Skuja Braden. Samsāra
No 2020. gada 14. marta līdz 27. septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma vērienīga izstāde “Samsāra”, aicinot iepazīt daļu no starptautisku ievērību guvušā mākslas dueta Skuja Braden – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D. Breidenas – vairāk nekā divdesmit gadu laikā kopīgi radītajiem tēlniecības un glezniecības darbiem porcelānā.

Izstāde tapusi, atzīmējot abu mākslinieču sadarbības 21 gadu kopš pirmās kopizstādes Rīgā 1999. gadā. Tad izveidojās šis radošais tandēms, un no tā laika visi darbi tiek parakstīti ar abu uzvārdiem. Salikums Skuja Braden simbolizē citu, izdomātu personību, tādu kā bandītu vai zagli, kurš ir piesavinājis divu autoru identitāti. Lai gan eksistē Ingūna Skuja (1965) un arī Melisa D. Breidena (Melissa D. Braden, 1968), mākslas pasaulē patiesi plaši pazīstama vienīgi Skuja Braden. Tā burtiski atrodas trešajā stāvoklī – radīta un neradīta, īsta un neīsta, viņas esība iedarbīgi nojauc subjekta un objekta attiecības. Tas ir būtisks aspekts Ingūnas Skujas un Melisas D. Breidenas daiļradē un viņu ideju skaidrojumā.

 

Kopš Skuja Braden rašanās duets aktīvi darbojas gan Latvijā, gan Amerikas Savienotajās Valstīs, izstādoties keramikas mākslas centros Eiropas valstīs, Āzijā un Austrālijā. Skuja Braden darbi atrodas vairāk nekā trīsdesmit kolekcijās Latvijā un visā pasaulē – muzeju krājumos, institūciju un organizāciju kolekcijās. Regulāri tiek organizētas personālizstādes Latvijā, īpašu uzmanību pievēršot reģioniem, un ārzemēs. Katru gadu Skuja Braden darinājumi tiek eksponēti daudzās prestižās grupu skatēs, žūrētās izstādēs un konceptuālos projektos visā pasaulē, satraucot un priecējot porcelāna mīļotājus no Amerikas līdz Austrālijai.

 

Skuja Braden izstādes vienmēr ir notikumi. Oriģināls, ne ar ko nesalīdzināms ir tandēma veidoto priekšmetu stils. Mākslinieces strādā plecu pie pleca, ietekmējot, koriģējot, papildinot viena otras veikumu, sākot no formas skicēšanas uz papīra, līdz pat pēdējiem krāsas un glazūras triepieniem uz tēlnieciskajiem darbiem materiālā. Kaut arī porcelāns ir prasīgs materiāls, mīl plānošanu un necieš kļūdas, tomēr Skuja Braden ekscentriskais raksturs neļaujas būt iegrožots un formu radīšanā, tāpat kā to apgleznošanā, ir ekspresīvs, eksperimentāls, nebaidās riskēt un meklēt jaunus ceļus. Skuja Braden autortehnika maksimāli paplašina robežas, kas tradicionāli ir iespējams keramikā un porcelāna mākslā.

 

Līdz ar tehniku, tikpat eksplozīvs ir arī Skuja Braden darbu saturs. Būdamas feministes, LGBT aizstāves, sociāli atbildīgas un politiski aktīvas personas, Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena akūti reģistrē apkārt notiekošo – cilvēkus un notikumus kultūrā, politiskās pārbīdes un veidu, kā tas atsaucas uz sabiedrību un indivīdu, – un interpretē to savā daiļradē. Skuja Braden ieņem kareivīgu kritizētājas vai mīlošas atbalstītājas pozīciju, bet nekad nepaliek neitrāla un malā. Latvijas mākslas vidē šāda apzināta, skaļi formulēta un neapoloģētiska nostāja ir unikāla.

 

Skuja Braden raksturīgais duālisms izpaužas arī citādi: vienlaikus ar darbiem, kuri top kā reakcija uz šī brīža fizisko realitāti, svarīgs daiļrades aspekts ir budisma filozofijas ietekmēta darbošanās, pakļaušanās un paļaušanās mūžīgajam, pārlaicīgajam.

 

Izstāde “Samsāra” raksturo to, kā Skuja Braden izprot un praktizē budismu. Nākusi no Indijas, samsāras pamatbūtība ir izplatīta Austrumu reliģijās un rodas no mānīgas prāta uztveres, kas rada mānīgu priekšstatu par sevi un vada mūs cauri nebeidzamiem esības cikliem iluzorajā samsāras pasaulē. Vienlaicīgi samsāra ir izstādes telpu un uztveres horeogrāfiju organizējošs princips – prizma, caur ko skatīt un uztvert tandēma materiālā īstenoto.

 

Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apvieno vairāk nekā 200 mākslas priekšmetu no muzeju un privātajām kolekcijām. Ekspozīcija iedalīta astoņās tematiskajās grupās, kas, no vienas puses, ilustrē dažādus mākslas darbu tipus un paņēmienus, kā strādā Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena, no otras puses, formulē tēmas, kas ir būtiskas Skuja Braden daiļradē. Izstādes centrālo asi veido dzīves un nāves tēmas. “Iekāres istabā” eksponētais radīts, iedvesmojoties no japāņu Shunga grafikas, Sigismunda Vidberga mākslas, grieķu erotiskajām vāzēm un latviešu neķītrajām tautasdziesmām, turpinot attīstīt šo mākslas nišu. Savukārt “Altāris” ir kā svētnīca, kur atstāt ziedojumus un senču gariem aizlūgt par atbalstu.

 

Sadaļa “Cilvēki, ko mēs pazīstam, kurus mēs gribētu pazīt un cilvēki, kurus mēs vairs negribam zināt” ir uz apaļiem un ovāliem šķīvjiem gleznotu portretu galerija. Tajā var sastapt Merilinu Monro, Mahātmu Gandiju, Latvijas sabiedrībā zināmas personas, Latvijas un ASV prezidentus u.c. un tad lūkot saprast, kurā kategorijā Skuja Braden tos ieskaitījusi. Porcelāna un vizuālās mākslas darbu – vāžu, figurālu objektu, abstraktu veidojumu, zīmējumu un gleznu kopas atklāj alegoriskas interpretācijas “Septiņiem dievišķiem tikumiem un septiņiem nāves grēkiem”, “Hibrīdformas un mūzikas lādītes”, “Teorija ir tas, uz kā mēs pakaram cepures”, “Forma un tukšums” un “Ar ideālu atnāks faktiskais”. Izstāde pārliecinoši spoži parāda abu autoru daiļrades plašo spektru un vienlaicīgi kopīgo vēsturi, akcentējot tieši jaunāko periodu un īpaši šai izstādei radītos darbus.

 

Teksts: Iliana Veinberga, Irēna Bužinska

 

 

IZSTĀDES RADOŠĀ GRUPA:

Skuja Braden: Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena (Melissa D. Braden), mākslinieces

Iliana Veinberga, mākslas zinātniece

 

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Irēna Bužinska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāžu kuratore

 

IZSTĀDES IEKĀRTOJUMA DIZAINS:

Skuja Braden

 

IZSTĀDES IEKĀRTOJUMA TEHNISKAIS RISINĀJUMS:

SIA “AH! OH!”, Gundega Evelone, Andris Landaus, Uldis Timoško

Saistītie jaunumi
news-image
Divas DMDM izstādes iegūst balvu “Kilograms kultūras 2020”
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas “Kilograms kultūras 2020” pasniegšanas ceremonijā 27. februārī triumfēja kategorijās “Mantojums” un “Vizuālā māksla”.
news-image
Filma, kas piedāvā ielūkoties mākslas dueta Skuja Braden radošā procesa aizkulisēs
Skuja Braden porcelāna mākslas darbi pārsteidz ne vien ar izdomu, bet arī profesionālo izpildījumu. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs izveidojis filmu, kas piedāvā ielūkoties mākslas dueta Skuja Braden radošā procesa aizkulisēs. Video filma dokumentē kāda mākslas darba rašanos, ļaujot soli pa solim izsekot, kā porcelāna masa pārtop skulptūrā.
news-image
SAMSĀRAS STĀSTI: Skuja Braden. Kroņa vāze
Dueta Skuja Braden izstādes „Samsāra” atklāšana Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā sakrita ar Covid-19 izraisīto ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī. Tomēr abām māksliniecēm karantīna izvērtās radošas iedvesmas laikā, par ko liecina jaunie porcelāna darbi, kas tagad papildina izstādes ekspozīciju.
news-image
“Vividly” digitalizē Skuja Braden porcelāna vāzi, ko iedvesmojusi Covid-19 pandēmija
Sveicot Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju 31. dzimšanas dienā, virtuālās realitātes tehnoloģiju jaunuzņēmums “Vividly” digitalizējis Skuja Braden “Kroņa vāzi”, ko mākslinieces radījušas Covid-19 pandēmijas laikā.
news-image
Izstaigā izstādi "Skuja Braden. Samsāra" audio gida pavadībā!
Izmanto savu viedtālruni un personīgās austiņas, lai noklausītos abu autoru - Ingūnas Skujas un Melisas D. Breidenas stāstījumu par 15 izstādē redzamajiem mākslas darbiem.
news-image
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs kopā ar Skuja Braden piedāvā nebijušu iespēju – izstādes "Samsāra” apmeklētājiem laimēt oriģinālu porcelāna mākslas priekšmetu!
Skuja Braden izstādes vienmēr ir notikumi. Oriģināls, ne ar ko nesalīdzināms ir tandēma veidoto priekšmetu stils. Skuja Braden autortehnika maksimāli paplašina tradicionāli pieņemtās robežas keramikas un porcelāna mākslā.
news-image
SAMSĀRAS STĀSTI: Skuja Braden. Suņu portreti un tēli
Izstādes “Samsāra “ ievada daļā apskatāms portretu cikls “Cilvēki, ko mēs pazīstam, kurus mēs gribētu pazīt, un cilvēki, kurus mēs vairs negribam zināt”. Līdzās pazīstamu personību, slavenību un mākslinieku portretējumiem eksponētas arī trīspadsmit suņu ģīmetnes – Ulla, Java, Nesija, Lēdija, Suns Funs, Nemo, Čivava. Tādēļ lai man piedod kaķu mīļotāji, tomēr Lieldienu noskaņās – un mazliet vēlāk būs saprotama šāda izvēle! – šoreiz veltīsim uzmanību šai cikla daļai – mākslinieču dueta Skuja Braden labākajiem draugiem – suņiem, kurus viņas ir attēlojušas ne tikai šajos, bet neskaitāmos citos savos darbos, no kuriem izstādē gan redzama tikai pavisam neliela daļa!
news-image
Atsevišķus izstādes “Skuja Braden. Samsāra” objektus tagad varēs aplūkot virtuāli
Atbalstot muzejus laikā, kad tie apmeklētājiem nav pieejami, virtuālās realitātes tehnoloģiju jaunuzņēmums “Vividly” digitalizējis daļu no Skuja Braden izstādes “Samsāra” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.
news-image
SAMSĀRAS STĀSTI: Portreti
Portretu cikls “Cilvēki, ko mēs pazīstam, kurus mēs gribētu pazīt, un cilvēki, kurus mēs vairs negribam zināt”.
news-image
SAMSĀRAS STĀSTI: Ilgas vāze
Skuja Braden izstādes “Samsāra” centrālais darbs “Ilgas vāze” ir veltīts mākslinieces Ingūnas Skujas mammai Ilgai Skujai (1923–2019). Tas atrodas muzeja altāra daļā un sastāv no budisma tradīcijās veidota altāra, instalācijas ar kažokiem un videofilmas.
Saistītie pasākumi
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas