Izgaisušo prieku ainas. Preses balles Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados
No 2016. gada 13. decembra līdz 2017. gada 18. martam Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) būs skatāma izstāde “Izgaisušo prieku ainas”, kas stāstīs par leģendārajām Preses ballēm 1920.–1930. gadu Rīgā.

Preses balles bija Rīgas 20. gadsimta 20.–30. gadu sabiedriskās dzīves kulminācija. Svinīgā pasākuma tradīcija aizsākās 1922. gadā un turpinājās katru gadu decembrī vai februārī līdz 1939. gadam. Pirmā balle notikusi par godu Latvijas preses simtgadei, atceroties 1822. gadu, kad tika izdota pirmā avīze latviešu valodā (“Latviešu avīzes”, 1822–1915). Balles norisinājās Virsnieku namā (ēka vairs nav saglabājusies, bet atradās aptuveni Kongresu nama teritorijā), un tās apmeklēja prezidenti, ministri, sūtņi, direktori, fabrikanti, rakstnieki, mākslinieki, žurnālisti u.c. Zāles dekorēja atzīti un pazīstami gleznotāji, starp kuriem minami arī Rīgas mākslinieku grupas dalībnieki Romans Suta, Ludolfs Liberts, Niklāvs Strunke, Konrads Ubāns, Valdemārs Tone.

 

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā apskatāmajā izstādē uzsvars likts uz 1927. gada Preses balli, jo tajā dekoratora pienākumus uzņēmās Romans Suta (1896–1944). Mākslinieks kā telpu noformētājs darbojies jau iepriekš, turklāt bija zināms, ka no viņa var sagaidīt daudz ko neparedzamu. Tas viss ļāva Sutu uzlūkot kā ideālu kandidātu lielas balles dekorēšanai. Izstādē eksponētas lielformāta izdrukas ar fotogrāfijām, kurās iespējams novērtēt Sutas radošo un moderno piegājienu balles telpu izskaistināšanai. Šajā kontekstā jāpiemin, ka autora darbs tā laika presē tika raksturots kā “istabu pārvēršana neredzētās brīnumtelpās”. Taču tagad muzeja jaunās ekspozīcijas sienas gandrīz pārvērtīsies par 1927. gada Preses balles sienām.

 

Tāpat apmeklētāji ieraudzīs vairākus greznus apģērbus, jo gan dāmas, gan kungi pievērsa īpašu uzmanību tam, kā ballē tērpties. Dāmas, tikko atnākušas no vienas Preses balles, steidzās jau domāt par nākamā gada tērpu. Izstādē eksponēta mākslinieka Romana Sutas fraka, operdziedātājas Mildas Brehmanes-Štengeles kleita, ar ko viņa piedalījās vienā no Preses ballēm, kā arī 20.–30. gadu sieviešu vakartērps no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas.

 

Izstādē būs pieejama arī interaktīva iesaistīšanās – ikviens varēs nofotografēties blakus Romanam Sutam un Aleksandrai Beļcovai 1927. gada Preses ballē (ar foto izdrukas palīdzību).

 

Zināms, ka Preses ballēs notika loterijas, kas sākotnēji bija paredzētas Rakstnieku pils (Siguldas pils) labiekārtošanai. Tajās balles sponsori piedāvāja visdažādākos laimestus – sākot no ogļu maisiem un beidzot ar dzīvniekiem, piemēram, apgāda “Grāmatu Draugs” īpašnieks 1929. gada ballē vinnēja pērtiķīti. Arī izstādes atklāšanā norisināsies loterija, kurā uzvarētāji varēs tikt pie grāmatām un brīvbiļetēm uz pārējiem Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sastāvā esošajiem muzejiem.

 

Tāpat atklāšanā apmeklētāji tiks aicināti malkot vīnu 20. gadsimta sākuma mūzikas atskaņotāja – patafona – pavadījumā. Muzeja gaisotni piepildīs 20.–30. gadu melodijas, tādējādi vēl vairāk sapludinot pagātni ar mūsdienām, ļaujot iejusties gandrīz gadsimtu senā vēsturē.

 

Ekspozīcija iepazīstina skatītājus ar dokumentālajiem materiāliem un priekšmetiem no Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja, Aleksandra Vasiļjeva fonda, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma.

 

Izstādi papildina pasākumu programma, kas iekļauj tikšanās ar izstādes kuratori Nataļju Jevsejevu “Sarunas muzejā” formātā un citas aktivitātes.

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Dr. art. Nataļja Jevsejeva, LNMM R. Sutas un A. Beļcovas muzeja vadītāja

Saistītie pasākumi
news-image
17 Dec 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Izgaisušo prieku ainas. Preses balles Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados (LV)
Noslēdzot programmas “Sarunas muzejā” 2016. gada rudens / ziemas sezonu, sestdien, 17. decembrī, plkst. 15:00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz pirmo tikšanos jaunajā izstādē “Izgaisušo prieku ainas”, kurā varēs uzzināt par leģendārajām Preses ballēm, kas norisinājās Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados.
news-image
14 Jan 15:00
SARUNAS MUZEJĀ: Izgaisušo prieku ainas. Preses balles Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados (RU)
Atklājot programmas “Sarunas muzejā” 2017. gada ziemas / pavasara sezonu, sestdien, 14. janvārī, plkst. 15:00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz otro tikšanos (krievu valodā) izstādē “Izgaisušo prieku ainas”, kurā varēs uzzināt par leģendārajām Preses ballēm, kas norisinājās Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados.
news-image
11 Feb 12:00
MUZEJISKA PASTAIGA: Pavisam dzīva, sarkanā mētelī. Mirdzai Ķempei – 110
Sestdien, 2017. gada 11. februārī, godinot latviešu dzejnieci un tulkotāju Mirdzu Ķempi viņas 110. jubilejā, pieci Rīgas muzeji – Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs, Andreja Upīša memoriālais muzejs, Jāņa Akuratera muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Ojāra Vācieša muzejs – vienojušies kopīgā pasākumā “Pavisam dzīva, sarkanā mētelī. Mirdzai Ķempei – 110”. Tā būs interaktīva pastaiga pa Mirdzas Ķempes laikabiedru agrākajām dzīves vietām, kuras glabā stāstus, atmiņas un atklāj dažādās dzejnieces personības un interešu šķautnes. Sākums plkst. 12.00.
Saistītās preses relīzes