunākajai auditorijai.

 

Izstāde notiek starptautiska un starpdisciplināra projekta “Izzināt sarežģīto pagātni” ietvaros, kas pievēršas jautājumiem par neseno pagātni un tam, kādu iespaidu šī pagātne atstājusi Baltijas reģionā un tā kaimiņvalstīs. Projekts tiecas attīstīt sadarbību un sinerģiju starp māksliniekiem, kuratoriem un pētniekiem, kuri, analizējot nesenās pagātnes neērto mantojumu, meklē jaunas pieejas un veidus tā izzināšanai un noklusējumu pārvarēšanai.

 

LATVIJAS LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – festivāls “Survival Kit”, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, “Manifesta”, Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.

 

PROJEKTU ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds

 

IZSTĀDES ORGANIZATORS:

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

IZSTĀDES KURATORES:

Ieva Astahovska, Margareta Tali

 

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Anete Skuja / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

 

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Laura Dravniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmu kuratore

 

IZGLĪTĪBAS PROGRAMMU KURATORES:

Māra Žeikare, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izglītības programmu kuratore

Laura Dravniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmu kuratore

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Paula Jansone, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra komunikācijas vadītāja

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Sākot ar 14. oktobri ikvienam muzeja apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs (vizieris).
  3. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  4. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  5. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  6. Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).
  7. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes