JANIS ROZENTĀLS 150

2016. gada 15. janvārī oficiāli tika atklāts Jaņa Rozentāla jubilejas gads. Latviešu glezniecības pamatlicēja Jaņa Rozentāla 150. gadadiena tiek svinēta ar plašu un daudzveidīgu programmu visā Latvijā.

Jubilejas gada mērķis ir valstiskā un starptautiskā mērogā aktualizēt un popularizēt Jaņa Rozentāla radošo mantojumu un izglītot sabiedrību, rosinot plašāku interesi par nacionālās mākslas vērtībām un paverot iespēju tās iepazīt. Daudzpusīgā, dažādām iniciatīvām bagātā jubilejas gada programma ļaus dziļāk un niansētāk atklāt latviešu klasiķa mākslu, biogrāfiju un personības šķautnes, katram atrodot ko saistošu, vēl nepamanītu viņa daiļradē vai no jauna pārliecinoties par atzītām vērtībām. Tā ir arī iespēja mobilizēt un atbalstīt akadēmiskos spēkus un piesaistīt jaunus pētniekus gleznotāja mazāk apzināto darbības jomu izpētei.

 

Janis Rozentāls (1866–1916) ir viens no nacionālās glezniecības skolas pamatlicējiem un Baltijas mākslas modernizētājiem, kas 19. un 20. gadsimtu mijā latviešu profesionālo mākslu pietuvināja Eiropas līmenim. Mākslinieks, kura radošais veikums ir ietverts arī Latvijas kultūras kanona sarakstā, pieder pie sava laikmeta ietekmīgākajām personībām Latvijas kultūrā, sabiedriskajā un mākslas dzīvē.

 

No 2016. gada 13. augusta līdz 30. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā bija skatāma izstāde “Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika”. 

 

2016. gada otrajā pusē latviešu mākslas klasiķis tika godināts ar starptautisku zinātnisko konferenci, kā arī sadarbībā ar izdevniecību “Neputns” un Rakstniecības un mūzikas muzeju sagatavotu izdevumu – Jaņa Rozentāla darbu reprodukciju albumu, ko papildina fotogrāfijas un citi dokumentāli materiāli. Savukārt UNESCO galvenajā mītnē Parīzē 2016. gada otrajā pusē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju organizēja informatīvu izstādi par ievērojamo Latvijas mākslas pārstāvi.

 

 

Pasākumu programma pieejama šeit.

Mākslinieka biogrāfija pieejama šeit.

 

SADARBĪBAS  PARTNERI:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija

Somijas vēstniecība Latvijas Republikā

Latvijas Mākslas akadēmija

Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskola

Memoriālo muzeju apvienība

Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs

Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

Rakstniecības un mūzikas muzejs

Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs”

Akseli Gallena-Kallela muzejs (Gallen-Kallelan museo)

Privātkolekcionāri

Latvijas Banka

Rīgas Latviešu biedrība

Izdevniecība “Neputns”

Rozentāls-seura, Jenni Kallionsivu

Anna Žīgure

Inta Pujāte

Orests Silabriedis, Latvijas Radio 3

Jaņa Rozentāla dzimtas pārstāvji

Mūzikas un mākslas atbalsta fonds

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saistītie jaunumi
news-image
Izdots albums “Janis Rozentāls”
Sagaidot šopavasar “tautas mīluļa” Jaņa Rozentāla 151. dzimšanas dienu, izdevniecība “Neputns” laiž klajā izcilajam Latvijas mākslas klasiķim veltītu attēlizdevumu, kas tapis sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Rakstniecības un mūzikas muzeju.
news-image
Parīzē atklās informatīvu izstādi “Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika”
Trešdien, 2016. gada 30. novembrī, UNESCO galvenajā mītnē Parīzē atklās latviešu glezniecības klasiķim Janim Rozentālam veltītu informatīvu izstādi “Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika”.
news-image
Latvijas Banka izlaiž kolekcijas monētu "Janis Rozentāls"
Latvijas Banka trešdien, 23. novembrī, izlaiž 5 eiro sudraba kolekcijas monētu "Janis Rozentāls". Šī unikālā sudraba kolekcijas monēta ar krāsainu populārās gleznas "Princese ar pērtiķi" attēlu ir veltījums Latvijas izcilā gleznotāja Jaņa Rozentāla (1866–1916) 150 gadu jubilejā.
news-image
Zināmi tie jauniešu darbi, kas tiks iekļauti Janim Rozentālam un viņa laikabiedriem veltītajā 2017. gada kalendārā
13 bērnu un jauniešu fotogrāfijas, kas attaino latviešu glezniecības meistaru darbus, tiks iekļautas īpašā 2017. gada kalendārā, kas jau piekto reizi top UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) un izglītības uzņēmuma “Lielvārds” konkursā “Darini kalendāru”. Šogad tā devīze bija “Solis gleznā”. Konkursam tika iesniegti vairāk nekā 300 darbi no 80 Latvijas skolām ar interpretācijām par četru Latvijas glezniecības meistaru – J. Rozentāla, J. Valtera, Ģ. Eliasa un V. Purvīša – daiļradi.
news-image
Darba lapas izstādē “Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika”
Aicinām skolu grupas apmeklēt izstādi “Janis Rozentāls (1866-1916) Māksla un tehnika” un izmantot lejuplādējamās darba lapas kā ierosinājumus sarunām ar skolēniem par mākslinieku un viņa mākslas darbiem.
news-image
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs uzsāk lekciju ciklu “Rozentāla laiks”
Sākot no 2016. gada 16. septembra, piektdienu vakaros plkst. 18:00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) sešu lekciju ciklā “Rozentāla laiks” piedāvās iepazīties ar Jaņa Rozentāla daudzpusīgo personību un radošo darbību mūsdienu latviešu mākslas pētnieku redzējumā.
news-image
Vienas gleznas stāsts
No 2016. gada 16. augusta līdz 28. oktobrim darba dienās Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina apmeklētājus uz 15 minūšu gariem bezmaksas stāstījumiem “Vienas gleznas stāsts”, kas norisināsies latviešu nacionālās glezniecības skolas pamatlicēja Jaņa Rozentāla (1866–1916) 150 gadu jubilejai veltītajā izstādē.
news-image
Īpaši izstādei radīts mobilais ceļvedis “Jaņa Rozentāla “gaismas bildes””
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izstādes apmeklētājiem piedāvā tuvāk iepazīt ievērojamā latviešu glezniecības klasiķa daiļradi, izmantojot mobilo ceļvedi “Jaņa Rozentāla “gaismas bildes””.
news-image
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina uz izstādi − “Janis Rozentāls. Grafika”
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina uz izstādi − “Janis Rozentāls. Grafika”. Tajā apskatāma viena no latviešu nacionālās glezniecības skolas pamatlicējiem Jaņa Rozentāla grafikas darbu kolekcija no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma. Mākslinieka radošais mantojums ir ietverts arī Latvijas kultūras kanonā. Izstāde muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāma no 2016. gada 15. septembra līdz 27. novembrim.
news-image
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā izrādīs iestudējumu “No Rozentāla”
No 2016. gada 6. līdz 14. septembrim nodibinājums “Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” četrās izrādēs Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (Rīgā, K. Valdemāra ielā 10) piedāvās stāstu par gleznotāju Jani Rozentālu “No Rozentāla”.
news-image
Jaņa Rozentāla gleznas “Arkādija” restaurācija
Līdz ar izstādi “Janis Rozentāls (1866-1916). Māksla un tehnika”, kas norisināsies no 2016. gada 13. augusta līdz 30. oktobrim, muzeja apmeklētājus pēc restaurācijas atkal priecēs pazīstamais Jaņa Rozentāla darbs “Arkādija”. Plašā Jaņa Rozentāla darbu retrospekcija Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir veltījums māksliniekam, kuram šogad aprit simt piecdesmitā gadadiena.
news-image
Top LTV filma par Jani Rozentālu
Latvijas Televīzija uzsākusi veidot stundu garu dokumentālu filmu par mākslinieku Jani Rozentālu viņa 150. jubilejas gadā.
news-image
Top izrāde par Jani Rozentālu
Izrāžu ciklā par Latvijas māksliniekiem "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas" top izrāde par gleznotāju Jani Rozentālu (1866–1917).
news-image
Latvijas Nacionālās bibliotēkas 4. stāva ātrijā tiks atklāta izstāde „VIENS / OTRAM”
Piektdien, 1. jūlijā, plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 4. stāva ātrijā tiks atklāta izstāde „VIENS / OTRAM”. Tā veltīta māksliniekam Janim Rozentālam un viņa dzīvesbiedrei somu dziedātājai Ellijai Forselei (Elli Forssell). Izstāde norisināsies J. Rozentāla 150. jubilejas gada programmas ietvaros. Ieeja bez maksas.
news-image
Janim Rozentālam šodien 150!
Šodien izcilajam latviešu gleznotājam Janim Rozentālam ir 150. dzimšanas diena. Varam tikai minēt, vai dzimšanas diena agrā pavasarī bija iemesls tam, ka romantiski noskaņoto mākslinieku gadalaiku maiņā visvairāk iedvesmoja un saviļņoja dabas atmoda un ziedonis.
news-image
Jaņa Rozentāla 150. gadadiena iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā
Nolemts UNESCO Ģenerālās konferences 38. sesijā
news-image
Apbalvoti gleznotāja Jaņa Rozentāla jubilejas gada logotipa konkursa laureāti
Logotips kalpos par Jaņa Rozentāla jubilejas gada atpazīstamības zīmi
news-image
Jaņa Rozentāla jubilejas gads oficiāli atklāts: piedāvātā programma iespaidīga
Šodien, 2016. gada 15. janvārī, oficiāli atklāts Jaņa Rozentāla jubilejas gads. Latviešu glezniecības pamatlicēja Jaņa Rozentāla 150. gadadiena tiks svinēta ar plašu un daudzveidīgu programmu visā Latvijā.
Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes