Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Lietišķā māksla. Dizains
No 2017. gada 29. aprīļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, veltīta daudzpusīgā mākslinieka Romana Sutas dzīvei un daiļradei.

2016. gadā izcilajam latviešu māksliniekam, spilgtajam klasiskā modernisma pārstāvim Romanam Sutam (1896–1944) apritēja 120. dzimšanas gadadiena. Šogad, turpinot plašu kultūras pasākumu programmu, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) piedāvā vērienīgu projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies vienlaicīgi divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM).

 

Romans Suta, izmēģinot savus spēkus vairākās mākslas jomās un veidojot dažāda tipa mākslas darbus, spējis būt atpazīstams ar īpatnējo rokrakstu un stilu. Liekas, ka autors bija atklājis kādu universālu mākslas formulu, kas palīdzēja viņa talantam būt tik daudzšķautņainam un reizē tik viengabalainam. Romans Suta ir bijis gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs, lietišķās mākslas meistars, dizainers, grāmatu ilustrators, mākslas kritiķis un pedagogs. Izstādes LNMM un DMDM zālēs parāda spožāko meistara veikumu visos viņa radošās darbības virzienos, ļaujot tuvāk iepazīt arī paša mākslinieka neordināro personību – harizmātisku, temperamentīgu, aizrautīgu, pretrunīgu.

 

Romana Sutas daiļrades pilna retrospekcija apvieno darbus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rīgas Porcelāna muzeja, Kino muzeja, Teātra muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma. Ekspozīcijā iekļauti izcili, vēl līdz šim sabiedrībai nezināmi darbi no Zuzānu ģimenes un citām privātkolekcijām. Rīgas porcelāna tēma piesaistījusi pazīstamā 20. gadsimta sākuma krievu glezniecības un porcelāna kolekcionāra Pētera Avena īpašu uzmanību. Pateicoties ilggadējai un auglīgai LNMM sadarbībai ar Pētera Avena labdarības fondu “Paaudze”, izstādē varēs iepazīties arī ar vērtīgiem Romana Sutas porcelāna un keramikas darbiem, kuri tiks eksponēti pirmo reizi.

 

Divu apjomīgu ekspozīciju atklāšana notiks Romana Sutas dzimšanas dienā 28. aprīlī. Dienu pirms atklāšanas muzejā norisināsies starptautiska zinātniskā konference, veltīta mākslas un dizaina mijiedarbības jautājumiem.

 

Ekspozīcijas sadaļa Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā

Ekspozīcija LNMM Lielajā izstāžu zālē iepazīstina ar Romana Sutas glezniecību, grafiku un scenogrāfiju. Kaut arī Suta nebija ieguvis augstāko mākslas izglītību, viņš bija ļoti erudīts cilvēks ar plašu redzesloku. Romans Suta centās Latvijā ieviest modernākas mākslas vēsmas, aktīvi popularizēja latviešu modernisma mākslinieku daiļradi ārvalstīs, rīkojot izstādes ārpus Latvijas un rakstot par to ārzemju presē.

 

Izstādē mākslas darbus “komentēs” pats autors – ar citātiem no saviem teorētiskajiem tekstiem, vēstulēm un rakstiem. Nepieciešamo kontekstu veidos Sutas spilgtās biogrāfijas epizodes, kas tā vai citādi ietekmēja viņa darbu tematiku, sižetus un izpildījumu.

 

Ekspozīcijas sadaļa Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Lielajā zālē skatītāji ieraudzīs līdz šim mazāk apzinātu un pētītu Romana Sutas radošā mantojuma daļu – lietišķo mākslu un dizainu. Ekspozīcija veidota ar domu citā gaismā akcentēt Romanu Sutu kā daudzpusīgu sava laikmeta un jaunās valsts personību, atklāt meistaru ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, bet arī kā vienu no Latvijas dizaina skolas pamatlicējiem. Zīmīgi, ka Suta bija to pirmo entuziastu vidū, kas mērķtiecīgi un perspektīvi attīstīja saikni “patērētājs – ražotājs – mākslinieks”.

 

Meistara radošais pienesums nav zaudējis aktualitāti arī šodien, ko apliecina fakts, ka projekta izstrādē ar lielu ieinteresētību iesaistījās Latvijas Mākslas akadēmijas un Profesionālās izglītības kompetences centra “Rīgas dizaina un mākslas vidusskola” pasniedzēji un studenti. Aicinot paskatīties uz Romana Sutas daiļradi no 21. gadsimta perspektīvas, līdztekus oriģinālajām mākslas vērtībām ekspozīciju papildina mūsdienu mākslinieku savdabīgi “lasījumi” par tēmu – mēbeļu rekonstrukcijas un speciāla video animācija, kas balstīta uz Romana Sutas skicēm.

 

IZSTĀDES  KURATORES:

Dr. art. Nataļja Jevsejeva, LNMM / Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja, LNMM sadaļas kuratore

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, DMDM sadaļas kuratore

Dace Ļaviņa, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja, DMDM sadaļas kuratore

 

IZSTĀDES  IEKĀRTOTĀJI:

Anna Heinrihsone, māksliniece, LNMM ekspozīcijas scenogrāfe

Kristians Brekte, mākslinieks, DMDM ekspozīcijas scenogrāfs

 

PROJEKTA  VIENOTĀS  GRAFISKĀS  IDENTITĀTES  AUTORE:

Una Bergmane, Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina nodaļas studente

 

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

IZSTĀDES ATBALSTĪTĀJI:

#RomansSuta120

 

Saistītie jaunumi
Saistītie pasākumi
news-image
27 Apr 09:00
STARPTAUTISKA ZINĀTNISKĀ KONFERENCE: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Turpinot mākslinieka Romana Sutas 120 gadu jubilejas pasākumu programmu, 2017. gada 27. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz starptautisku zinātnisko konferenci “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”. Norises vieta: LNMM galvenās ēkas Konferenču zāle (1. stāvā; Jaņa Rozentāla laukumā 1, Rīgā). Sākums plkst. 09.00.
news-image
28 Apr 16:00
ATKLĀŠANA: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Godinot izcilu latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, 2017. gada 28. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs ar lielu vērienu atklās projektu “Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula”, kas norisināsies divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20).
news-image
10 Mai 17:30
KLASISKĀS VĒRTĪBAS: Romana Sutas interjeru stils
Gleznotājs, grafiķis, scenogrāfs Romans Suta (1896–1944) 20. gadsimta 20.–30. gados aktīvi strādājis lietišķajā mākslā un dizainā, savu praktisko darbību pamatojot arī nedaudzajos teorētiskajos rakstos. Viņš ir autors nacionāli konstruktīvā interjera stila jēdzienam. Kas tas ir? Kā šis stils izpaudās paša mākslinieka realizētajos projektos? Izsmeļošas atbildes uz jautājumiem sniegs mākslas zinātnieces Dr. art. Nataļjas Jevsejevas stāstījums.
news-image
17 Mai 17:00
SARUNAS MUZEJĀ: Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula
Tikšanās ar izstādes kuratori Inesi Baranovsku un mākslinieku Kristianu Brekti
news-image
18 Mai 14:00
AUDUMA APDRUKAS DARBNĪCA: Romana Sutas motīvi DMDM
Īpašais Muzeju dienas piedāvājums individuālajiem apmeklētājiem.
news-image
24 Mai 17:00
PORCELĀNA APGLEZNOŠANAS DARBNĪCA: Meistars un rokraksts
Lai izprastu apgleznošanas procesu, dalībnieki veidos darbu 2 nodarbībās (24. maijā un 31. maijā). Šķīvis tiks 2 reizes apdedzināts. Iedvesmas avots – Romana Sutas mākslas porcelāns darbnīcā “Baltars”. Vada māksliniece Arta Baltā.
news-image
07 Jun 15:00
PORCELĀNA APGLEZNOŠANAS DARBNĪCA: No skices līdz traukam
Skolēni nodarbībā iepazīsies ar porcelāna apgleznošanas procesu. Iedvesmas avots – Romana Sutas mākslas porcelāns fabrikā “M. S. Kuzņecovs”. Vada māksliniece Arta Baltā.
Saistītās izglītības programmas
Saistītās preses relīzes