Gaismas metafizika
Ivana Aivazovska (1817–1900) glezniecība
No 2019. gada 5. oktobra līdz 2020. gada 5. janvārim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma izcilā krievu mākslas skolas gleznotāja Ivana Aivazovska daiļradei veltīta izstāde “Gaismas metafizika”.

Ivans Aivazovskis (Иван Константинович Айвазовский / Ованнес Айвазян, 1817–1900), armēņu izcelsmes krievu mākslas skolas pārstāvis, kurš dzimis Feodosijā, ir plaši pazīstams visā pasaulē kā virtuozs jūras ainavu meistars, kuru jau dzīves laikā apbrīnoja laikabiedri. Mākslinieka popularitāte nav samazinājusies līdz mūsdienām, par ko liecina neskaitāmās izstādes un izdevumi, kā arī viņa mākslas darbu augstās cenas starptautiskās izsolēs.

 

Izstādes koncepcijas pamatā ir vēlme parādīt meistara dažādu periodu darbus, kuros apgaismojums un gaisma ir galvenais kompozīcijas elements. Ekspozīcijas kodolu veido gleznas no Latvijas, Igaunijas un Ukrainas muzeju kolekcijām, kuras apvieno viena tēma – apgaismojuma variācijas. Aivazovska meistarība atveidot uz audekla tādas netveramas lietas kā ūdeni un gaismu liecina par autora padziļinātu interesi dabas parādību pētniecībā, fenomenālo atmiņu un izkopto gleznošanas tehniku. Lai panāktu gaismas klātbūtnes efektu vai ūdens caurspīdīgumu, Ivans Aivazovskis izmantoja sarežģītu lazējumu tehniku un īpašu otas triepienu. Saullēkts, saulriets, saule zenītā, pēcpusdienas izkliedētā gaisma, mēnesnīca – šīs daudzveidīgās gaismas metamorfozes piepilda Aivazovska gleznas ar īpašu koloristisku smalkumu un emocionālās noskaņas niansēm. Gaisma, kas staro jūras ūdeņos vai spīd cauri viļņiem, ir viena no raksturīgākajām Aivazovska glezniecības pazīmēm un satopama visos mākslinieka daiļrades posmos.

 

Izstādei atlasīti 23 darbi dažādos žanros: marīnas, vēsturiskas kompozīcijas un ainavas. Pirmo reizi kopā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) darbiem parādītas mākslinieka gleznas no Ukrainas un Igaunijas muzeju krājumiem, kā arī privātkolekcijas. Ekspozīcijā iekļauti tādi izcili audekli kā “Jūras ainava (Vakars)” (1855, LNMM), “Skats uz Vezuvu pirms izvirduma” (1885, Igaunijas Mākslas muzejs), “Puškins Melnās jūras krastā” (1897, Odesas Mākslas muzejs) un citi. Starp tiem būs redzama ainava “Migla uz jūras” (1884, LNMM), kuru autors uzdāvināja pilsētai pēc viņa personālizstādes Rīgā 1886. gadā. Ekspozīciju papildina 5 kuģu maketi no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja.

Teksts: Ksenija Rudzīte

 

 

IZSTĀDES KURATORE:

Ksenija Rudzīte, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Glezniecības kolekcijas glabātāja

 

#RigasBirza

#GaismasMetafizika

#IvansAivazovskis

#АйвазовскийвРиге

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
04 Okt 15:00
TIKŠANĀS AR MEDIJIEM izstādēs “Gaismas metafizika. Ivana Aivazovska (1817–1900) glezniecība” un “19. gadsimta marīnas”
Piektdien, 2019. gada 4. oktobrī, plkst. 15.00 Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) aicina mediju pārstāvjus uz sarunu ar izstāžu “Gaismas metafizika. Ivana Aivazovska (1817–1900) glezniecība” un “19. gadsimta marīnas” veidotājiem.
news-image
04 Okt 13:00
LASĪJUMI: No Melnās jūras līdz Baltijas piekrastei. Ivana Aivazovska glezniecība Latvijas, Igaunijas un Ukrainas muzeju kolekcijās
Piektdien, 2019. gada 4. oktobrī, no plkst. 13.00 līdz 15.00 Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Konferenču zālē (3. stāvā; Doma laukumā 6, Rīgā) norisināsies izstādei “Gaismas metafizika” veltīti lasījumi “No Melnās jūras līdz Baltijas piekrastei. Ivana Aivazovska glezniecība Latvijas, Igaunijas un Ukrainas muzeju kolekcijās”. Ar referātiem uzstāsies pārstāvji no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Kadriorgas mākslas muzeja (Igaunija) un Odesas Mākslas muzeja (Ukraina).
news-image
06 Okt 15:00
SARUNAS MUZEJĀ izstādē “Gaismas metafizika”
Svētdien, 2019. gada 6. oktobrī plkst. 15.00 notiks SARUNAS MUZEJĀ izstādē “Gaismas metafizika”.
news-image
11 Okt 18:00
PIEKTDIENAS VAKARU SALONI: Ivans Aivazovskis – Armēņu tautas lepnums
Pirmo “Piektdienas vakaru salonu” atklās Armēnijas Republikas vēstnieks Latvijā Tigrans Mkrtčjans.
news-image
19 Okt 16:00
TERRA INCOGNITA: Uz kurieni, māksliniek? Uz Itāliju!
Stāsta mākslas vēsturniece, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktore Dr. h. c. art. Edvarda Šmite.
news-image
26 Okt 12:00
ĢIMENES DIENA: Novērojumi
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina jaunākos apmeklētājus kopā ar vecākiem vai vecvecākiem iejusties izcilā marīnista Ivana Aivazovska mācekļa lomā, piedaloties Ģimenes dienā “Novērojumi”.
news-image
31 Okt 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Aivazovska fenomens
Stāsta mākslas zinātniece, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Glezniecības kolekcijas glabātāja, izstādes “Gaismas metafizika” kuratore Ksenija Rudzīte.
news-image
03 Nov 12:00
RADOŠĀ DARBNĪCA: Bezgalīgā viļņu kustība
Gleznotājs Ivans Aivazovskis (Иван Константинович Айвазовский / Ованнес Айвазян, 1817–1900) mēdzis pierakstīt savus domu graudus, kas saglabājušies līdz mūsdienām.
news-image
08 Nov 18:00
PIEKTDIENAS VAKARU SALONI: Stepju plašumos – Aivazovskis un Ukraina
Otro “Piektdienas vakaru salonu” veltīsim gleznotājam Ivanam Aivazovskim, atklājot meistara saites ar Ukrainu.
news-image
10 Nov 15:00
SARUNAS MUZEJĀ izstādē “Gaismas metafizika” (RU)
Svētdien, 2019. gada 10. novembrī plkst. 15.00 notiks SARUNAS MUZEJĀ izstādē “Gaismas metafizika”.
news-image
21 Nov 17:00
TELPA, TĒRPS UN TĒLS: Ivans Aivazovskis un viņa laikabiedri (RU)
Stāsta muzejrezervāta “Izborska” zinātniskais sekretārs, kulturologs Vladimirs Meļņikovs (Владимир Мельников, Krievija).
news-image
23 Nov 12:00
ĢIMENES DIENA: Novērojumi (RU)
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina jaunākos apmeklētājus kopā ar vecākiem vai vecvecākiem iejusties izcilā marīnista Ivana Aivazovska mācekļa lomā, piedaloties Ģimenes dienā “Novērojumi”.
news-image
06 Dec 18:00
PIEKTDIENAS VAKARU SALONI: Aivazovskis, Puškins un Krievija
Trešā “Piektdienas vakaru salona” pamattēma būs Jūra – kā dzīvības avots, cilvēka dumpīgās dvēseles, nodevības, mainīguma metafora un – galvenais – simbols, kas vieno gleznotāju un dzejnieku iekšējās garīgās brīvības tēlus.
news-image
07 Dec 12:00
ĢIMENES DIENA: Novērojumi (EN)
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA aicina jaunākos apmeklētājus kopā ar vecākiem vai vecvecākiem iejusties izcilā marīnista Ivana Aivazovska mācekļa lomā, piedaloties Ģimenes dienā “Novērojumi”.
news-image
05 Jan 15:00
SARUNAS MUZEJĀ izstādē “Gaismas metafizika” (RU)
Tikšanās ar Igaunijas Mākslas muzeja izstāžu kuratoru, restauratoru Alaru Nurkse (Alar Nurkse) un stāsts par lielformāta gleznu “Skats uz Vezuvu pirms izvirduma”.
Saistītās izstādes
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas