Krēsls kā mākslas darbs. Galilas kolekcija, Beļģija
Satelītprojekts izstādei “Purvīša balva 2019”
No 2019. gada 11. aprīļa līdz 12. maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 3. stāva vestibilā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) notiks mākslas un kultūras portāla “Arterritory.com” rīkotā izstāde “Krēsls kā mākslas darbs. Galilas kolekcija, Beļģija”.

Kultūras un mākslas izdevniecība “Arterritory.com” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM) piedāvā īpašu ekspozīciju, kurā būs skatāma daļa no beļģu kolekcionāres un Purvīša balvas 2019 žūrijas locekles Galilas Barzilai-Olandē (Galila Barzilaï-Hollander) krēslu kolekcijas. Tas ir viens no viņas krājuma vairāk nekā 20 dažādajiem tematiskajiem un konceptuālajiem atzariem.

 

Izstādes idejiskais sākumpunkts ir krēsla kā objekta ceremoniālais un tai pašā laikā daudzietilpīgais raksturs, kālab šis šķietami vienkāršais un ikdienišķais priekšmets regulāri nonācis mākslinieku uzmanības lokā. “Krēslā ir kaut kas no pašiem pamatiem, tas iemieso kopā būšanu. Līdzko jūs ienākat telpā, ir šis aicinājums: apsēdieties! Sajūta, ka esat gaidīts. Krēsls ir ļoti cieši saistīts ar komunikāciju,” paskaidro Galila Barzilai-Olandē. “Manā kolekcijā krēsli ir absolūti radoši objekti, jebkurš no tiem ir atšķirīgs un ar savu personisko stāstu.”

 

Izstādes vizuālais koptēls tiek veidots kā monolīta lielformāta instalācija, izceļot katra eksponāta savdabību un unikalitāti. Iekārtojuma autors ir viens no Purvīša balvas 2017 ieguvējiem Krišs Salmanis, kura inspirācijas avots šai gadījumā bijusi Stenlija Kubrika leģendārā filma “2001: Kosmosa odiseja”. “Arterritory.com” direktore Una Meistere saka: “Uz izgaismotās stikla grīdas novietotie objekti līdzinās ekstravagantai citplanētiešu ordai, kas piezemējusies uz šī pjedestāla. Pašpietiekami, iedvesmojoši un radoša trakuma pārpilni. Tādējādi piedāvājot auditorijai divējādu pieredzi – baudīt instalāciju kā kopumu un reizē iespēju iepazīt katru no krēsliem līdz to detaļu un mākslinieka ieceres smalkumam.”

 

Izstādē kopumā tiks eksponēti 50 krēsli, kuru radītāji ir gan pazīstami, gan arī jauni mākslinieki, dizaineri un arhitekti, viņu mītnes zemēm variējoties no Francijas, Vācijas, Lielbritānijas un Beļģijas līdz Senegālai, Mozambikai, Libānai, Izraēlai un Dienvidkorejai. Autoru vidū arī tādi nu jau leģendas statusu iemantojuši vārdi kā Francs Vests (Franz West), Hanss-Peters Feldmans (Hans-Peter Feldmann) un industriālais dizainers Rons Arads (Ron Arad).

 

Izstāde “Krēsls kā mākslas darbs. Galilas kolekcija, Beļģija” ir Purvīša balvas 2019 satelītprojekts. Purvīša balvas 2019 laureāts tiks nosaukts 12. aprīlī īpašā ceremonijā mākslas centrā “Zuzeum”.

 

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

 

PROJEKTA KONCEPTS un REALIZĀCIJA:

Una Meistere, Daiga Rudzāte

 

IZSTĀDES PRODUCENTS:

Mākslas un kultūras portāls “Arterritory.com

 

IZSTĀDES DIZAINS:

Krišs Salmanis, mākslinieks

 

IZSTĀDES KOORDINATORE LNMM:

Astrīda Rogule, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja

 

PAPILDU INFORMĀCIJA:

Izstādi iespējams apskatīt, iegādājoties biļeti pastāvīgajā ekspozīcijā.

Abas Izstādes – “Purvīša balva 2019” un “Krēsls kā mākslas darbs. Galilas kolekcija, Beļģija” – iespējams apskatīt, iegādājoties apvienoto biļeti visam muzejam.

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas