MATTER TO MATTER
Latvijas dalība Londonas dizaina biennālē 2018
Londona ir nozīmīgākais 21. gadsimta dizaina centrs ne tikai Eiropas, bet arī pasaules līmenī. Jau kopš 2003. gada katru septembri pilsētā notiek plašs starptautisks Londonas Dizaina festivāls, kura aktīvs dalībnieks un pasākumu iniciators ir Viktorijas un Alberta muzejs (Victoria and Albert Museum, V&A), nozīmīgākā un prestižākā dizaina nozares institūcija pasaulē.

2016. gadā festivāla aktivitātes tika izvērstas, 07.-27.09.2016. organizējot pirmo Londonas dizaina biennāli, kuras vadmotīvs bija “Utopia by Design” (Dizaina utopija), risinot ar ilgtspējību, migrāciju, piesārņojumu, enerģiju, pilsētām un sociālo vienlīdzību saistītus jautājumus. Tajā piedalījās 37 valstis, t. sk. Austrālija, Austrija, ASV, Beļģija, Francija, Itālija, Lielbritānija, Vācija, Japāna, Nīderlande, Polija, Krievija u. c.


LDB ir konceptuāla dizaina izstāde, kurā dizaineri ir aicināti radīt darbus tieši biennāles izvēlētajai tēmai. Vienkopus bija apskatāmas interaktīvas instalācijas, inovatīvi darbi, mākslas darbi un daudzveidīgi dizaina risinājumi. Biennālei ir izvēlēta izcila norises vieta – starptautiski nozīmīgais radošo industriju un mākslas pasākumu centrs “Somerseta nams” (Somerset House) Londonas centrā, kas garantē labu apmeklētību. 2016. gadā LDB apmeklēja vairāk nekā 280 000 skatītāju.


2018. gadā LDB notiks no 4. līdz 23. septembrim, un šogad izvirzītā tēma ir “Emotional States” (Emocionālie stāvokļi). Dalībvalstis ir aicinātas radoši un provokatīvi interpretēt tēmu, akcentējot savas valsts dizaina vēsturisko mantojumu un unikālo identitāti, kā arī spilgti atklājot dizaina potenciālu mūsdienu sabiedrībā, kas ir būtisks ne tikai visdažādākajos ikdienas sadzīves aspektos, bet arī kā pozitīvu emociju un pārdzīvojumu rosinātājs. Biennāle vērsta uz drosmīgu, inovatīvu dizaina ideju akcentēšanu, kas sekmē dizaina domas attīstību un var sniegt labumu sabiedrībai.

 

PAR LATVIJAS EKSPOZĪCIJU LDB “MATTER TO MATTER”

Pēc Londonas dizaina biennāles prezidenta sera Džona Sorela (John Sorrell) uzaicinājuma Latvijas Republikas Kultūras ministrija deleģēja Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam un tā struktūrvienībai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam organizēt metu konkursu un koordinēt dalību šajā nozīmīgajā starptautiskajā dizaina forumā. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs glabā nozīmīgas nacionālā dizaina vēstures liecības, kā arī aktīvi iesaistās mūsdienu dizaina domāšanas attīstībā un popularizēšanā Latvijā un starptautiskajā vidē. Metu konkursā uzvarēja dizainera Artūra Analta un starpdisciplinārā dizaina uzņēmuma “Variant Studio” projekts MATTER TO MATTER. Ekspozīcijas pieteikums izturēja starptautiskās žūrijas atlasi un jau ir paguvis piesaistīt nozares profesionāļu, kā arī mediju uzmanību Lielbritānijā, tādējādi 2018. gadā Latvija pirmo reizi piedalīsies Londonas dizaina biennālē. Dalību biennālē atbalsta arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra.

 

MATTER TO MATTER ir instalācija, kurā izmantoti dabīgi materiāli, kā koks un ūdens, un atspoguļota dabas nozīme Latvijas kultūrā un ikdienā. Instalācijas autors Artūrs Analts ir iedvesmojies no savas dzimtās pilsētas Rīgas un tās apkārtnes mežiem, kurus ietekmē Baltijas jūras tuvums, veidojot unikālu atmosfēru un klimatu. Instalācijā to personificē zaļā stikla virsma, kas ar eksperimentālu tehnoloģiju starpniecību nodrošina dabīgu ūdens agregātstāvokļa pārejas procesu no gāzes līdz šķidrumam. Vienkāršā stikla virsma pārtop par interaktīvu platformu, kas rekonstruē visiem zināmu fizikālu parādību – kondensāciju. Izstādes apmeklētāji ir aicināti uz stikla virsmas atstāt pašiem savu vēstījumu, gluži kā bērnībā, kad tika zīmēts uz norasojuša loga.


Instalācija MATTER TO MATTER simbolizē Latvijas racionālo un stabilo kodolu: spītējot nepārtrauktajiem vēstures pārbaudījumiem, cilvēki šeit ir spējuši saglabāt savu valodu un kultūru. Instalācija rada īpašu meditatīvu telpu, kur vizuālā un emocionālā veidā tiek demonstrēta dabas un cilvēku mūžsenā mijiedarbība. LDB Latvijas ekspozīcijas apmeklētāji spēs sajust mūsu dabas atmosfēru, arī apsēžoties uz īpaša, no vietējā koka darināta sola, kas ļaus atslēgties no lielpilsētas steigas.


Ārēji šķietami lakoniskās instalācijas veidols sastāv no kompleksi sarežģīta un tehnoloģiski eksperimentāla risinājuma. Viss instalācijas process notiek dizainera ciešā sadarbībā ar Latvijas inženieriem, apliecinot Latvijas speciālistu spējas radīt unikālus inovatīvus risinājumus. Artūrs Analts pārstāv jauno uzņēmēju un dizaineru paaudzi, kura izglītība un pašapziņa formējusies atjaunotās neatkarīgās Latvijas Republikas periodā. Tā ir paaudze, kurai ir būtiska cieņa pret dabu, zinātkāre par tehnoloģijām un spēja organiski apvienot Austrumu un Rietumu Eiropas kultūras un pieredzes atšķirības.

52% Latvijas teritorijas klāj meži, savukārt netālu no pilsētām ir ezeri, upes un jūra. Latvijas iedzīvotāji dzīvo ciešā saskaņā ar dabu. Mēs domājām par ilgtspējīgas mežsaimniecības nodrošināšanu, kas veicinātu ekosistēmas dabīgu atjaunošanos, tādējādi popularizējot ekoloģisko attīstību pasaules mērogā. Latvijas dizaina, arhitektūras un tehnoloģiju nozares uzdevums 21. gadsimtā ir domāt ilgtermiņā un spēt radīt sociāli atbildīgu un videi draudzīgu dizainu. Artūrs Analts uzsver: “Strauji attīstoties mūsdienu tehnoloģijām un pilsētām, ir svarīgi apzināties, kāda ir to mijiedarbība un ietekme uz apkārtējo vidi un dabu, kas ir tik nozīmīga latviešu kultūrai.”


2018. gada 18. septembrī Londonas dizaina biennāles programmas ietvaros notiks Latvijas diena. Pasākumā aktīvas diskusijas formātā uz sarunu tiek aicināti pazīstami radošo industriju, dizaina un sociālantropologijas jomu eksperti no Latvijas un Lielbritānijas. Diskusijas mērķis ir rosināt domāt par sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu dizainu, par Latvijas ekosistēmu, par sabiedrības iesaisti, spēju apvienot dažādu kultūru pieredzi. Diskusiju vadīs Kristofers Tērners (Dr. Christopher Turner), Londonas dizaina biennāles mākslinieciskais direktors un Viktorijas un Alberta muzeja Dizaina, arhitektūras un digitālās mākslas nodaļas vadītājs, sociālantropologs Viesturs Celmiņš no Kembridžas Universitātes.


LATVIJAS EKSPOZĪCIJAS LDB 2018 AUTORS:
Artūrs Analts, dizaina uzņēmums “Variant Studio”, www.variantstudio.com


PROJEKTA VADĪTĀJA:
Inese Baranovska, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs


PROJEKTA VIESKURATORI:
Anna Stjuarte (Anna Stewart), redaktore un projektu konsultante, www.anna-stewart.co.uk
Nuno Koelju (Nuno Coelho), dizaina teorētiķis, Karaliskā Mākslas koledža Londonā


PROJEKTA PARTNERI:
Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas valsts simtgades birojs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (Magnetic Latvia), Latvijas Republikas vēstniecība Apvienotajā Karalistē

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
Saistītās preses relīzes